Çözüldü R5 5600X ısınmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sakuraiden

Kilopat
Yer
Serez
Anakart
Gigabyte B450M S2H
Başlık biraz tuhaf gelebilir fakat durum bu. Yeni işlemci aldım ve stok fanı ile beraber bilgisayarıma taktım. Stok macun sürülü ben başka sürmedim. Herhangi bir ayar yapmadım BIOS'tan sadece XMP ayarı açık RAM'ler için. İşlemcide sorun var mı diye stres testi yapayım dedim fakat ne %100 oluyor ne de işlemci ısınıyor. Ekran görüntüsü aşağıda. Kasamın yanı açık, önünde 3 tane fan var ve 1 adet egzoz fanı var. (10 dakika test yaptım)

Sistem: M.B: Gigabyte B450M S2H | CPU: Ryzen 5 5600X | GPU: Zotac RTX 3060 Twin Edge | RAM: G Skill RipjawsV 2x8 3600Mhz | SSD: XPG SX8200 Pro 3D 256 GB | HDD: Seagate Barracuda 2 TB 7200RPM | PSU: High Power 600W 80+ Bronze | Monitör: Acer VG270Sbmiipx 27''

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (167).png
    Ekran Görüntüsü (167).png
    188 KB · Görüntüleme: 161
Çözüm
Dedigim gibi, PBO acsak normal skorlari alirsin ama PBO'yu stok sogutucu kurtarmayabilir. Istersen acalim.

PBO sekmesine girmistik dun, oradaki PBO Limits'i Manual yapip deger deneyebilirsin.

PPT: 125
TDC: 80
EDC: 125

Thermal Throttle Limit'i de 100 yap.

Tabii bu ayarlari degistirdikten sonra Prime 95 Small FFTs eskisi kadar masum olmayabilir :)

Bu arada bu soyledigim degerler degistirilebilir, yani illa yazdigimi yapmak zorunda degilsin.
Tamam yapacağım ve buraya atacağım. PBO nedir bu arada? Ha söylemem gerekirse sadece League Of Legends'te 70 derece oldu ve sık sık 4400 MHz'leri gördüm o kadar.
Tamam, bir problem yok. Her şey olması gerektiği gibi. Isınıp ısınmamasını takma bu kadar.

Isındırmak istiyorsan BIOS'a gir, aç PBO. Advanced yap, sonra da niye ısınıyor dersin :D

PBO, Ryzen 5000'lerde anlam kazanan boost frekans limitini arttırmana olanak sağlayan bir teknoloji. Mesela 5600'ün boost değeri 4.4 GHz ya, onu 4.6 GHz'ye kadar çıkartabiliyorsun. Tabii bu demek değildir ki 4.6 GHz çalışacak. Nasıl şu an ihtiyacı olduğu zaman 4.4 GHz'ye boost oluyorsa, o zaman da ihtiyacı olduğu zaman 4.6 GHz'ye kadar boost olacak.

Tabii bu da bir overclock işlemi olduğu için, stabilitesini ölçmen gerekmekte. Sonuçta 4.6 GHz'ye boost ettiği anda sorun yaşamayacağının garantisi yok.

Bunun yanında bir de Curve Optimizer ayarı var. Positive ve Negative yönleri var. Positive yöne gidersen çekirdek voltajı artar, negative yöne gidersen çekirdek voltajı azalır. Bunu ellemesen de olur ama ellerden sıcaklıkları daha da düşürmek mümkün negative tarafına gidersen. Ve tabii ki PBO gibi bu ayar da stabilite kontrolü ister.

Uğraşmak istemiyorum diyorsan yukarıdaki sürprizbozana tıklama ve yoluna devam et :D

Tamam, bir problem yok. Her şey olması gerektiği gibi. Isınıp ısınmamasını takma bu kadar.

