R5 5600X yükte değilken 84 derece

1.55V çok fazla değil mi? BIOS'tan CPB ve PBO seçeneklerini kapatıp tekrar kontrol ettiniz mi? Bunları kapattığınızda sıcaklıklar düşüyorsa yeni bir soğutucu almanız ya da bu şekilde kullanmanız gerekiyor.

1.55V çok fazla değil mi? BIOS'tan CPB ve PBO seçeneklerini kapatıp tekrar kontrol ettiniz mi? Bunları kapattığınızda sıcaklıklar düşüyorsa yeni bir soğutucu almanız ya da bu şekilde kullanmanız gerekiyor.

CPB ayarı kapandığında aradaki fark nasıl olur?

Bir kere voltaj değerleriniz 1.1-1.2V civarına (tahmini) düşer. Buna bağlı olarak çekirdek hızınız da düşüş gösterir. Bunu deneyin şimdi sorunun işlemciden olmadığını anlayalım. Ryzen 2600 kullanıyorum CPB kapattığımda 1.25V'tan 0.9V'a düşüyor. Sıcaklık dalgalanmaları tamamen kalkıyor ve 20 30 derecelik düşüş oluyor.

Bir kere voltaj değerleriniz 1.1-1.2V civarına (tahmini) düşer. Buna bağlı olarak çekirdek hızınız da düşüş gösterir. Bunu deneyin şimdi sorunun işlemciden olmadığını anlayalım. Ryzen 2600 kullanıyorum CPB kapattığımda 1.25V'tan 0.9V'a düşüyor. Sıcaklık dalgalanmaları tamamen kalkıyor ve 20 30 derecelik düşüş oluyor.

Kapattım ve Forza 5 denedim 65 seviyelerinde

Demek ki sorun işlemcide değilmiş. Yani sıcaklık okumalarında problem yok. CPB kapalı şekildeki performansından memnunsanız bu şekilde kullanın. Yok ben açmak istiyorum tam performans kullanayım diyorsanız bütçenize göre hava soğutucu almanız gerek.

Linkteki soğutucu ideal.

Demek ki sorun işlemcide değilmiş. Yani sıcaklık okumalarında problem yok. CPB kapalı şekildeki performansından memnunsanız bu şekilde kullanın. Yok ben açmak istiyorum tam performans kullanayım diyorsanız bütçenize göre hava soğutucu almanız gerek.

Linkteki soğutucu ideal.

240 mm sıvı soğutma düşünüyorum

İşlemci yeni, stok soğutucu macun ıslak, bazı yabancı forumlarda BIOS'tan çekirdekle alakalı bir ayar yapılması gerektiğini gördüm ölçmesi gereken yeri ölçmeyip başka bir yeri ölçüyor tarzında.

Eki Görüntüle 1238758

İşlemciye 1.5 voltaj mı veriyorsun? Aşırı fazla eğer evet ise, BIOS'a girip ne kadar voltajda çalıştırdığına bakar mısın?

Bunun haricinde soğutucu montajı doğru yapıldı mı? Yamuk veya yanlış takılmada dengesiz soğutma sağlar.

İşlemci 75W güç çekiyor görünüyor, boşta ise aşırı fazla bu kadar çekmesi stres testinde falan çeker bu kadar genelde. Dediğim gibi BIOS'a girip işlemcine verdiğin voltaja ve GHz değerine bak.

Yeni konular

Geri
Yukarı