AMD Core Performance Boost Isıya ve FPS'e etkisi

Oyunlarda performans artışı var elbette. Mantıken de olması gerek. Boştaki voltajlar için endişe etmeye gerek yok. Manuel overclock yaparak belki de daha düşük voltajda çalıştırabilirsin. Frekansı 4.2'ye sabitleyip voltaj denemen gerekiyor. Ağır yük altında 1.325V maksimum safe voltaj. Yani LLC'yi ona göre ayarlaman gerek. MSI tarafında 1.4V ve LLC 4'e tekabül ediyor. Bunun altında veya maksimum bunun sınırında voltaj girmen gerek. Oyunlarda daha fazla voltajla 4.275 GHz sağlıyor 3700X'im, ben de daha az voltajla 4.275-4.3 GHz'lerde çalıştırıyorum. Stok halde herhangi bir sıcaklık problemi veya sıçramayla karşılaşmadım ancak benchmark programlarında all-coreda 4.15 GHz'e kadar gerileyebiliyor frekans. Bu sebeple frekansı el ile ayarladım. Kısacası yük altında sıcaklıkların 80'lere ulaşmıyorsa dert etmene gerek yok.
Sizin sayenizde asus dual rx 580 8 Gb ekran kartımı undervolt yaparak sıcaklık düşüşü yakaladım.Ryzen 5 3600 işlemcim var.Msi b450 gaming plus max anakartımda bu islemciyi nasıl undervolt yapacağım?Frekansı da manuel mi girecegiz? Malum ısınıyor işlemci.Core performance boost kapalı mı kalacak hep?Bana 3-5 cümleyle ne yapacağımı söylerseniz,cok sevinirim...

Core performance Boost işlevini kapattım. Kepçeyle verilen anlamsız voltaj artışı sıcaklığa sebep oluyordu. Şimdi gayet stabil.

Bende kapattım. Ryzen Master'dan 1.2 voltajda 4.2 GHz sabit veriyorum. İsi 67 derece maximum yükte.
Sizin sayenizde asus dual rx 580 8 Gb ekran kartımı undervolt yaparak sıcaklık düşüşü yakaladım.Ryzen 5 3600 işlemcim var.Msi b450 gaming plus max anakartımda bu islemciyi nasıl undervolt yapacağım?Frekansı da manuel mi girecegiz? Malum ısınıyor işlemci.Core performance boost kapalı mı kalacak hep?Bana 3-5 cümleyle ne yapacağımı söylerseniz,cok sevinirim...
Dostum yardımcı olayim mi sana? Aynı sorunu yaşıyordum çözdüm problemi

Bende kapattım. Ryzen Master'dan 1.2 voltajda 4.2 GHz sabit veriyorum. İsi 67 derece maximum yükte.

Dostum yardımcı olayim mi sana? Aynı sorunu yaşıyordum çözdüm problemi
Çok memnun olurum.Yana yakıla nasıl yaparım diye araştırıp duruyorum.Dediğim gibi MSI B450 Gaming Plus MAX anakartta biosta ne yapacağım?Kısaca anlatsaniz yapabilirim.CPB kapali mi olacak.Voltajdan baska frekansı da mı elle girecegiz?Baska ayar var mı? ...

Çok memnun olurum. Yana yakıla nasıl yaparım diye araştırıp duruyorum.Dediğim gibi MSI B450 GAMING Plus Max anakartta BIOS'ta ne yapacağım? Kısaca anlatsaniz yapabilirim.Cpb kapali mi olacak. Voltajdan baska frekansı da mı elle girecegiz? Baska ayar var mı? ...

Instagram: erdiozgor
Goruntulu arayim seni buradan.

Konuyu biraz hortlatıcam şuan. Ryzen 5 2600x rx 570 sistemim var ve boşta 52-56 derece yükte ise 82 83 dereceye kadar çıkıyor sizce bu durumu nasıl düzeltirim. Ayrıca sistem çok eski bir kasada ve stok soğutucu ile kullanıyorum. Fan temizliği ve macun yenileme yaptım.

arkadaşlar APU sistem topladım işlemcim aşırı yük altında ki boştayken 48-51 dereceler arasında ve 1.5 volt'a kadar çekebiliyor oyunlarda 95 dereceyi gördüm işlemcim 4.2mhzye kadar çıktı daha sonrasında bu core perf. boostu kapattıgımda max 75 80 dereceleri gördüm. Oyunda 10 fps düşüyor ki düşsünde 90 derece sıcaklık nedir. konuyu toparlayacak olursak sıvı soğutmanız yoksa overclock yapmıcaksanız özellikle yaz aylarında kapatın işlemcim ryzen 5 4650g

