R5 5600X sistem RAM takviyesi sonrası yavaşladı

alizer01

Centipat
Daha fazla  
RAM
Kingston Fury 2x16 32GB 3200 MHz 16 CL
SSD veya HDD modeli
Kingston M2 SSD 1 TB
Ekran kartı
NVIDIA RTX 3060 Ti 8 GB
Anakart
MSI B450-A Pro Max
İşlemci
Ryzen5 5600x
Selamünaleyküm. 5 ay önce topladığım PC'de şu zamana kadar sorun yoktu. RAM takviyesi yaptım. 16 GB RAM bellek sayısını bir adet daha aynı marka model RAM bellek alarak 32 GB yaptım. İşler o günden sonra karıştı ve biraz PC açılırken yavaşladı. Oyun içinde takılmalar arttı. RAM bellekler doğru yerde takılı. İki bellek de Kingston Fury 16 GB 3200 MHz 16 CL.

Valorant'tan ziyade CS:GO oynuyorum. Valorant oyununda test ettim oyun içindeyken aklıma geldi, rahatsız oldum. Eskiden 400-600 arası oynarken şimdi FPS gitgide düşüyor, FPS yavaş yavaş düşüyor. Bir video var orada FPS'nin nasıl düştüğü gözüküyor.

Sistem Özelliklerim:
  • Ekran Kartı RTX 3060 Ti 8 GB
  • Anakart MSI B450-A Pro Max
  • Ryzen 5 5600X
  • Monitör Monster Aryond V2 240Hz
  • 2x16 Kingston Fury 3200 MHz CL 16 RAM bellek
  • Kingston M.2 SSD 1 TB
  • Sıvı soğutucu da mevcut, ısınma sorunu olduğunu sanmıyorum.

Sorunu çözmek için denediklerim: Windows 11 kullanıyordum. Temiz kurulum ile Windows 10 kurdum, BIOS güncel, Ekran kartı güncel, SSD sürücüsü güncel, birçok şey güncel ve güncelledim.
BIOS pili çıkarttım sıfırladım. XMP ayarı açık, RAM'ler doğru yuvalarda ama yine de RAM yuvalarını temizleyip tekrar taktım. 4 RAM yuvalı anakart. DIMM 2 ve DIMM 4 yuvalarına takılı.
Aynı şekilde ekran kartı ve M.2 SSD yuvalarını da çıkartıp temizleyip taktım.

Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Oyun zevkim kalmadı. PC her an ve ne zaman takılacak veya diye ekrana bakmaktan bir şeyden zevk alamaz oldum. Hayırlı forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Denediniz mi bilmiyorum ama denemedi iseniz RAMleri tek tek takarak deneme şansınız olur mu performans açısından?

Denediniz mi bilmiyorum ama denemedi iseniz RAM'leri tek tek takarak deneme şansınız olur mu performans açısından?

Şey denemiştim ikinci RAM'i çıkartıp BIOS default atıp sadece ilk RAM'i takarak denedim XMP ayarı da açıktı yine takılmalar devam ediyordu.
RAM bellekleri Ramtest86, Testmem5 ve Windows'un Bellek test programı ile test ettim RAM'lerde hiçbir sorun bulmadı.

Selamünaleyküm. 5 ay önce topladığım PC'de şu zamana kadar sorun yoktu. RAM takviyesi yaptım. 16 GB RAM bellek sayısını bir adet daha aynı marka model RAM bellek alarak 32 GB yaptım. İşler o günden sonra karıştı ve biraz PC açılırken yavaşladı. Oyun içinde takılmalar arttı. RAM bellekler doğru yerde takılı. İki bellek de Kingston Fury 16 GB 3200 MHz 16 CL.

Valorant'tan ziyade CS:GO oynuyorum. Valorant oyununda test ettim oyun içindeyken aklıma geldi, rahatsız oldum. Eskiden 400-600 arası oynarken şimdi FPS gitgide düşüyor, FPS yavaş yavaş düşüyor. Bir video var orada FPS'nin nasıl düştüğü gözüküyor.

Sistem Özelliklerim:
  • Ekran Kartı RTX 3060 Ti 8 GB
  • Anakart MSI B450-A Pro Max
  • Ryzen 5 5600X
  • Monitör Monster Aryond V2 240Hz
  • 2x16 Kingston Fury 3200 MHz CL 16 RAM bellek
  • Kingston M.2 SSD 1 TB
  • Sıvı soğutucu da mevcut, ısınma sorunu olduğunu sanmıyorum.

