R5 5600X sistem kendini kapatıyor

hasankenaz

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar bugün başıma gelen olayın nedenini sormak için açıyorum konuyu.
Oyundayken bilgisayar kendini kapattı ve bu durumu 3 kere yaşadım gün içerisinde ama nedenini anlamadım. Oyunu en üst grafiklerde ve 2K'da oynuyorum.
Ekran kartı: 60 derece ve işlemci: 60 derecede çalışıyor yani sıcaklıklardan yana bir sıkıntım olduğunu düşünmüyorum.

Sistem özelliklerim:
CPU: R5 5600X.
GPU: Gigabyte RTX3080 Gaming OC.
PSU: Thermaltake Toughpower GF1 80Plus Gold 750W.
Anakart: MSI MPG B550 Gaming Edge Wi-Fi
RAM: G.Skill Trident Z Neo RGB 16 GB (2x8GB) 3200MHz DDR4.

Sorun sizce nerede olabilir? PSU mu yetersiz, anakart mı problemli ben bunu nasıl anlarım? ( sistem 8 aylık ve bu durumu ilk defa yaşıyorum. )

8 aylık sistem için bütçe ayırmana gerek yok. Garantili ürünler sonuç olarak gönder baksınlar. Ekran kartı testinde problem yoktu sanmıyorum arızalı olduğunu. Eğer içinde şüphe var ise farklı bir sisteme takıp deneyebilirsin. Bir arkadaşının sisteminde mesela. Ama dediğim gibi ani güç kesilmesi ekran kartı ile kolay kolay olmaz. Olsa bile bilgisayarı açarken de yapar. Görüntüyü verdiği an, mavi ekran verdirir, siyah ekranda kalır, ekran karıncalanır vs.
Tamamdır çok teşekkür ederim. Bu arada aklıma yaşadığım bir problem daha geldi belki anlamanıza yardımcı olur diye paylaşıyorum. Nadir de olsa bilgisayarı kapattığımda yeniden başlıyor. Belki bu sorunların kaynağı aynı hedefi gösterir diye bi umut söyleyeyim dedim.

Tamamdır çok teşekkür ederim. Bu arada aklıma yaşadığım bir problem daha geldi belki anlamanıza yardımcı olur diye paylaşıyorum. Nadir de olsa bilgisayarı kapattığımda yeniden başlıyor. Belki bu sorunların kaynağı aynı hedefi gösterir diye bir umut söyleyeyim dedim.

Anakart ve PSU arasında problem olduğu bariz belli. Acaba bağlantılarınız da mı bir hata var. Güç olarak tetikliyor bilgisayarı. Ucu açık konular. Kasanız garantili ise video çekin ve aldığınız firma ile iletişime geçin. Kendinizi masrafa sokmayın.

Anakart ve PSU arasında problem olduğu bariz belli. Acaba bağlantılarınız da mı bir hata var. Güç olarak tetikliyor bilgisayarı. Ucu açık konular. Kasanız garantili ise video çekin ve aldığınız firma ile iletişime geçin. Kendinizi masrafa sokmayın.
Dediğiniz gibi yapayım. Anakart ve PSU yu mu garantiye göndereyim? Toplama olarak dizdim çünki bilgisayarımı.

Dediğiniz gibi yapayım. Anakart ve PSU'yu mu garantiye göndereyim? Toplama olarak dizdim çünkü bilgisayarımı.

Önerim bu şekildedir. Aldığınız firmaların ürünleri için görüşme sağlayın durumu anlatın. Güzel sisteminiz boşa gitmesin.

Abilerim anakartı ve PSU'yu garantiye gönderdim muhtemelen para iadesi alacağım. Anakart olarak önerebileceğiniz marka model var mıdır, değişim istemiyorum çünkü. Bütçem 2-2.5k Max 3K olabilir. @Takeshi Kovacs @Saint Lucia

Bu iki anakart en iyileri. Çok belirgin fark yok aralarında.

Bu iki anakart en iyileri. Çok belirgin fark yok aralarında.
Tuf olanını kullanıyorum. Öneririm.

Geri
Yukarı