Çözüldü R5 5600H ve RTX 3060 laptopta darboğaz oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

JonTargaryen

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler. Lenovo 16 GB RAM, 6 GB DDR4 ekran kartı, AMD Ryzen 5 5600H ve NVIDIA RTX 3060 ekran kartım var. Güncellemelerim her şeyim tam. Lakin oyunlarda Cyberpunk olsun GTA 5 olsun, her şeyi yüksek grafikte oynamama rağmen CPU kullanımım yüksek GPU ise yüzde 10 bile olmuyor. Sebebi ne olabilir? Nasıl düzeltirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anladım hocam teşekkür ederim. Peki bu değerler gene az değil mi böyle bir sistem için sizce?
Hocam öncelikle GPU 2 değerlerini de kontrol edin, eğer %90'ın altında değerlerde çalışıyorsa sürekli ayarlarla ilgili bir sorun vardır.
RAM 8 GB+ 8 GB şeklinde çift kanaldır diye tahmin ediyorum, ondan yana bir sorun yoktur.
Geforce Experience uygulaması ile sürücü güncellemesini de kontrol edin. Yine aynı uygulama üzerinden Whisper Mode ayarını ve Battery Boost ayarını da kapalı konuma getirin.
Oyun esnasında sıcaklık durumunu da kontrol edin fazla ısınıyorsa sistem kendisini kısıyor olabilir.
Son olarak da Lenovo Vantage üzerinden performans moduna alarak oynayın.
Arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler. Lenovo 16 GB RAM, 6 GB DDR4 ekran kartı, AMD Ryzen 5 5600h ve NVIDIA RTX 3060 ekran kartım var. Güncellemelerim her şeyim tam. Lakin oyunlarda Cyberpunk olsun GTA 5 olsun, her şeyi yüksek grafikte oynamama rağmen CPU kullanımım yüksek GPU ise yüzde 10 bile olmuyor. Sebebi ne olabilir? Nasıl düzeltirim?

Afterburner'dan harici değil de dahili GPU'ya bakıyorsunuz gibi geldi bana.

Hocam Cyberpunk'da 90 alıyorum ama 60'a kadar düşüyor. Withcer 3'te ise 70-80 civarı bu özellikte bir laptop için az değil mi?

Hocam vallahi bilmiyorum ki GPU1 ussage yazıyordu yanına ne demek oluyor ki o
GPU 2 ussage seçeneğine bakmanız gerekiyor.

GPU 2 Nvidia kartınız.
GPU 1 AMD kartınız (dahili).

Anladım hocam teşekkür ederim. Peki bu değerler gene az değil mi böyle bir sistem için sizce?
Hocam öncelikle GPU 2 değerlerini de kontrol edin, eğer %90'ın altında değerlerde çalışıyorsa sürekli ayarlarla ilgili bir sorun vardır.
RAM 8 GB+ 8 GB şeklinde çift kanaldır diye tahmin ediyorum, ondan yana bir sorun yoktur.
Geforce Experience uygulaması ile sürücü güncellemesini de kontrol edin. Yine aynı uygulama üzerinden Whisper Mode ayarını ve Battery Boost ayarını da kapalı konuma getirin.
Oyun esnasında sıcaklık durumunu da kontrol edin fazla ısınıyorsa sistem kendisini kısıyor olabilir.
Son olarak da Lenovo Vantage üzerinden performans moduna alarak oynayın.

Çözüm
Hocam Cyberpunk'da 90 alıyorum ama 60'a kadar düşüyor. Witcher 3'te ise 70-80 civarı bu özellikte bir laptop için az değil mi?

Hocam vallahi bilmiyorum ki GPU1 ussage yazıyordu yanına ne demek oluyor ki o

GPU 2'ye bakın orada yüzde 90 95'in altında kullanım varsa darboğaz yiyorsunuz demektir.

GeForce Experience uygulaması ile sürücü güncellemesini de kontrol edin. Yine aynı uygulama üzerinden whisper mode ayarını ve battery Boost ayarını da kapalı konuma getirin.
Son olarak da Lenovo vantage üzerinden performans moduna alarak oynayın.

Hocam çok sağ olun dediğinizi yaptım GPU2 kullanımı %99-100 civarında hep. Evet çift kanal PC. CPU sıcaklığıda 85 görüyor en fazla ama iyi ısınıyor yani.

Geri
Yukarı