R5 5600X ve RX 6600 düşük FPS

NiRisai

Hectopat
Arkadaşlar selam. Şu aralar bol bol hikayeli oyun tarafına yönelmişken yaşadığım sorunu anlatmak istiyorum.
Öncelikle sistem özellikleri: CPU: AMD Ryzen 5 5600X, ANAKART: Gigabyte B450M-H, RAM: Corsair 16 GB(2x8) Vengeance, GPU: Sapphire Radeon RX 6600 Pulse, SSD 1: Samsung 980 EVO 512 GB (oyunlar), SSD: Gigabyte 120GB (sistem kurulu) Monitor: MSI Optix MAG251RX 240Hz

Gerek God of War, gerek Detroit: Become Human'da test ettiğim üzere, grafik ayarlarıyla ne kadar oynarsam oynayayım sürekli FPS düşmesi ve düşük FPS oynuyorum. Detroit'te en düşüklerde 30 orta-yüksekte 40 FPS alıyorum. God of War da yeni bir yere girdiğim zaman 5 FPS görüyorum ve normal oynanışta 40-50 arası gidiyor. Valorant'ta 200 altına düştüğü zamanlar varken AVG olarak 250-300 arasında. Yaptığım testler şu ana kadar sadece Memtest, onda da herhangi bir sıkıntı bulmamıştı. Yardım edebilirseniz çok iyi olur çünkü ufaktan çıldırtmak üzere.

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI Afterburner ile oyun ici olcum yapip fotograf gonderin.
Valla hocam dediğiniz gibi ölçüm yapmak için indirdim başka hiçbir ayar yapmadığım halde fps değerleri yükseldi. Program yalancı çıkardı. En azından detroit ve god of war tarafında. Valorant için aldığım görüntüyü yükleyeceğim birazdan. Düşük grafik ayarlarında stabil değer veriyor yükseğe çektiğimde ufak droplar oluşuyor videoda belli olmuyor ama onu anlamadım

Sistemi hazır sistem olarak mı aldın acaba?
Windows kendi kurulu mu geldi?
Kendi kurulu geldiyse temiz kurulum yaparak Windows 10 Pro yükle sorunun düzelecektik.
Bu sorduklarımın cevabı hayır ise DDU ile ekran kartını komple silip baştan kur.
En son ihtimal olarak ekran kartına undervolt yaparak FPS droplardan kurtulabilirsin.

Sistemi hazır sistem olarak mı aldın acaba?
Windows kendi kurulu mu geldi?
Kendi kurulu geldiyse temiz kurulum yaparak Windows 10 Pro yükle sorunun düzelecektik.
Bu sorduklarımın cevabı hayır ise DDU ile ekran kartını komple silip baştan kur.
En son ihtimal olarak ekran kartına undervolt yaparak FPS droplardan kurtulabilirsin.
Sistem hazır hocam.
Windowsu kendim her iki SSD ye kurarak denemiştim ve en son Gigabyte a kurdum. DDU ile defalarca silip farklı sürümleri kurarak denedim ama çözülmemişti. Undervolt yapmayı denemedim ama şu an AAA oyunlar için bir sıkıntı yok. MSI afterburner default ayarlarda olmasına rağmen açıkken FPS sabit ve yüksek. Kapattığım zaman eski haline dönüyor. Nasıl mümkün oluyor anlamadım

Valorant videosu linkten ulaşabilirsiniz ama onun da değerlerinde anormallik yok. Program kapalıyken olduğu gibi defalarca drop yemiyorum.

Güncel hocam.

@GalaxySal450 videoda herhangi bir drop gözükmüyor izlerken dikkatimi çekti ama oyunda öyle değil hocam, değerlerde bir sorun var mı?

Onu bırak da o HS'ler ne yahuuu!
Drop belli olmuyor videoda onun dışında Valorant zaten optimizasyon konusunda bozuk bir oyun FPS değerleri hiç sabit değil. Çok oynak. Ben oynarken 500FPS'ken bir anda 300 250'lere düştüğü oluyor. Dediğim gibi undervoltu araştırıp deneyebilirsin FPS dropu çözüyor. Özellikle AMD ekran kartlarında. Ama donmalar olsa videoda da olurdu sanki.

Onu bırak da o HS'ler ne yahuuu!
Drop belli olmuyor videoda onun dışında Valorant zaten optimizasyon konusunda bozuk bir oyun FPS değerleri hiç sabit değil. Çok oynak. Ben oynarken 500FPS'ken bir anda 300 250'lere düştüğü oluyor. Dediğim gibi undervoltu araştırıp deneyebilirsin FPS dropu çözüyor. Özellikle AMD ekran kartlarında. Ama donmalar olsa videoda da olurdu sanki.
Teşekkür ederim hocam iltifat ve ilginiz için. Yüksek ayarlarda anlık takılmalar yaşıyorum ama sadece valorantta. Videoya yansımamış onu çözemedim. Undervolt olayını araştıracağım. Son olarak dediğim gibi AAA oyunlarda msi afterburner açtığım zaman hiçbir sorun yaşamıyorum ve yüksek stabil değerler alıyorum. Kapattığımda tekrar eski haline dönüyor. Anlamadığım şey hiçbir ayar yokken niye böyle bir etki var?

Yeni konular

Geri
Yukarı