R5 5600X ve B550 sistem açılmıyor

emircandurna

Decapat
Daha fazla  
R5 5600X
MSI B550 egde Wi-Fi
MSI MPG 750W 80 Gold

Akşam eve geldiğimde açma tuşuna bastığımda hiçbir tepki vermiyor, hiçbir ışık yanmıyor. Güç kaynağından cızırtı sesi geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
R5 5600X.
MSI B550 egde Wi-Fi
MSI MPG 750W 80 Gold.

Akşam eve geldiğimde açma tuşuna bastığımda hiçbir tepki vermiyor, hiçbir ışık yanmıyor. Güç kaynağından cızırtı sesi geliyor.

Okus pokus yapılmış (!). Allah aşkına biz buradan nasıl tahmin edelim neden açılmadığını. Mesela BIOS pilini çıkarıp taktığında devam ediyor mu sorun hâla. Yoksa direk güç gelmiyor mu sisteme. Bunları bilelim bilmeden bir şey diyemeyiz. PSU'dan cızırtı geliyor. Bu kısa devre olabilir bobin tıklaması olabilir başka bir şey olabilir. Ama durduk yere bir şey olmaz. Elektrikler kesildiyse başka. Anlamışsınızdır inşallah. Detay bekliyorum ben.

Fanların herhangi bir şeye değmediğinden emin misiniz? Ses ondan kaynaklı olabilir. Bilgisayar açılmıyorsa bobin sorunu da olabilir.

Bobinler yüzünden bilgisayar açılmamazlık yapmaz. Çünkü bobin üzerinden sadece manyetik akım transferi yapılıyor. Haliyle böyle ihtimal olmaz.

R5 5600X
MSI B550 egde Wi-Fi
MSI MPG 750W 80 Gold

Akşam eve geldiğimde açma tuşuna bastığımda hiçbir tepki vermiyor, hiçbir ışık yanmıyor. Güç kaynağından cızırtı sesi geliyor
Prizden güç kaynağına gelen kablo yerine tam oturmamışsa cızırtı yapabilir elektrik gelmez. Bi kontrol et derim.

Güç kaynağından gelen sen Coil Whine olabilir.

Sistem'e ne zamandır sahipsiniz?

Kasa içini gösteren fotoğraf paylaşın yüksek çözünürlükte. Anakart bağlantılarını görerek durumu kontrol edebilsinler.

Güç tuşuna bastığınızda herhangi bir çalışma eylemi oluşmuyor mu?

Güç kaynağının anahtarını kontrol edin kapalı olabilir. Açıksa eğer kapatın ve güç kablosunu çekin. Modüler bir PSU olduğundan kasa içi kabloları PSU üzerinden çıkartın.
Sonra belli bir süre sonra tekrar takın.

Eylem devam ederse eğer anakart üzerinki bağlantılarınızı kontrol edin.

Bellek kaynaklı bir hata desem fanlar çalışırdı en azından. Oda yok galiba.

Prizden güç kaynağına gelen kablo yerine tam oturmamışsa cızırtı yapabilir elektrik gelmez. Bir kontrol et derim.

Tavsiyeniz de mantık hatası var. Akşam gelmiş açmış açılmamış burada kablo ile oynadım oradan cızırtı gelmiş diye bir şey demiyor. Güç kaynağı cızırtı çıkarabilir normaldir eğer elektrikler gittiyse o iş başka tabii ki de.

Ekranda neden kar taneleri var çözemedim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2021-12-06-19-07-27-938_com.technopat.net.jpg
    Screenshot_2021-12-06-19-07-27-938_com.technopat.net.jpg
    69,3 KB · Görüntüleme: 38
Tavsiyeniz de mantık hatası var. Akşam gelmiş açmış açılmamış burada kablo ile oynadım oradan cızırtı gelmiş diye bir şey demiyor. Güç kaynağı cızırtı çıkarabilir normaldir eğer elektrikler gittiyse o iş başka tabii ki de.

Ekranda neden kar taneleri var çözemedim.
Bilgisayarının güç kablosunu çıkart yerine tam oturtmadan tak bakalım cızırtı geliyormu gelmiyormu, elektrik geliyormu gelmiyormu. Güç kaynağı cızırtı çıkartabilir evet. Bende aksini idda etmedim zaten. Bunun yüzünden sesi çıkartmasıda kuvvetli muhtemel. Eğer tam takmamışsa zamanla gevşeyip dediğim duruma gelebiliyor. Hemen başka şeylere yormayın. En basit problem bile ne sorunlar çıkartıyor.

Okus pokus yapılmış (!). Allah aşkına biz buradan nasıl tahmin edelim neden açılmadığını. Mesela BIOS pilini çıkarıp taktığında devam ediyor mu sorun hâla. Yoksa direk güç gelmiyor mu sisteme. Bunları bilelim bilmeden bir şey diyemeyiz. PSU'dan cızırtı geliyor. Bu kısa devre olabilir bobin tıklaması olabilir başka bir şey olabilir. Ama durduk yere bir şey olmaz. Elektrikler kesildiyse başka. Anlamışsınızdır inşallah. Detay bekliyorum ben.

Bios pilini çıkarıp takmadım anakarta hiç bir ışık yok pc açıktı kapanmış eve geldiğimde
Güç kaynağından gelen sen Coil Whine olabilir.

Sistem'e ne zamandır sahipsiniz?

Kasa içini gösteren fotoğraf paylaşın yüksek çözünürlükte. Anakart bağlantılarını görerek durumu kontrol edebilsinler.

Güç tuşuna bastığınızda herhangi bir çalışma eylemi oluşmuyor mu?

Güç kaynağının anahtarını kontrol edin kapalı olabilir. Açıksa eğer kapatın ve güç kablosunu çekin. Modüler bir PSU olduğundan kasa içi kabloları PSU üzerinden çıkartın.
Sonra belli bir süre sonra tekrar takın.

Eylem devam ederse eğer anakart üzerinki bağlantılarınızı kontrol edin.

Bellek kaynaklı bir hata desem fanlar çalışırdı en azından. Oda yok galiba.
Güç tuşuna bastığıma tık diye bir ses geliyor ve ışıklar yanıp tekrar kapanıyor

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı