R5 5600X-3060 Ti Hazır Sistem Rehberi ve Seçimi

Bütçe
15000-20000
Teşekkür ederim. Henüz kargodan gelmedi, deneme şansım olmadı. Ama araştırdığıma göre Palit iyi ve güvenilir bir marka ve performans konusunda bir eksiği yok. Sadece daha iyi ve fazla reklam yaptı diye başka bir markaya 1-2 bin TL fazla vermek mantıklı gelmedi bana.

Ben de bir konu açmış, tavsiye almıştım. İsterseniz göz atabilirsiniz.

Öneriniz için teşekkür ederim. Açtığınız konuyu inceledim. Sistemde sıvı soğutma seçenekleri bayağı kısıtlandırılmış. Sadece MSI marka 2 soğutucu seçilebiliyor. Bu sistemi tercih edersem muhtemelen sıvı soğutmayı ayrı alırım. Tüm sistemleri iyice bir değerlendirmeye alacağım ama bana da bu sistem daha uygun gibi geliyor.

Öneriniz için teşekkür ederim. Açtığınız konuyu inceledim. Sistemde sıvı soğutma seçenekleri bayağı kısıtlandırılmış. Sadece MSI marka 2 soğutucu seçilebiliyor. Bu sistemi tercih edersem muhtemelen sıvı soğutmayı ayrı alırım. Tüm sistemleri iyice bir değerlendirmeye alacağım ama bana da bu sistem daha uygun gibi geliyor.
Aslında bir çok seçenek vardı. Ben almadan bir kaç saat önce sadece MSI soğutmaların kaldığını gördüm. Montaj tecrübem olmadığı için mecburen 3 fanlı olanı ekledim. Umarım fena değildir.
Ben de almadan önce nerdeyse tüm 3060Ti sistemleri inceledim, en uygunu bu geldi benim için.

Teşekkür ederim. Sizinle karşılaşmamız iyi bir tesadüf oldu. Birlikte fikir paylaşımı yaparak umarım iyi bir karar verebiliriz. Çalışmamın birilerinin işine yaraması beni mutlu etti. Ben de cuma indirimleri veya kara cuma gibi indirimler konusunda biraz umutluyum ama küçük bir umut. Bu indirimlere hazır sistemler de dahil olur mu bilemiyorum. Her geçen saat sistemlerin fiyatları yükseliyor ve aşağıya inmeyecek gibi duruyor.
Rica ederim. Sosyal'de açılan konuları sürekli takip ediyorum. Bir karara vardığımda mutlaka sizi bilgilendiririm. Siz de beni karara vardığınızda bu başlık altında bilgilendirebilirseniz harika olur. Şu an cuma indirimlerini bekleme opsiyonuna daha sıcak bakıyorum. Hadi hayırlısı.

@a5ghjkl785ds şu an bende itopya, vatan, sinerji, gaming-gentr,qp bilişim takip etmediğim yer yok. Sadece gamegarajı takip etmiyorum orada satılan Palit ve Inno3D markaları maalesef bende soru işaretli markalar. Ben bildiğim markalardan ayrılmak istemiyorum. Daha önce bunun sıkıntısını yaşadım.

@a5ghjkl785ds şu an bende itopya, vatan, sinerji, gaming-gentr,qp bilişim takip etmediğim yer yok. Sadece gamegarajı takip etmiyorum orada satılan Palit ve Inno3D markaları maalesef bende soru işaretli markalar. Ben bildiğim markalardan ayrılmak istemiyorum. Daha önce bunun sıkıntısını yaşadım.
Haklısınız gerçekten. Maalesef toplama bilgisayarlar şu an ekran kartları fiyatlarından dolayı uçtuğu için hazır sistem sitelerinin tekelinde piyasa. Hâl böyle olunca da fazla seçenek kalmıyor bize. Ayrıca bir yandan beklerken de dolar uçuyor ve bu durum çok kararsız bırakıyor insanı. Yine de efsane cumadan ümitliyim.

Ben de bi ara bakıyordum ve çok uygun fiyata asus tuf 5600x ve 3060ti sistem aldım. Alacaklara tavsiyem gaminggentr ye bakın. En son baktığımda benimki gibi güzel ve uygun sistemler vardı. Bu yayıncıların sistemlerinden çok daha iyidir. Zaten onların çoğu aynı, sadece sistem sadece fiyatları farklı ve fiyat olarak uygun da değiller. Sistem hakkında bilgileri bile yoktur. Ama DA ya da indirimli olan yayıncı sistemleri de var onlar da çok güzel oluyor, beklenebilir. Ama dediğim gibi gaminggen ben aldığımda hepsinden uygundu. Göz atılabilir.
Ben de bi ara bakıyordum ve çok uygun fiyata asus tuf 5600x, tuf 3060ti, tuf b550plus wifi sistem aldım. Alacaklara tavsiyem gaminggentr ye bakın. En son baktığımda benimki gibi güzel ve uygun sistemler vardı. Bu yayıncıların sistemlerinden çok daha iyidir. Zaten onların çoğu aynı sistem, sadece fiyatları farklı ve fiyat olarak uygun da değiller. Sistem hakkında bilgileri bile yoktur yayıncıların. Ama DA'da ya da indirimli olan yayıncı sistemleri de var onlar da çok güzel oluyor, beklenebilir. Ama dediğim gibi gaminggen'den ben aldığımda hepsinden uygundu. Göz atılabilir.

