Çözüldü R5 5600X ve 3060 Ti kaç sene idare eder?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PuMaT

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Türkiye
(R5 5600'de olabilir fiyatına bağlı) R5 5600X ve 3060 Ti ne kadar idare eder?
Tabi genel bir şekilde sormayacağım saçma olur. Beklentiye göre değişeceği için. Benim beklentilerim şu şekilde.

Yeni çıkan AAA oyunları (GTA 6 gibi) oynayabilmek. Orta-yüksek ayar takıntım yok. Düşük- orta grafiklerde donmadan, kasmadan akıcı bir şekilde oynamak.

Çözünürlük:1080P

Beklentim 5-10 sene.

Bu soruyu açmamdaki neden ve kafamı karıştıran durum şu:
Bir 5-10 sene önceki oyunlar ile şimdiki oyunlar arasında ciddi bir fark var. Ama bence önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde grafikler ahım, şahım gelişmeyecektir. Çünkü şu anki oyunların grafikleri çok iyi. İnsan daha ne kadar iyi olabilir ki diye düşünüyor.

Görüşlerinizi bekliyorum.

Çözüm
Ben bir oyun bundan fazla olamaz demiyorum. Grafikler gerçekle aynı olana kadar gelişmeye devam edecektir. Orada anlatmak istediğim yeni kartlar önceki kadar hızlı eskimeyecektir.

Maalesef eskiyecek. Dikkat ettiysen çok uzun süredir PS4 gibi eski konsollar oyun grafiklerinin gelişmesinin önünde engel olarak duruyordu şimdi bu tekrar değişecek ve eskisi gibi hızlı olacak. 3060 Ti tabii ki alabilirsin çok güçlü bir kart ama 5 seneden fazlasını hedeflemene gerek yok. Bu hem çok uzun hem de keyif ala ala oynayacağın bir süre. 10 yılda Dünya değişiyor o sisteme bağlı kalmazsın merak etme. 😄
Şöyle anlatayım son kez @PuMaT : Teknoloji katlanarak gelişen bir şey. Mesela 2010 yılında çıkan kartın gücü X ise 2015'de çıkan 2X, 2020'de çıkan 4X, 2025 8X olabilir, normaldir bu. 5 yıl önce, 2015'in başında GTX 900 serisi çıkmıştı, şimdi 3000'lerden bahsediyoruz. 2025'de de belki RTX bile kalmayacak, insanlar gelip buraya belki de CFN 6060 alınır mı diye soracaklar. Bunun yanında 3060'ı düşün. Belki de 2 yıl sonra çıkacak 4060, 3080'i tokatlayacak anlatabildim mi? Veya çözünürlük. Şu an 8K'dan bahsediyor insanlar, 3090 yanlış bilmiyorsam 8K ışın izleme açık şekilde 30 FPS verebilmişti. Eskiden insanlar 720p bana yeter diyordu mesela, şimdi de 1080 yeter diyor. Belki 5 yıla 4K'nın altı artık kimsenin umrunda olmayacak.

Kısaca demek istediğim şu: Şu an alacağın hiçbir kart 8-10 yıl rahat rahat AAA oyun oynatmaz sana. Hele 3060, çok zor.

Yeni konular

Geri
Yukarı