Isındırmak istiyorsan BIOS'a gir, aç PBO. Advanced yap, sonra da niye ısınıyor dersin :D

PBO, Ryzen 5000'lerde anlam kazanan boost frekans limitini arttırmana olanak sağlayan bir teknoloji. Mesela 5600'ün boost değeri 4.4 GHz ya, onu 4.6 GHz'ye kadar çıkartabiliyorsun. Tabii bu demek değildir ki 4.6 GHz çalışacak. Nasıl şu an ihtiyacı olduğu zaman 4.4 GHz'ye boost oluyorsa, o zaman da ihtiyacı olduğu zaman 4.6 GHz'ye kadar boost olacak.

Tabii bu da bir overclock işlemi olduğu için, stabilitesini ölçmen gerekmekte. Sonuçta 4.6 GHz'ye boost ettiği anda sorun yaşamayacağının garantisi yok.

Bunun yanında bir de Curve Optimizer ayarı var. Positive ve Negative yönleri var. Positive yöne gidersen çekirdek voltajı artar, negative yöne gidersen çekirdek voltajı azalır. Bunu ellemesen de olur ama ellerden sıcaklıkları daha da düşürmek mümkün negative tarafına gidersen. Ve tabii ki PBO gibi bu ayar da stabilite kontrolü ister.

Uğraşmak istemiyorum diyorsan yukarıdaki sürprizbozana tıklama ve yoluna devam et :D
Teşekkür ederim öğrettiğiniz için. Ben zaten sıvı veya iyi bir kule tipi soğutucu alacağım da önceki işlemciyi satmayı bekliyorum. Isınıp ısınmamasını takma nedenim şu; genelde insanlar bu işlemci ile yüksek dereceler elde ediyor ve ben zor 70 dereceyi görüyorum sabahtan beri. Bu yüzden merak ettim açıkçası. Bu arada Cinebench testini yapıp atacağım fakat şu an arkadaşımla bir ödevle uğraşıyoruz, kusura bakmayın. 😊

Hocam nice daha fazla ısıları görmeniz dileği ile. Umarım 85 90 dereceleri görürsünüz. :D
Allah korusun, merakımı ve derdimi yukarıda belirttim zaten. 😄

@BerkayZ87 Hocam buyrun, istediğiniz test ve sonucu. Sağda da test bittiği gibi ss aldığım bilgiler var.
1673041333186.png

Son düzenleme:
Allah korusun, merakımı ve derdimi yukarıda belirttim zaten. 😄

@BerkayZ87 Hocam buyrun, istediğiniz test ve sonucu. Sağda da test bittiği gibi ss aldığım bilgiler var.
Eki Görüntüle 1625182
İşlerin yolunda gitmediği anlaşılıyor şimdi. 5600X'in Cinebench R23'te alması gereken skor 11.000-12.000 arası bir şey. Siz ise 8900 puan almışsınız.

Anakartınız nedir? PBO açalım.

İşlerin yolunda gitmediği anlaşılıyor şimdi. 5600X'in Cinebench R23'te alması gereken skor 11.000-12.000 arası bir şey. Siz ise 8900 puan almışsınız.

Anakartınız nedir? PBO açalım.
Gigabyte B450M S2H ve kurulu olan BIOS ise F63D.
ps. Önceki işlemciden yeni işlemciye geçerken BIOS sıfırladım ve o şekilde yeni işlemciyi taktım.

Önceki işlemciden yeni işlemciye geçerken BIOS sıfırladım ve o şekilde yeni işlemciyi taktım.
Peripherals/AMD Overclocking/Precision Boost Overdrive

Bu şekilde ilerlediğinizde PBO sekmesi gözüküyor mu? Gözüküyorsa fotoğrafını çekip atar mısınız? Gigabyte BIOS'a pek hakim değilim, internetten bakarak söylüyorum.

Peripherals/AMD Overclocking/Precision Boost Overdrive

Bu şekilde ilerlediğinizde PBO sekmesi gözüküyor mu? Gözüküyorsa fotoğrafını çekip atar mısınız? Gigabyte BIOS'a pek hakim değilim, internetten bakarak söylüyorum.
Buyrun hocam.

Dosya Ekleri

• 16730419111782048472058565451131.jpg
    16730419111782048472058565451131.jpg
    143,3 KB · Görüntüleme: 42

Yeni konular

Geri
Yukarı