@a5ghjkl785ds şu an bende İtopya, Vatan, Sinerji, Gaming-gentr, QP Bilişim takip etmediğim yer yok. Sadece GameGaraj'ı takip etmiyorum orada satılan Palit ve INNO3D markaları maalesef bende soru işaretli markalar. Ben bildiğim markalardan ayrılmak istemiyorum. Daha önce bunun sıkıntısını yaşadım.

Palit karta benim de bir ön yargım var hala ama diğer markalarla arasında dağlar kadar bir fark yoksa ve maliyeti iyi düşürecekse tercih edilebilir.

Ben de bir ara bakıyordum ve çok uygun fiyata ASUS TUF 5600X ve 3060 Ti sistem aldım. Alacaklara tavsiyem gaminggentr ye bakın. En son baktığımda benimki gibi güzel ve uygun sistemler vardı. Bu yayıncıların sistemlerinden çok daha iyidir. Zaten onların çoğu aynı, sadece sistem sadece fiyatları farklı ve fiyat olarak uygun da değiller. Sistem hakkında bilgileri bile yoktur. Ama da ya da indirimli olan yayıncı sistemleri de var onlar da çok güzel oluyor, beklenebilir. Ama dediğim gibi gaminggen ben aldığımda hepsinden uygundu. Göz atılabilir.
Ben de bir ara bakıyordum ve çok uygun fiyata ASUS TUF 5600X, TUF 3060 Ti, TUF B550PLUS Wi-Fi sistem aldım. Alacaklara tavsiyem gaminggentr ye bakın. En son baktığımda benimki gibi güzel ve uygun sistemler vardı. Bu yayıncıların sistemlerinden çok daha iyidir. Zaten onların çoğu aynı sistem, sadece fiyatları farklı ve fiyat olarak uygun da değiller. Sistem hakkında bilgileri bile yoktur yayıncıların. Ama Da'da ya da indirimli olan yayıncı sistemleri de var onlar da çok güzel oluyor, beklenebilir. Ama dediğim gibi Gaminggen'den ben aldığımda hepsinden uygundu. Göz atılabilir.

Gaming.gen'de sistemlerde parça değiştirme çok daha kısıtlı ama bakacağım oraya da. Teşekkürler.
Bu arada giriş veya orta seviye bir B550 anakart yerine iyi bir B450 (TUF mesela) tercih edilebilir mi?
Ve sorulması gereken bir başka soru da işlemci için sıvı soğutma mı tercih edilmeli, kule tipi hava soğutmalar yeterli olur mu?

Son düzenleme:
Hocam QP bilişimde şöyle bir kasa yaptım. Hazır kasayı biraz değiştirdim. Fiyat bence piyasadaki bir çoğu kasadan çok daha iyi gibi geldi. Hem sıvı soğutma var hem parçalar gayet kaliteli. Fakat ben son kararımı verdim hocam Intel alacağım. 5600Xte yaşanan ısınma sorunu canımı sıktı maalesef.
1635015169054.png

Hocam qp bilişimde şöyle bir kasa yaptım. Hazır kasayı biraz değiştirdim. Fiyat bence piyasadaki birçoğu kasadan çok daha iyi gibi geldi. Hem sıvı soğutma var hem parçalar gayet kaliteli. Fakat ben son kararımı verdim hocam Intel alacağım. 5600XTE yaşanan ısınma sorunu canımı sıktı maalesef.
Eki Görüntüle 1196704

5600X'te ısınma sorunu yaşayanları çoğunun stok fan veya yetersiz soğutma ile kullandığını gözlemledim. İyi bir soğutma ile (sıvı veya kule tipi soğutma ile) aşırı bir sorun olacağını düşünmüyorum ama yine de siz bilirsiniz. Sisteminiz gayet güzel ama ben biraz daha uygun olması adına anakartı iyi bir B450 ile değiştirme fikri üzerinde düşünüyorum. PCI-e 3.0 ile 4.0 arasında bir uçurum olmaması beni bu düşünceye itti aslında ama tavsiyelere açığım.
Arkadaşlar listemi bu şekilde güncelledim. Bazı sistemleri çıkardım, bazı sistemleri yeni ekledim. İlk oluşturduğum listeye göre parçalarda bayağı farklılıklar var. F/P'yi de göz önünde bulundurarak en mantıklı seçimleri yapmaya çalıştım.

