Çözüldü R5 7500F sistem Dual channel RAM takınca çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bkiwi2

Hectopat
RAM
6400 MHz CL32 2x16
SSD veya HDD modeli
XPG GAMMIX S70 BLADE
Ekran kartı
NVIDIA GeForce RTX 4070
Anakart
MSI B650 Gaming Plus Wi-Fi
İşlemci
R5 7500F
1.5 ay önce aldığım sıfır sistemde daha önce hiç hata almamışken, bugün mavi ekran verdi. Bilgisayar açılır açılmaz direkt mavi ekran vermeye devam ediyor. 2 RAM var. Tek RAM olarak bir sıkıntı olmuyor. Her iki RAM'i de ayrı ayrı tek olarak denedim, bir sıkıntı vermedi. Dual olarak taktığımda aynı hata devam ediyor.

Çözüm
XMP açık bende çalıştıramadım ilk kurduğum gün sorun çıkarmadı sonra hep mavi ekran anakartımız da aynı RAM de değerleri aynı Patriot viper venom 6400 CL32 bendeki. Expo profili yok zaten XMP açınca hiç bir profili kabul etmiyor bios da dahil donup kalıyor. XMP kapalı sadece RAM frekansını elimle 6000-6200 (6400 de çalışmadı) yapınca çalışıyor ama CL değerleri yüksek sub timings de yüksek oluyor galiba. Manuel OC yapmayı bilmediğim için Memory try it yaptım 32-38-38-96 çalışıyor 6200Mhz çalışıyor şu an bende ellemedim daha fazla. Ama araştırıyorum manuel OC yapıp 6000Mhz düzgün bir ayar yapacağım. Sende memory try it sekmesini dene biosdaki ordan hangisi kafana yatarsa. Memtest86 indirdim gece deneyeceğim RAM ler bozuk mu diye tribe de girdim.
1.5 ay önce aldığım sıfır sistemde daha önce hiç hata almamışken, bugün mavi ekran verdi. Bilgisayar açılır açılmaz direkt mavi ekran vermeye devam ediyor. 2 RAM var. Tek RAM olarak bir sıkıntı olmuyor. Her iki RAM'i de ayrı ayrı tek olarak denedim, bir sıkıntı vermedi. Dual olarak taktığımda aynı hata devam ediyor.

RAM'leri hangi slotlara takıyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Slotlara dikkat edin. Eğer slotlar doğruysa BIOS güncellemesi varsa güncelleyin. Eğer oda olmadıysa bu çözümü deneyin:
"BIOS'tan frekansını 1600 MHz'e çektim sonra diğerini taktım ve bilgisayar açıldı. Açılınca tekrar BIOS'tan her iki RAM'i de 2666 MHz'e aldım ve sorun çözüldü."
Başka bir kişide işe yaramış.

İki farklı kanalda takman lazım. Yani şu şekilde: (Ortadaki gibi)
CJO0zEw.png

XMP açık bende çalıştıramadım ilk kurduğum gün sorun çıkarmadı sonra hep mavi ekran anakartımız da aynı RAM de değerleri aynı Patriot viper venom 6400 CL32 bendeki. Expo profili yok zaten XMP açınca hiç bir profili kabul etmiyor bios da dahil donup kalıyor. XMP kapalı sadece RAM frekansını elimle 6000-6200 (6400 de çalışmadı) yapınca çalışıyor ama CL değerleri yüksek sub timings de yüksek oluyor galiba. Manuel OC yapmayı bilmediğim için Memory try it yaptım 32-38-38-96 çalışıyor 6200Mhz çalışıyor şu an bende ellemedim daha fazla. Ama araştırıyorum manuel OC yapıp 6000Mhz düzgün bir ayar yapacağım. Sende memory try it sekmesini dene biosdaki ordan hangisi kafana yatarsa. Memtest86 indirdim gece deneyeceğim RAM ler bozuk mu diye tribe de girdim.

Çözüm
RAM'leri hangi slotlara takıyorsunuz.

Anakartın gösterdiği 2. ve 4. slotlara takıyorum. 1.5 aydır öyleydi zaten bir anda oldu sorun.

Slotlara dikkat edin. Eğer slotlar doğruysa BIOS güncellemesi varsa güncelleyin. Eğer o da olmadıysa bu çözümü deneyin:
"BIOS'tan frekansını 1600 MHz'e çektim sonra diğerini taktım ve bilgisayar açıldı. Açılınca tekrar BIOS'tan her iki RAM'i de 2666 MHz'e aldım ve sorun çözüldü."
Başka bir kişide işe yaramış.

Slotlar doğru. BIOS güncel. Deneyeceğim bunu.

İki farklı kanalda takman lazım. Yani şu şekilde: (ortadaki gibi)
Eki Görüntüle 1994374

Doğru takıldı.

Eğer sondan bir öncekinde sorun var ise en sonuncuyu yükleyerek, BIOS'u varsayılan ayarlarda yukarıdaki gibi A2 B2 slotlara takarak çalıştırmayı dener misin?

BIOS güncel. XMP kapatıp deneyeceğim.

Beta olan biosu indir RAM uyumluluğu ile ilgili bir not yazmamışlar ama ben memory try it de çoğu profil çalıştıramamıştım bios güncelledikten sonra düzeldi sanki zaten 2 gün falan oldu galiba bios çıkalı. Bize güzel bir RAM overclock rehberi lazım manuel yapanlar 6400ün de üstüne çıkar bu RAM lerle. Bu arada senin RAM hangi model aynı mı benle.

Beta olan BIOS'u indir RAM uyumluluğu ile ilgili bir not yazmamışlar ama ben Memory try it de çoğu profil çalıştıramamıştım BIOS güncelledikten sonra düzeldi sanki zaten 2 gün falan oldu galiba BIOS çıkalı. Bize güzel bir RAM overclock rehberi lazım manuel yapanlar 6400'ün de üstüne çıkar bu RAM'lerle. Bu arada senin RAM hangi model aynı mı benimle.

Memory try it ile 6200 yapıp diğer RAM'i de takınca sorun düzeldi. Fakat birden bu sorunun ortaya çıkması çok garip değil mi?
RAM modeli G.Skill Ripjaws S5 6400MHz CL32.

Memory try it ile 6200 yapıp diğer RAM'i de takınca sorun düzeldi. Fakat birden bu sorunun ortaya çıkması çok garip değil mi?
RAM modeli G.Skill Ripjaws S5 6400MHz CL32.
Ben de 10 saat kadar vermemişti sonra hep mavi ekran verince 4800Mhz e çekip kullandım bir hafta falan sonra denedim ufak ufak bios güncellemesinin faydası oldu galiba. Ama yine verir mi bilmiyorum stress testi yapınca vermezse herhalde bir sorun yoktur. Manuel Ram OC öğrenip yapmak lazım. Benim RAM lerin xmp profili Dram voltage 1.35V mesela memory try it le denediklerim de 1.4V hep 6200Mhz ve 6400Mhz hazır profiller.

Geri
Yukarı