R5 5600X sistem kendini kapatıyor

hasankenaz

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar bugün başıma gelen olayın nedenini sormak için açıyorum konuyu.
Oyundayken bilgisayar kendini kapattı ve bu durumu 3 kere yaşadım gün içerisinde ama nedenini anlamadım. Oyunu en üst grafiklerde ve 2K'da oynuyorum.
Ekran kartı: 60 derece ve işlemci: 60 derecede çalışıyor yani sıcaklıklardan yana bir sıkıntım olduğunu düşünmüyorum.

Sistem özelliklerim:
CPU: R5 5600X.
GPU: Gigabyte RTX3080 Gaming OC.
PSU: Thermaltake Toughpower GF1 80Plus Gold 750W.
Anakart: MSI MPG B550 Gaming Edge Wi-Fi
RAM: G.Skill Trident Z Neo RGB 16 GB (2x8GB) 3200MHz DDR4.

Sorun sizce nerede olabilir? PSU mu yetersiz, anakart mı problemli ben bunu nasıl anlarım? ( sistem 8 aylık ve bu durumu ilk defa yaşıyorum. )

Son sürümü hata veriyordu. Çalışan sürümü bu. Hata alırsan (crashed) bildirirsin.
uygulamayı indirdikten sonra direkt sol altta başlatmaya basıp başlatacağım değil mi ayar yapmadan?

Son sürümü hata veriyordu. Çalışan sürümü bu. Hata alırsan (crashed) bildirirsin.
kaç dakika ve hangi donanımlara test yapacağım occt linpack memory 3d vram power gibi seçenekler var. Kusura bakmayın çok soru sordum. Hakkınızı helal edin

Son düzenleme:
Uygulamayı indirdikten sonra direkt sol altta başlatmaya basıp başlatacağım değil mi ayar yapmadan?

Kaç dakika ve hangi donanımlara test yapacağım OCCT linpack Memory 3D VRAM Power gibi seçenekler var. Kusura bakmayın çok soru sordum. Hakkınızı helal edin

Sisteminin özelliklerine göre video izleyip yapabilirsin. Aynı sisteme sahip olmadığım için net değerler veremeyeceğim. Örnek alarak işlemi gerçekleştir.

@Saint Lucia

Hocam işlemci testini bitirdim. Max 68 dereceyi gördü tam yükte. Fotoğrafta şu şekilde. Sıradaki işlem olarak ne yapmalıyım ? Her donanıma aynı testi yapayım mı ?

Dosya Ekleri

• işlemci.png
    işlemci.png
    1 MB · Görüntüleme: 30
Hocam işlemci testini bitirdim. Max 68 dereceyi gördü tam yükte. Fotoğrafta şu şekilde. Sıradaki işlem olarak ne yapmalıyım? Her donanıma aynı testi yapayım mı?

Sorunun işlemciden kaynaklı olmadığını biliyordum. Ekran kartına da aynı testi yapabilirsin. FurMark'ta kullanabilirsin. RAM için Memtest her zaman unutma. Hiçbir hata çıkmaz ise başka konulara yönelmemiz gerekecek.

Üç ihtimal var;

• Güç kaynağı arızası
  • Ekran kartı arızası
  • Anakart arızası
Öncelikle ekran kartını ve güç kaynağını OCCT testine sokup sonuçları buraya at. Şu an en şüpheli parça güç kaynağı. İmkanın varsa çevrenden başka bir güç kaynağı, ekran kartı veya anakart bulup öyle dene. Böylece sonuca daha çabuk varabiliriz.

@Saint Lucia
Sorunun işlemciden kaynaklı olmadığını biliyordum. Ekran kartına da aynı testi yapabilirsin. FurMark'ta kullanabilirsin. RAM için Memtest her zaman unutma. Hiçbir hata çıkmaz ise başka konulara yönelmemiz gerekecek.
Üç ihtimal var;

• Güç kaynağı arızası
  • Ekran kartı arızası
  • Anakart arızası
Öncelikle ekran kartını ve güç kaynağını OCCT testine sokup sonuçları buraya at. Şu an en şüpheli parça güç kaynağı. İmkanın varsa çevrenden başka bir güç kaynağı, ekran kartı veya anakart bulup öyle dene. Böylece sonuca daha çabuk varabiliriz.
Ekran kartı testini de yaptım. İnternette araştırdığıma göre 10-15 dakikanın sorunların ortaya çıkması için yeterli olacağını yazmışlar. Eğer daha yüksek süreler yapmam gerekiyorsa tekrar koyarım bugün. Max 72 dereceyi gördü. PSU ve anakart testini nasıl yapabilirim? Maalesef çevremde ekstra deneyebileceğim bir ürün yok. Bu arada RAM testi yapmama gerek var mı ? Mavi ekran yemiyorum ne de olsa.

Dosya Ekleri

• ekran kartı.png
    ekran kartı.png
    1 MB · Görüntüleme: 27
@Saint Lucia

Ekran kartı testini de yaptım. İnternette araştırdığıma göre 10-15 dakikanın sorunların ortaya çıkması için yeterli olacağını yazmışlar. Eğer daha yüksek süreler yapmam gerekiyorsa tekrar koyarım bugün. Max 72 dereceyi gördü. PSU ve anakart testini nasıl yapabilirim? Maalesef çevremde ekstra deneyebileceğim bir ürün yok. Bu arada RAM testi yapmama gerek var mı? Mavi ekran yemiyorum ne de olsa.

RAM bilgi amaçlı yazdım. Güç kesilmeleri PSU kaynaklı olur fakat ezber tespit koyamayız. Başlat menüsüne "Olay Görüntüleyicisi" yazın orada bilgisayar ani kapandığı süreyi bulun ve bir arıza kodu çıkmış mı bakın SS atın.

Geri
Yukarı