Çözüldü R5 5600G ve RX 6800 XT sistem HDD takıldıktan sonra kasmaya başladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

arixix93

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler. 2 gün önce hep hayalim olan şeyi yaptım bilgisayar topladım (2. el her parça). Eve geldim, kurdum bilgisayarı falan. İlk gün bir sıkıntı yoktu, sonra bilgisayara harici bir hard disk taktım. Bilgisayar bir 10 dk sonra donmaya kasmaya başladı. Çıkardım ondan galiba dedim. Yok yine aynı. Format attım düzeldi falan sonra yine aynı oldu. BIOS pilini çıkardım. RAM'leri temizledim çıkarıp. Bütün parçaları çıkardım yine taktım. Ama ne yaptıysam düzelmedi. İlk başta çok güzeldi, sonra böyle oldu. Anlamıyorum, hevesim kursağımda kaldı. Neden oluyor olabilir acaba bu durum? Yaptığım adımlar;

BIOS'u güncellemek.
RAM MHz arttırıp düşürmek.
BIOS pilini çıkarıp takmak.

Parçalar:

XFX merc RX 6800 XT 16 GB.
Ryzen 5 5600G (biliyorum biraz darboğaz var sonrasında yükselteceğim)
3200 MHz 2x8 RAM.
MSI B450M-A Pro Max anakart.
Adata 500GB SSD.
700W 80+ PSU.
Yardım edin moralim çok bozuldu :(

Anakart modeline göre değişiklik gösterir biraz kurcalarsanız veya YouTube videolarından bakabilirsiniz.

Buldum aktif ettim UEFI'ye aldım.

Anakart modeline göre değişiklik gösterir biraz kurcalarsanız veya YouTube videolarından bakabilirsiniz.

Buldum aktif falan yazmıyordu UEFI ve bir tane daha seçenek vardı UEFI seçtim.

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD'yi çıkardıktan sonra format attın mı? HDD içindeki bir virüs sisteme sızmış gibi gözüküyor. Tüm sistemi virüs taraması yaptır. Bir virüs bulursa silsin. Eğer virüs çıktıysa ve temizleme yaptıysa sisteme tekrar format at. Driver kurarken Deiverpack indir tüm güncel sürücüleri o program kursun.

Bunun yanı sıra işlemcinin termal macununu iyi bir şekilde uyguladın mı? Ekran kartın ikinci el ise onun termal macunları kurumuş olabilir. Onu kontrol et. Eğer kurumuş ise yenile ve fanları vs temizle tak. Sorun çözülecektir.

HDD'yi çıkardıktan sonra format attın mı? HDD içindeki bir virüs sisteme sızmış gibi gözüküyor. Tüm sistemi virüs taraması yaptır. Bir virüs bulursa silsin. Eğer virüs çıktıysa ve temizleme yaptıysa sisteme tekrar format at. Driver kurarken Deiverpack indir tüm güncel sürücüleri o program kursun.

Bunun yanı sıra işlemcinin termal macununu iyi bir şekilde uyguladın mı? Ekran kartın ikinci el ise onun termal macunları kurumuş olabilir. Onu kontrol et. Eğer kurumuş ise yenile ve fanları vs temizle tak. Sorun çözülecektir.
Termal macunları yeniledim. Fanların kablosu mu yanlış bağlandı acaba dedim özellikle kasanın fan kablolarını takmadan denedim. Virüs taramasını da yaptım. 3 kere format attım. 2 tanesinde bütün drivlerı da silmesini sağlayan tam format attım Driverleri sonuna kadar güncelledim. Kasanın fan driverlerini bile güncelledim. Bütün parçaları söl tak yaptım. Tahminimce sorun m2 ssd de. Ya da bios da. Şuan ssd ayarını uefi ye aldım şuanlık sorun gözükmüyor ama gözükürse yarın yazacağım tekrardan

Yeni konular

Geri
Yukarı