R5 7600 yüksek sıcaklık ve Core Performance Boost/Precision Boost Overdrive Etkisi

WarForFears

Picopat
RAM
kingston ddr 5 cl40 6000 mhz
Ekran kartı
gtx 1060
Anakart
gigabyte b650m ds3h
İşlemci
r5 7600
Çok fazla ısınmasın diye gidip r5 7600x yerine 7600 aldım fakat yine de normalde 60 derecelerde seyrederken anlık 75 77 dereceleri gördüğü oluyor. Bu sanırım bi anlık olan bir şey çünkü genelde oyunlarda her kontrolümde sıcaklık 60 civarında dolaşıyor. Çok anlamam ama anlık voltaj yükselmesi falan gibi şeyler mi etkiliyor acaba? Böyle düşüne düşüne üstüne r5 7000 serisi işlemcilerin yanma haberlerini de görünce internette araştırarak başlıkta yazdığım 2 ayarı da biostan kapattım. Şimdi işlemcim oyunlarda 45 dereceyi geçmez oldu. Soğutucum dark marka kule tipi bir soğutucu. Bu ayarlardan hangisi işlemciyi böyle anlık ısındırıyor olabilir? İkisinin de kapalı kalmasını önerir misiniz? Manuel overclock yapmak daha mı mantıklı olur? Yoksa yaz geliyorken böyle kalsın mı? Tavsiyeleriniz nelerdir? Teşekkürler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

X olmayan işlemcilerde de çalışıyor mu bilmiyorum ama bir göz atın. 7600X'im 90 derecelerden 60'a indi bu ayarlarla, performans kaybı olmadan. Boost ayarlarını tümden kapatmak yerine eğer oluyorsa videodaki şekilde curve ayarlaması ve W sınırlaması daha mantıklı, performans etkisi daha az olur.

7000 serisinin sorunu, oldukça verimsiz bir şekilde güç kullanıp durmadan boost yapması. Oysa biraz daha verimli bir şekilde ayarlandığında aynı performansa daha serin çalışarak ulaşabiliyor. Her silikonun kalitesi aynı olmadığı için sanırım daha genel geçer bir ayar yapmışlar fabrikada, kullanıcı olarak siz kendiniz biraz oynayarak daha verimli hale getirebilirsiniz.

Çok fazla ısınmasın diye gidip r5 7600x yerine 7600 aldım fakat yine de normalde 60 derecelerde seyrederken anlık 75 77 dereceleri gördüğü oluyor. Bu sanırım bi anlık olan bir şey çünkü genelde oyunlarda her kontrolümde sıcaklık 60 civarında dolaşıyor. Çok anlamam ama anlık voltaj yükselmesi falan gibi şeyler mi etkiliyor acaba? Böyle düşüne düşüne üstüne r5 7000 serisi işlemcilerin yanma haberlerini de görünce internette araştırarak başlıkta yazdığım 2 ayarı da biostan kapattım. Şimdi işlemcim oyunlarda 45 dereceyi geçmez oldu. Soğutucum dark marka kule tipi bir soğutucu. Bu ayarlardan hangisi işlemciyi böyle anlık ısındırıyor olabilir? İkisinin de kapalı kalmasını önerir misiniz? Manuel overclock yapmak daha mı mantıklı olur? Yoksa yaz geliyorken böyle kalsın mı? Tavsiyeleriniz nelerdir? Teşekkürler.
Yaptığınız ayarların yanma durumuyla alakası yok yanmanın sebebi EXPO profili ve SOC voltajı.

Soğutucunuzun linkini atın bakalım ayrıca yukarıdaki yorumdaki videodaki curve optimizerdan -30 gibi bir değer verip tekrar deneyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

X olmayan işlemcilerde de çalışıyor mu bilmiyorum ama bir göz atın. 7600X'im 90 derecelerden 60'a indi bu ayarlarla, performans kaybı olmadan. Boost ayarlarını tümden kapatmak yerine eğer oluyorsa videodaki şekilde curve ayarlaması ve W sınırlaması daha mantıklı, performans etkisi daha az olur.

