R5 5600X sistem RAM takviyesi sonrası yavaşladı

alizer01

Centipat
Daha fazla  
RAM
Kingston Fury 2x16 32GB 3200 MHz 16 CL
SSD veya HDD modeli
Kingston M2 SSD 1 TB
Ekran kartı
NVIDIA RTX 3060 Ti 8 GB
Anakart
MSI B450-A Pro Max
İşlemci
Ryzen5 5600x
Selamünaleyküm. 5 ay önce topladığım PC'de şu zamana kadar sorun yoktu. RAM takviyesi yaptım. 16 GB RAM bellek sayısını bir adet daha aynı marka model RAM bellek alarak 32 GB yaptım. İşler o günden sonra karıştı ve biraz PC açılırken yavaşladı. Oyun içinde takılmalar arttı. RAM bellekler doğru yerde takılı. İki bellek de Kingston Fury 16 GB 3200 MHz 16 CL.

Valorant'tan ziyade CS:GO oynuyorum. Valorant oyununda test ettim oyun içindeyken aklıma geldi, rahatsız oldum. Eskiden 400-600 arası oynarken şimdi FPS gitgide düşüyor, FPS yavaş yavaş düşüyor. Bir video var orada FPS'nin nasıl düştüğü gözüküyor.

Sistem Özelliklerim:
  • Ekran Kartı RTX 3060 Ti 8 GB
  • Anakart MSI B450-A Pro Max
  • Ryzen 5 5600X
  • Monitör Monster Aryond V2 240Hz
  • 2x16 Kingston Fury 3200 MHz CL 16 RAM bellek
  • Kingston M.2 SSD 1 TB
  • Sıvı soğutucu da mevcut, ısınma sorunu olduğunu sanmıyorum.

Sorunu çözmek için denediklerim: Windows 11 kullanıyordum. Temiz kurulum ile Windows 10 kurdum, BIOS güncel, Ekran kartı güncel, SSD sürücüsü güncel, birçok şey güncel ve güncelledim.
BIOS pili çıkarttım sıfırladım. XMP ayarı açık, RAM'ler doğru yuvalarda ama yine de RAM yuvalarını temizleyip tekrar taktım. 4 RAM yuvalı anakart. DIMM 2 ve DIMM 4 yuvalarına takılı.
Aynı şekilde ekran kartı ve M.2 SSD yuvalarını da çıkartıp temizleyip taktım.

Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Oyun zevkim kalmadı. PC her an ve ne zaman takılacak veya diye ekrana bakmaktan bir şeyden zevk alamaz oldum. Hayırlı forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD kontrol ettiniz mi derken çok anlayamadım yani kendi marka programını indirip baktım sağlık durumu falan iyi SSD güncellemesini de yaptım beni de ilk SSD düşündürdü ama bir şey göremedim
Video'yu izlediniz mi bir kısımda çok fazla duraksama oluşuyor giriş ekranında kara süresi 50 - 80 arasına çıkıyor FPS düşüyor o esnada sonra geri toparlanıyor sonra oyun içinde belirli aralıklarla takılma ufak ufak ama rahatsız edici.

SSD test programları var bide onlara bakın onlarla test edin. Zaten RAMlere tüm testleri yapmışsınız okuduğum kadarıyla bide SSD iyice test edin.

SSD test programları var bir de onlara bakın onlarla test edin. Zaten RAM'lere tüm testleri yapmışsınız okuduğum kadarıyla bir de SSD iyice test edin.

İlginiz için ayrıca teşekkür ederim. Sanırım bunlar yeterli olur.

Dosya Ekleri

• ssd.PNG
    ssd.PNG
    54,3 KB · Görüntüleme: 7
  • ssd1.PNG
    ssd1.PNG
    67,1 KB · Görüntüleme: 12

Geri
Yukarı