R5 5600X sistem 97 derece oluyor

JOTEMM

Decapat
Daha fazla  
Hepinize iyi akşamlar, sizlere bir sorunumu danışmak istedim. Yaklaşık 4 aydır yeni aldığım işlemcim R5 5600X ile Valorant oynuyorum maplerın bazı yerlerıne geldığımde kendıme belırlediğim FPS'ler olurdu bır sıkıntı olursa anlayabilmem için kendime belirlemişitm bazı yerlerde 900-1000 arasında FPS aldığım yerlerde şu an 500-600 alıyorum. Şey diyebilirsiniz 500-600 yeter fakat bu oranlar boş bir mapte ve ben performansta sadece o değerleri aldığım yerde değil 5V5 rekabetcide de düşüş fark ettim. Önceden 350-400'un altına gelmezdı şu an 170 ve 200-250 oralarda dolanıyor. Bu bana ınput lag olarak gerı dönüyor. İstemediğim bir şey. 4-5 aydır yoktu ve yenı meydana geldi. Sizce bunun sebebi nedir? Sıcaklık oyunda 96-97 derece hep boyleydi stok soğutucu ile. Sebebi bu mudur bılemedım. Madem oyle neden sımdı duşuyor? Yardımcı olun lütfen.
Sistem.
  • G.Skill 16 GB RAM.
  • İşlemci Ryzen 5 5600X.
  • Ekran kartı RX 570.
  • Anakart Gigabyte B550 Pro mATX.
  • Kasa Xigmatek astor RGB.
Şu an da Afterburner'dan baktığımda CPU clock yer yer 2500 MHz'le 3400 arasında. Bu ıslemcı benım bıldığım cok daha yuksek sıcaklık stabıl 96 cıvarında. Acaba sıcaklık artmasın diye kendı gucunu mu kısıtladı? Soğutucu alınır mı arkadaşlar? Bu 2400 MHz bıle gordum sebebı bu mudur? Kendısı mı performans azalttı? 3.450 ustunu gormedım. Genelde 2500 ile 3000 arasında.
Uzun süre bu derecelerde kullandığım için mı (4-5 aydır) performans ondan mı dustu? 96 dereceler geçer mi ömrü mü kısalır? Soğutucu alayım mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani boşta 97 derece ne demek şu an oyle ben anlamadım çok yuksek bir değer bu ıslemcılerde PC resetlenmesın diye Core MHz'ı dusuruyor kendılığınden herlade onu ben soğutucuyu takınca BIOS'tan ayarlayacağım değil mi turboboost otomatığe
Hocam termal macun çok etkiliyor benim yük altında 100 derece oluyodu termal macun aldım 65 ı geçmiyor

Yani boşta 97 derece ne demek şu an oyle ben anlamadım çok yuksek bir değer bu ıslemcılerde PC resetlenmesın diye Core MHz'ı dusuruyor kendılığınden herlade onu ben soğutucuyu takınca BIOS'tan ayarlayacağım değil mi turboboost otomatığe

Çok ısınınca oto Core MHz düşer evet. Eğer soğutucu ile sıcaklıklar normale dönerse ewki performans alınabilir.

@499337 pekı o düşen core mhz fps i etkşler mi sence baya bi şekilde benım bildiğim etkiliyor bu işlemci turboda 4.6 mhz suan oyunda flaan 96 sıcaklığa sabitlemiş core mhz 2400 3000 3500 oralarda soğutucu gelınce bunu 4.6 ya sabitleyebilicekmiyim biostan var mı oyle bi ozellık

@499337 pekı o düşen core mhz fps i etkşler mi sence baya bi şekilde benım bildiğim etkiliyor bu işlemci turboda 4.6 mhz suan oyunda flaan 96 sıcaklığa sabitlemiş core mhz 2400 3000 3500 oralarda soğutucu gelınce bunu 4.6 ya sabitleyebilicekmiyim biostan var mı oyle bi ozellık
Core mhz i fps tabiki etkiler.Yüksek performans ayarlayabilirsin bide turbo varsa işlemcinde açabilirsin

@Kartalpcmaster pekı o düşen Core MHz FPS'i etkşler mi sence bayağı bir şekilde benım bildiğim etkiliyor.

Etkiler tabii ki, direkt çalışma frekansı o.

Bu işlemci Turbo'da 4.6 MHz şu an oyunda flaan 96 sıcaklığa sabitlemiş Core MHz 2400 3000 3500 oralarda soğutucu gelınce bunu 4.6 ya sabitleyebilecek miyim BIOS'tan var mı oyle bir ozellık.

Var, BIOS'a girdiğince F7 ile Advanced menüsüne girersen yapabilirsin. ASUS anakart olsa daha iyi yardım edebilirdim.

@499337 pekı o düşen Core MHz FPS'i etkşler mi sence bayağı bir şekilde benım bildiğim etkiliyor bu işlemci Turbo'da 4.6 MHz şu an oyunda flaan 96 sıcaklığa sabitlemiş Core MHz 2400 3000 3500 oralarda soğutucu gelınce bunu 4.6 ya sabitleyebilecek miyim BIOS'tan var mı oyle bir ozellık

Bu kadarı beni aştı. Yanlış bilgi vermek istemem.
Pek BIOS ile ilgim yok.
Ama FPS etkiler.
Başka hocam bu soruya cevap versin.

İşlemcimde Turbo var Turbo'su 4650 MHz. Ben bunu 4650 ustune atarsam OC olmuş olmuyor mu şu an yapmam da ileride ıhtıyac olursa yapabilirim de.

Geri
Yukarı