Bende işlemci tarafında Ryzen 5 3600 kullanıyorum. Sistemi kullanmaya başladığım zamanlarda Asus GPU Tweak II yazılımıyla hem işlemcinin hem de ekran kartının hız, sıcaklık ve kullanım oranlarına ait değerleri takip ediyordum. İşlemcimin hem yüksek ısı değerlerine çıktığını, yüksek sıcaklıklarda kaldıktan sonra frekansının düştüğünü gördüm. Bunun üzerine Technopat Sosyal'de Core Performans Boost'u kapatnmamın yüksek ısı problemine çözüm olacağını okuduktan sonra bu yaptım. Bu sefer de işlemci boost clock hızına çıkmıyordu. Bende uzun araştırmalardan sonra, bios üzerinden işlemciye undervolt yaparak voltajını düşürdüm. Bunun yanında frekans değerini de 4.2 olan boost frekasına değil 4.3 Ghz'ye sabitledim.
Eğer büyük resme bakarak anlatacak olursam, işlemci yüksek ısıları gördüğü zaman kendini yüksek hızlara çıkarmaktan kaçınıyor. Yani her ne kadar core performans boost açık olsa da yüksek ısıları gördüğü için aslında yüksek frekanslarda uzun süre kalamıyor işlemci.
Yaptığım işlemler sonucuda işlemcim her zaman mı 4.3 Ghz' de çalışıyor. Tabiki hayır. Bu sadece ona verdiğim tavan değeri. Kule tipi kullanıyorum. 4.3 Ghz ile %100 performans altında gördüğüm ısı değeri 65 dereceye ulaşmıyor. %100 performans derken ham kullanımdan bahsediyorum. Cinebench gibi programlarla elde ettiğim veriler değil yani. Bana göre olması gereken de bu.
Bende işlemci tarafında Ryzen 5 3600 kullanıyorum. Sistemi kullanmaya başladığım zamanlarda Asus GPU Tweak II yazılımıyla hem işlemcinin hem de ekran kartının hız, sıcaklık ve kullanım oranlarına ait değerleri takip ediyordum. İşlemcimin hem yüksek ısı değerlerine çıktığını, yüksek sıcaklıklarda kaldıktan sonra frekansının düştüğünü gördüm. Bunun üzerine Technopat Sosyal'de Core Performans Boost'u kapatnmamın yüksek ısı problemine çözüm olacağını okuduktan sonra bu yaptım. Bu sefer de işlemci boost clock hızına çıkmıyordu. Bende uzun araştırmalardan sonra, bios üzerinden işlemciye undervolt yaparak voltajını düşürdüm. Bunun yanında frekans değerini de 4.2 olan boost frekasına değil 4.3 Ghz'ye sabitledim.
Eğer büyük resme bakarak anlatacak olursam, işlemci yüksek ısıları gördüğü zaman kendini yüksek hızlara çıkarmaktan kaçınıyor. Yani her ne kadar core performans boost açık olsa da yüksek ısıları gördüğü için aslında yüksek frekanslarda uzun süre kalamıyor işlemci.
Yaptığım işlemler sonucuda işlemcim her zaman mı 4.3 Ghz' de çalışıyor. Tabiki hayır. Bu sadece ona verdiğim tavan değeri. Kule tipi kullanıyorum. 4.3 Ghz ile %100 performans altında gördüğüm ısı değeri 70 dereceye ulaşmıyor. %100 performans derken ham kullanımdan bahsediyorum. Cinebench gibi programlarla elde ettiğim veriler değil yani. Bana göre olması gereken de bu.

Ben de konuyu hortlatayım o zaman aynı sorun ben de var çünkü. Ryzen 5 3600 kullanıyorum Auto frekanslarda bu yaz aylarında 67-70 derece arası boşta çalışıyor. Yükteyken ise değerler değişmiyor yani yine 67-70 arası çalışıyor. Soğutucu olarak Corsair H150i 360mm kullanıyorum. Frekans değerlerini şu an 3, 8'e sabitledim boştayken 55 derece kıvamında çalışıyor. Kış aylarında ise Auto frekanslarda boştayken 50-55 derece arası çalışıyor. Yükteyken ise 67-71 arası değerlerde çalışıyor.

Bu değerler yaz ve kış mevsime göre bu kadar fark etmesi normal mi ? Eğer değilse ne yapmam gerekiyor.

Geri
Yukarı