Sorunu çözmek için denediklerim: Windows 11 kullanıyordum. Temiz kurulum ile Windows 10 kurdum, BIOS güncel, Ekran kartı güncel, SSD sürücüsü güncel, birçok şey güncel ve güncelledim.
BIOS pili çıkarttım sıfırladım. XMP ayarı açık, RAM'ler doğru yuvalarda ama yine de RAM yuvalarını temizleyip tekrar taktım. 4 RAM yuvalı anakart. DIMM 2 ve DIMM 4 yuvalarına takılı.
Aynı şekilde ekran kartı ve M.2 SSD yuvalarını da çıkartıp temizleyip taktım.

Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Oyun zevkim kalmadı. PC her an ve ne zaman takılacak veya diye ekrana bakmaktan bir şeyden zevk alamaz oldum. Hayırlı forumlar.

Kanka RAM alırken DDR3 mü DDR4 mü dikkat etmeliain ondan kaynaklı olabilir. Sana tavsiyem RAM'i çıkartıp bakmak

Kanka RAM alırken DDR3 mü DDR4 mü dikkat etmeliain ondan kaynaklı olabilir. Sana tavsiyem RAM'i çıkartıp bakmak

Her iki RAM bellekte DDR4 MHz CL değerlerine kadar aynı ve tek başına da kullandım yani takılma olunca eski RAM taktım ama takılmalar yine devam etti.

Oyun içi değerlerinizi atar mısınız? Bir de oyun dışında sistem performansı nasıl?

Tabii ki buyurun. Masaüstü performansı fena değil. Sadece şurada 1 saniyelik bir ekran kartı 100 oldu tekrar sıfıra döndü.

Dosya Ekleri

• IMG_20230621_043941.jpg
    IMG_20230621_043941.jpg
    170,8 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20230621_044946.jpg
    IMG_20230621_044946.jpg
    174,9 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20230621_045028.jpg
    IMG_20230621_045028.jpg
    155,8 KB · Görüntüleme: 13
  • RAMBELLEK.PNG
    RAMBELLEK.PNG
    31,6 KB · Görüntüleme: 17
  • ekrankartı.PNG
    ekrankartı.PNG
    31,5 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
FPS değerleriniz normal geldi CSGO Valorant işlemci odaklı oyun olduğu için GPU kullanımı düşük olabilir PSU markası ne birde tam olarak nasıl bi takılma. Yüksek grafik kartı kullanımı olan oyunlarda nasıl bi durum var?

FPS değerleriniz normal geldi CS:GO Valorant işlemci odaklı oyun olduğu için GPU kullanımı düşük olabilir PSU markası ne bir de tam olarak nasıl bir takılma. Yüksek grafik kartı kullanımı olan oyunlarda nasıl bir durum var?

Güç kaynağım 850W 80 Plus Gold yazıyor. Kutusundan baktım. Zıplarken, Sağa ve Sola dönüş yaparken takılma oluşuyor hissettiriyor bakın bir ekran kaydı atıyorum önceden bu CS:GO maç başlangıc ekranına geçerken böyle bir gecikme takılma yoktu ve dalgalanmalar var umarım gösterebilmişimdir. Eskiden maç buluyor ve direkt giriyordu şu anda takılıyor kare süresi kafayı yiyor o esnada.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Güç kaynağım 850W 80 Plus Gold yazıyor. Kutusundan baktım. Zıplarken, Sağa ve Sola dönüş yaparken takılma oluşuyor hissettiriyor bakın bir ekran kaydı atıyorum önceden bu CS:GO maç başlangıc ekranına geçerken böyle bir gecikme takılma yoktu ve dalgalanmalar var umarım gösterebilmişimdir. Eskiden maç buluyor ve direkt giriyordu şu anda takılıyor kare süresi kafayı yiyor o esnada.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Pek bir sorun göremedim ama SSD kontrol ettin mi son olarak aklıma gelen o.

Pek bir sorun göremedim ama SSD kontrol ettin mi son olarak aklıma gelen o.

SSD kontrol ettiniz mi derken çok anlayamadım yani kendi marka programını indirip baktım sağlık durumu falan iyi SSD güncellemesini de yaptım beni de ilk SSD düşündürdü ama bir şey göremedim
Video'yu izlediniz mi bir kısımda çok fazla duraksama oluşuyor giriş ekranında kara süresi 50 - 80 arasına çıkıyor FPS düşüyor o esnada sonra geri toparlanıyor sonra oyun içinde belirli aralıklarla takılma ufak ufak ama rahatsız edici.

Yeni konular

Geri
Yukarı