GameGaraj'ın H510 sistemi tabloda dikkat çekiyor. Anakartı ve kasası daha iyi olabilirdi. Bu parçaları iyileştirme konusunda fazla seçenek bırakılmamış.

Carnage ve maxima sistemleri gaming.gen'e ait. Bu site de kişiselleştirme anlamında aşırı kısıtlı. Sistemlerin özellikle SSD'leri SN550 bence yetersiz. Ama anakart ve ekran kartları gayet güzel.

Sizlerin de yorumlarını bekliyorum.

LinkLinkLinkLinkLinkLinkLinkLİNKLinkLink
Sistem AdıSinerji DA-S1Sinerji BellumFalconSinerji ArcturusOrigin Silver [Bafır]Deluxe 5A-RTX3060TiH510 5A-RTX3060TiCARNAGE-5600XMAXIMA-TRIO3060TiQP DRAGON
İşlemciR5 5600XR5 5600XR5 5600XR5 5600XR5 5600XR5 5600XR5 5600XR5 5600XR5 5600XR5 5600X
AnakartASUS TUF Gaming B450M-PLUS IIAsus TUF Gaming B450M-PRO SASUS PRIME X570-PMSI B550M PRO-VDH WiFiAsus TUF GAMING B450-PLUS IIAsus Prime B550M-AAsus Prime B550M-AMSI B550-A PROMSI B550-A PROMSI B550-A PRO
RAMCORSAIR Vengeance LPX 3600 Dual (2x8)Kingston FURY Beast 3600 Dual (2x8)CORSAIR Vengeance RGB PRO SL 3200 Dual (2x8)Kingston FURY Beast 3600 Dual (2x8)CORSAIR Vengeance RGB PRO SL 3200 Dual (2x8)Kingston FURY Renegade 3200 Dual (2x8)Kingston FURY Renegade 3200 Dual (2x8)Kingston FURY Beast 3200 Dual (2x8)Kingston FURY Beast 3200 Dual (2x8)Corsair Vengeance LPX 3200MHz Single (2x8)
Ekran KartıASUS GeForce RTX 3060 Ti DUAL V2 O8GASUS GeForce RTX 3060 Ti DUAL V2 O8GASUS GeForce RTX 3060 Ti DUAL V2 O8GMSI GeForce RTX 3060 Ti Ventus 2X 8G OCV1Asus Dual RTX 3060 Ti V2 MINIPALİT RTX 3060 Ti DUALPALİT RTX 3060 Ti DUALMSI Geforce RTX 3060 Ti GAMING XMSI Geforce RTX 3060 Ti GAMING Z TRIOMSI Geforce RTX 3060 Ti GAMING X
KasaCORSAIR Carbide Serisi SPEC-DELTAASUS TUF GAMING GT301Corsair Carbide SPEC-05 650WMSI MPG GUNGNIR 110MASUS TUF GAMING GT501Cooler Master MB511NZXT H510MSI MAG FORGE 100RMSI MAG FORGE 100RMSI MAG FORGE 100R
SSDXPG SX8100 500GBXPG SX8100 500GBXPG SX8100 500GBXPG SX8100 500GBXPG SX8100 500GBPatriot Viper VPR100 500GBPatriot Viper VPR100 500GBWD BLUE SN550 500GBWD BLUE SN550 500GBXPG SPECTRIX S40G RGB 512 GB
İşlemci SoğutucuCooler Master Hyper 212 Spectrum RainbowAMD Wraith StealthLian Li Galahad AIO 240Corsair Hydro Series H45 120 mmGamePower AirbenderMSI MAG CoreliquidCooler Master MasterLiquid ML120L V2ASUS TUF GAMING LC 120 RGB 120mmYokCooler Master MasterLiquid ML120L V2
PSUKasa Dahil 650WASUS TUF GAMING 750BKasa Dahil 650WSharkoon SHP650 V2 650WASUS TUF GAMING 750BKasa Dahil 650WThermaltake Smart RGB 700WMSI MPG A650GF 650W 80+ GoldMSI MPG A650GF 650W 80+ GoldMSI MPG A650GF 650W 80+ Gold
Fiyat16.627,91 TL16.937,64 TL17.264,34 TL17.434,77 TL16.730,04 TL16.236,00 TL15.662,00 TL17.297,50 TL17.498,94 TL17.440,45 TL

Son düzenleme:
@yasingunaydin Hocam şöyle bir bilgi edindim. Zaten sizde hala araştırma içindesiniz. Gaming-gentr ile konuştum. 1 ay sonra İstanbul'da mağaza açacaklarmış. Ondan sonra sistemlere parça ekleme/değiştirme geleceğini söylediler. Bakalım bende bekliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı