R5 5600X GTX 1660 Ti sistem oyunda kilitleniyor

Reggae Shark 35

Hectopat
Merhaba şimdiden tüm okuyanlara teşekkür ederim,
Sistemim;
  • İşlemci: Ryzen 5 5600X
  • Anakart: ROG STRIX B550-F Wi-Fi
  • Ekran Kartı: ROG GTX 1660 Ti
  • RAM: G.Skill Trident Z Neo 16 GB (2x8GB)
  • SSD: Samsung 980 Pro 1TB
  • PSU: TX750M 750W +80 Gold
  • Monitör: LG 27GL850-B
Oyun oynarken sıcaklık değerlerim ve FPS gayet iyi fakat anlık (1 saniye kadar) görüntü ve ses kilitleniyor.
Bu esnada hoparlörde kitlenip dırrrr sesi çıkartıyor sonra kendine geliyor.
Bu olay bilgisayar açıkken 1 defa yapıyor, daha da tekrarlamıyor.
Sistemi kuralı 10 ay oldu neden yaptığını da bilmiyorum. Ayrıca bilgisayarı açarken bazen görüntünün gelmediği de oluyor.
SSD testlerim;

SSD Benchmark Sonuç.png

SSD Diagnostic Sonuç.png

SSD Sonuç.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu tarif ettiğiniz sıkıntı genelde HDD kullanımında oluyor ama HDD kullanmıyorsunuz. Onu geçelim.

Bir benzeri benim de başıma gelmişti. Mesela Minecraft, GTA V gibi oyunlar oynarken ses çıkışını kulaklıktan değil de hoparlörden vermek istediğimde Windows ses ayarlarına gidip oradan değiştiriyordum ancak oyun tam da dediğiniz gibi donuyordu, dediğiniz ses geliyordu ve düzeliyordu. Ama bunu ben tetikliyordum yani benim isteğim dâhilinde.

İlginç olan ise siz hiçbir şey yapmadan, sadece oyun oynarken kendiliğinden bu durumun yaşanması.

Siz benim gibi ses çıkışı değiştirmiyorsunuz ama ona benzer bir şey yaşanıyor.

Bir arkadaşımda Cooler Master MH-650 kulaklık var. USB bağlantıya sahip bir kulaklık. Bu kulaklıkla zaman zaman tam dediğiniz sorunu yaşıyor. Oyun oynuyoruz, kulaklığının USB'si gir/çık yapıyor, Windows USB tak çıkar sesi geliyor, dııt sesini de duyuyor ve oyun donuyor. Sonra düzeliyor.

Acaba kullandığınız donanımlardan, çevre birimlerinden birinde sorun mu var? Sanki gir/çık yapıyor gibi. Ve bu durum isteğiniz dışında gelişiyor.

Bu tarif ettiğiniz sıkıntı genelde HDD kullanımında oluyor ama HDD kullanmıyorsunuz. Onu geçelim.

Bir benzeri benim de başıma gelmişti. Mesela Minecraft, GTA V gibi oyunlar oynarken ses çıkışını kulaklıktan değil de hoparlörden vermek istediğimde Windows ses ayarlarına gidip oradan değiştiriyordum ancak oyun tam da dediğiniz gibi donuyordu, dediğiniz ses geliyordu ve düzeliyordu. Ama bunu ben tetikliyordum yani benim isteğim dâhilinde.

İlginç olan ise siz hiçbir şey yapmadan, sadece oyun oynarken kendiliğinden bu durumun yaşanması.

Siz benim gibi ses çıkışı değiştirmiyorsunuz ama ona benzer bir şey yaşanıyor.

Bir arkadaşımda Cooler Master MH-650 kulaklık var. USB bağlantıya sahip bir kulaklık. Bu kulaklıkla zaman zaman tam dediğiniz sorunu yaşıyor. Oyun oynuyoruz, kulaklığının USB'si gir/çık yapıyor, Windows USB tak çıkar sesi geliyor, dııt sesini de duyuyor ve oyun donuyor. Sonra düzeliyor.

Acaba kullandığınız donanımlardan, çevre birimlerinden birinde sorun mu var? Sanki gir/çık yapıyor gibi. Ve bu durum isteğiniz dışında gelişiyor.
Hoparlörden de şüphelenebilirim. Jakları takmadan oyun oynamaya çalışayım yine olacak mı acaba? Çünkü bir temassızlık söz konusu.

Denemeye fırsatım olmadı 2-3 el atıp çıkıyorum ama aynı sorunla karşılaşmadım. Şu aralar baya yoğunum.

Denemeye fırsatım olmadı 2-3 el atıp çıkıyorum ama aynı sorunla karşılaşmadım. Şu aralar baya yoğunum.
Not: Yeni evlendiğim için dönüş yapamadım kusura bakmayın. Bende yeni yeni bir şeyler deniyorum. Hoparlörleri çıkartıp telefonumun kablosuz kulaklığıyla 1,5 saat kadar oynadım. Anlık donma yapmadı. 2.el aldığım hoparlörlerin kabloları yamalı olduğu için sorunun kaynağı olduğundan şüpheleniyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı