R5 5600X sistem kendini kapatıyor

hasankenaz

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar bugün başıma gelen olayın nedenini sormak için açıyorum konuyu.
Oyundayken bilgisayar kendini kapattı ve bu durumu 3 kere yaşadım gün içerisinde ama nedenini anlamadım. Oyunu en üst grafiklerde ve 2K'da oynuyorum.
Ekran kartı: 60 derece ve işlemci: 60 derecede çalışıyor yani sıcaklıklardan yana bir sıkıntım olduğunu düşünmüyorum.

Sistem özelliklerim:
CPU: R5 5600X.
GPU: Gigabyte RTX3080 Gaming OC.
PSU: Thermaltake Toughpower GF1 80Plus Gold 750W.
Anakart: MSI MPG B550 Gaming Edge Wi-Fi
RAM: G.Skill Trident Z Neo RGB 16 GB (2x8GB) 3200MHz DDR4.

Sorun sizce nerede olabilir? PSU mu yetersiz, anakart mı problemli ben bunu nasıl anlarım? ( sistem 8 aylık ve bu durumu ilk defa yaşıyorum. )

RAM bilgi amaçlı yazdım. PSU için test imkanımız yok. Güç kesilmeleri PSU kaynaklı olur fakat ezber tespit koyamayız. Başlat menüsüne "Olay Görüntüleyicisi" yazın orada bilgisayar ani kapandığı süreyi bulun ve bir arıza kodu çıkmış mı bakın SS atın.
Olay görüntüleyicisi bu şekilde. Nereye tıklayıp göstermem gerekiyorsa söyleyebilir misiniz? önemli olarak şu hatayı vermiş örneğin.

Dosya Ekleri

• olay.png
    olay.png
    794,9 KB · Görüntüleme: 35
Özel görünümlere girin. Sadece hataları göreceksiniz.
Buyrun
Güç kaynağı testini de OCCT'den yapabilirsin. Anakartı test etmek için ise bir program bulunmuyor, başka bir anakartla denemen gerekecek.
Güç kaynağı testini yaparken ki ayarları biliyor musunuz? Ve bu test gerçekleştirilirken bilgisayar kapanırsa sorun güç kaynağı diyebilir miyiz?

Dosya Ekleri

• özel görünüm.png
    özel görünüm.png
    908 KB · Görüntüleme: 32
Güç kaynağı testini yaparkenki ayarları biliyor musunuz?

Herhangi bir ayar yapmana gerek yok, OCCT arayüzünden "Power" kısmını bulup direkt testi başlatabilirsin.

Ve bu test gerçekleştirilirken bilgisayar kapanırsa sorun güç kaynağı diyebilir miyiz?

%100 diyemeyiz ama güç kaynağı testinde sistem kapanırsa büyük oranda sorunun kaynağı bulunmuş olacak.

Son düzenleme:
Buyurun

Güç kaynağı testini yaparken ki ayarları biliyor musunuz? Ve bu test gerçekleştirilirken bilgisayar kapanırsa sorun güç kaynağı diyebilir miyiz?

Bak orada hatalar var kırmızı olanlar. Güç ile ilgili hatalar almışsın. Nedir açılımları üstlerine gelip bakabilirsin verilen hataya ve evet OCCT yazılımında ki PSU testi bütün cevabı ortaya koyabilir.

Bak orada hatalar var kırmızı olanlar. Güç ile ilgili hatalar almışsın. Nedir açılımları üstlerine gelip bakabilirsin verilen hataya ve evet OCCT yazılımında ki PSU testi bütün cevabı ortaya koyabilir.
'Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.' uyarısı ve Hata: 0xC0000001 kodları sıralanmış kırmızı olan listede.
Herhangi bir ayar yapmana gerek yok, OCCT arayüzünden "Power" kısmını bulup direkt testi başlatabilirsin.

%100 diyemeyiz ama güç kaynağı testinde sistem kapanırsa büyük oranda sorunun kaynağı bulunmuş olacak.
15 dakika psu testi yaptım herhangi bir kapanma yaşamadım. Ve aklıma yaşadığım bir sorun daha geldi. Wireless kulaklık kullanıyorum ve arada sırada kopup tekrar bağlanma sorunu yaşıyorum. Sadece kendi bilgisayarımda yaşıyorum bu problemi. Diyeceğim o ki sorun anakart olabilir mi? Ya da bu sorunu PSU da yaratıyor olabilir diyebilir miyiz?

15 dakika güç testi yaptım herhangi bir kapanma yaşamadım. Ve aklıma yaşadığım bir sorun daha geldi. Wireless kulaklık kullanıyorum ve arada sırada kopup tekrar bağlanma sorunu yaşıyorum. Sadece kendi bilgisayarımda yaşıyorum bu problemi. Diyeceğim o ki sorun anakart olabilir mi? Ya da bu sorunu PSU da yaratıyor olabilir diyebilir miyiz?

Anakart sorun yaratıyor olabilir fakat dediğim gibi emin olamayız. Farklı ekran kartı, güç kaynağı ve anakart bulup denemen gerekiyor.

'Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.' uyarısı ve Hata: 0xC0000001 kodları sıralanmış kırmızı olan listede.

15 dakika PSU testi yaptım herhangi bir kapanma yaşamadım. Ve aklıma yaşadığım bir sorun daha geldi. Wireless kulaklık kullanıyorum ve arada sırada kopup tekrar bağlanma sorunu yaşıyorum. Sadece kendi bilgisayarımda yaşıyorum bu problemi. Diyeceğim o ki sorun anakart olabilir mi? Ya da bu sorunu PSU da yaratıyor olabilir diyebilir miyiz?

Anakart üzerinde kısa devre var ise sorun yaşaman muhtemel. Böyle bir durum için evde çözüm bulmak zor. Çünkü sistemden parçaları ayırıp uzay montajı şeklinde test etmek lazım ve test için yedek parça lazım. Anlık problem test üzerinde çıkmadı belli ki.
*Bu problem yaşanmadan önce herhangi bir sistemde güncelleme yaptın mı? Yazılımsal bir çakışma mı oluyor acaba diye düşünüyorum.

Anakart üzerinde kısa devre var ise sorun yaşaman muhtemel. Böyle bir durum için evde çözüm bulmak zor. Çünkü sistemden parçaları ayırıp uzay montajı şeklinde test etmek lazım ve test için yedek parça lazım. Anlık problem test üzerinde çıkmadı belli ki.
*Bu problem yaşanmadan önce herhangi bir sistemde güncelleme yaptın mı? Yazılımsal bir çakışma mı oluyor acaba diye düşünüyorum.
Windows update ile gelen güncellemeler yükleniyor sadece.
Anakart sorun yaratıyor olabilir fakat dediğim gibi emin olamayız. Farklı ekran kartı, güç kaynağı ve anakart bulup denemen gerekiyor.
PSU ve anakartı değiştirmeye bütçem var. Fakat ekran kartında problem var mı yok mu değiştirmeden anlayamaz mıyım bir şekilde?

Windows Update ile gelen güncellemeler yükleniyor sadece.

PSU ve anakartı değiştirmeye bütçem var. Fakat ekran kartında problem var mı yok mu değiştirmeden anlayamaz mıyım bir şekilde?

8 aylık sistem için bütçe ayırmana gerek yok. Garantili ürünler sonuç olarak gönder baksınlar. Ekran kartı testinde problem yoktu sanmıyorum arızalı olduğunu. Eğer içinde şüphe var ise farklı bir sisteme takıp deneyebilirsin. Bir arkadaşının sisteminde mesela. Ama dediğim gibi ani güç kesilmesi ekran kartı ile kolay kolay olmaz. Olsa bile bilgisayarı açarken de yapar. Görüntüyü verdiği an, mavi ekran verdirir, siyah ekranda kalır, ekran karıncalanır vs.

Geri
Yukarı