7000 serisinin sorunu, oldukça verimsiz bir şekilde güç kullanıp durmadan boost yapması. Oysa biraz daha verimli bir şekilde ayarlandığında aynı performansa daha serin çalışarak ulaşabiliyor. Her silikonun kalitesi aynı olmadığı için sanırım daha genel geçer bir ayar yapmışlar fabrikada, kullanıcı olarak siz kendiniz biraz oynayarak daha verimli hale getirebilirsiniz.
Biraz karışık geldi ve açıkçası çok da kurcalamak istemiyorum bilmediğimden dolayı. Mesela şu videodaki gibi basit ayarlarla sıcaklıkları düşürebilsek çok güzel olacak.
Fakat ya benim anakartta böyle tdp ayarı yok ya da ben bulamadım. Çünkü videoda göreceğin üzere sadece tek ayarı değiştirerek rahatça yapabiliyor. Üstelik fps farkı da çok az.
Yaptığınız ayarların yanma durumuyla alakası yok yanmanın sebebi EXPO profili ve SOC voltajı.

Soğutucunuzun linkini atın bakalım ayrıca yukarıdaki yorumdaki videodaki curve optimizerdan -30 gibi bir değer verip tekrar deneyin.
İnternette 7000 serisi işlemcilerin yanmasıyla alakalı bir sürü haber okudum. Haberlerde voltajdan bahsedildiği için ben de boost ayarlarını kapatayım dedim. Çok anlamam voltaj ayarlarından ama yeni haberlerde anakart üreticileri bios güncellemeleriyle voltaj limitleme yoluna gitmiş. Soğutucu olarak Dark Freezer x123 kullanıyorum. Bu başlıkta bahsettiğim 2 ayarı kapatınca 45 dereceyi geçmedi henüz. Bu 2 ayar açıkken ortalama 60 derecede bf2042 oynarken Core Temp uygulamasına baktığımda max derece olarak 77 yi görünce biostan bu ayarları kapattım.

BIOS güncellemesini kesinlikle yapın. EXPO kullanıyorsanız, yükte 83 dereceye kadar bir sıkıntı olmaz.

Biraz karışık geldi ve açıkçası çok da kurcalamak istemiyorum bilmediğimden dolayı. Mesela şu videodaki gibi basit ayarlarla sıcaklıkları düşürebilsek çok güzel olacak.
Fakat ya benim anakartta böyle tdp ayarı yok ya da ben bulamadım. Çünkü videoda göreceğin üzere sadece tek ayarı değiştirerek rahatça yapabiliyor. Üstelik fps farkı da çok az.

İnternette 7000 serisi işlemcilerin yanmasıyla alakalı bir sürü haber okudum. Haberlerde voltajdan bahsedildiği için ben de boost ayarlarını kapatayım dedim. Çok anlamam voltaj ayarlarından ama yeni haberlerde anakart üreticileri bios güncellemeleriyle voltaj limitleme yoluna gitmiş. Soğutucu olarak Dark Freezer x123 kullanıyorum. Bu başlıkta bahsettiğim 2 ayarı kapatınca 45 dereceyi geçmedi henüz. Bu 2 ayar açıkken ortalama 60 derecede bf2042 oynarken Core Temp uygulamasına baktığımda max derece olarak 77 yi görünce biostan bu ayarları kapattım.
Videodaki sadece curve optimizer ayarını yapmanız yeterli 5 dakikanızı alır BIOS'a girdikten sonra.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncellemesini kesinlikle yapın. EXPO kullanıyorsanız, yükte 83 dereceye kadar bir sıkıntı olmaz.
Expoyu bilmiyorum. Yükte 83 derece çalışmasını istemem fakat benim durumum daha farklı. Şuan oyundayım 45 derecede çalışıyor işlemci çünkü precision boost ve core boost disable yaptım. Bu ayarlar açıkkende ortalama 60 derecedeydi fakat anlık 75 80 olduğu oluyordu. Şuan mesela işlemcim 45 derece 60 derecelere çıkarıp daha performans alabileceğim bir ayar varsa onu yapmak isterim.
Videodaki sadece curve optimizer ayarını yapmanız yeterli 5 dakikanızı alır BIOS'a girdikten sonra.
Videoda farklı ayarlarda gördüm. Şuan ben de core performance boost ve precision boost overdrive disable durumda. Pbo advanced yapıp sadece curve optimizerden negative 30 vermemi mi öneriyorsun? Videoda sıcaklığı düşürmek için temp limit ve powerı düşürmek için ppt limit falan veriyor da bu kısımlar her işlemci için aynı mı? Mesela 85W ayarlayınca sıcaklıklar çok düşüyor.

Expo ramlerle alakalı değil miydi? expo profile 1 ve 2 açınca ramlerin hızı işlemcinin desteklediği hızdan fazla olduğu için hata verdi. İşlemcinin sitesine baktım en fazla 5200 mhz destekliyormuş. Expo profile 3 te ise 4800 mhz ye düşürüyor.
Videoda farklı ayarlarda gördüm. Şuan ben de core performance boost ve precision boost overdrive disable durumdaydı. Core performance boost açıp Pbo advanced yapıp curve optimizerden negative 30 verdim. Videoda sıcaklığı düşürmek için temp limit 85 vermiş ben de 85 yaptım. Powerı düşürmek için ppt limit vermiş ama ben onu yapmadım. Çünkü videodaki rakam çok düşük geldi. 360000 yazıyor ben de videoda 85000 e düşürüyor. Şimdi bir bf2042 girdim biraz oynadım. Ortalama 50-55 derecelerde seyrederken max 67 derece olmuş. Bu dengesiz dalgalanmalar benim canımı sıkıyor. Bu videodaki güç ayarını yapmak yerine mesela 360000 mW yazan değeri 180000 mW yapmalı mıyım?

Expoyu bilmiyorum. Yükte 83 derece çalışmasını istemem fakat benim durumum daha farklı. Şu an oyundayım 45 derecede çalışıyor işlemci çünkü Precision Boost ve Core Boost disable yaptım. Bu ayarlar açıkkende ortalama 60 derecedeydi fakat anlık 75 80 olduğu oluyordu. Şu an mesela işlemcim 45 derece 60 derecelere çıkarıp daha performans alabileceğim bir ayar varsa onu yapmak isterim.

Videoda farklı ayarlarda gördüm. Şu an ben de Core Performance Boost ve Precision Boost OverDrive disable durumda. PBO Advanced yapıp sadece Curve Optimizer'den negative 30 vermemi mi öneriyorsun? Videoda sıcaklığı düşürmek için temp limit ve Power'ı düşürmek için ppt limit falan veriyor da bu kısımlar her işlemci için aynı mı? Mesela 85W ayarlayınca sıcaklıklar çok düşüyor.

Expo RAM'lerle alakalı değil miydi? Expo profile 1 ve 2 açınca RAM'lerin hızı işlemcinin desteklediği hızdan fazla olduğu için hata verdi. İşlemcinin sitesine baktım en fazla 5200 MHz destekliyormuş. Expo profile 3'te ise 4800 MHz'ye düşürüyor.

Videoda farklı ayarlarda gördüm. Şu an ben de Core Performance Boost ve Precision Boost OverDrive disable durumdaydı. Core Performance Boost açıp PBO Advanced yapıp Curve Optimizer'den negative 30 verdim. Videoda sıcaklığı düşürmek için temp limit 85 vermiş ben de 85 yaptım. Power'ı düşürmek için ppt limit vermiş ama ben onu yapmadım. Çünkü videodaki rakam çok düşük geldi. 360000 yazıyor ben de videoda 85000'e düşürüyor. Şimdi bir BF2042 girdim biraz oynadım. Ortalama 50-55 derecelerde seyrederken Max 67 derece olmuş. Bu dengesiz dalgalanmalar benim canımı sıkıyor. Bu videodaki güç ayarını yapmak yerine mesela 360000 MW yazan değeri 180000 MW yapmalı mıyım?

EXPO belleklerin hızıyla alakalı evet, bellekleri hızlandırdığınızda işlemcinin de hızlanması gerektiği için zaten işlemci daha çok ısınıyor. Ayrıca EXPO kullanırken eğer anakartınız destekliyorsa işlemciden yana bir sorun çıkmaması gerekiyor diye biliyorum.

EXPO belleklerin hızıyla alakalı evet, bellekleri hızlandırdığınızda işlemcinin de hızlanması gerektiği için zaten işlemci daha çok ısınıyor. Ayrıca EXPO kullanırken eğer anakartınız destekliyorsa işlemciden yana bir sorun çıkmaması gerekiyor diye biliyorum.
Expo 1 ve 2 profilde sırayla 6000 ve 5600 mhz de çalışıyordu. İkisini de denedim oyuna girdikten 10 saniye sonra donuyordu. Expo 3 profile alınca 4800 mhz de sorun çıkarmadı. İşlemci veya anakart desteklemiyor sanırım yüksek hızları. Başlıkta yazdığım ayarları yukarıdaki arkadaşların paylaştığı videodaki ayarlara göre ayarladım. İşlemcim artık 45 dereceden fazla ısınıyor :) İşlemciyi kullanan bir oyunla test etmek lazım ama bf2042 de 1 maç denedim 65 falan oldu en fazla.

Geri
Yukarı