AMD Core Performance Boost Isıya ve FPS'e etkisi

Dostum selam. Nasıl kapattın anlatabilir misin? ryzen 5 3600 var bende de 1 ANAKART: ASUS Prime B450M-K II AMD AM4 4400MHz (OC) DDR4 VGA DVI-D HDMI M.2 mATX mevcut. Yardımcı olur musunuz
BIOS ayarlarında overclock bölümünün altında (muhtemelen) CPB veya Core Performance Boost adında ayarı bulup kapatmalısınız. Aynı BIOS değil ama kabaca böyle.

Dostum denedim sizlere yazmayı unuttum. Birden kapandı bilgisiyar. Voltaj mı düştü bir şey mi oldu ne yapamadım. Açamadım bilgisiyarı. Açılınca mouseu görüyor klavyeyi görüyor :D saçma sapan şeyler. Götürdüm bi bilgisiyarcıya hem işlemci fanını taktırdım hem yaptırdım 200tl aldı ama güzel oldu. Umarım daha şöyle sıkıntılar yaşamam yav. Kimse yaşamaz cok pahalandı her şey

''Düzeltme ağalar CPB veya core performance boost bölümü yoktu. Birazdan fotoğraflarını ekleyeceğim kendi konu baslıgıma. o hala açık kapat falan yoktu
@PhemiusTR fotoğraflaryla beraber burada yer alıyor bi bakarsan sevinirim

Son düzenleme:
Dostum denedim sizlere yazmayı unuttum. Birden kapandı bilgisiyar. Voltaj mı düştü bir şey mi oldu ne yapamadım. Açamadım bilgisiyarı. Açılınca mouseu görüyor klavyeyi görüyor :D saçma sapan şeyler. Götürdüm bi bilgisiyarcıya hem işlemci fanını taktırdım hem yaptırdım 200tl aldı ama güzel oldu. Umarım daha şöyle sıkıntılar yaşamam yav. Kimse yaşamaz cok pahalandı her şey

''Düzeltme ağalar CPB veya core performance boost bölümü yoktu. Birazdan fotoğraflarını ekleyeceğim kendi konu baslıgıma. o hala açık kapat falan yoktu
Precision Boost Overdrive ayarlarını kapat.

Dostum denedim sizlere yazmayı unuttum. Birden kapandı bilgisayar. Voltaj mı düştü bir şey mi oldu ne yapamadım. Açamadım bilgisiyarı. Açılınca fareyi görüyor klavyeyi görüyor :D saçma sapan şeyler. Götürdüm bir bilgisiyarcıya hem işlemci fanını taktırdım hem yaptırdım 200TL aldı ama güzel oldu. Umarım daha şöyle sıkıntılar yaşamam yav. Kimse yaşamaz cok pahalandı her şey.

"Düzeltme ağalar CPB veya Core Performance Boost bölümü yoktu. Birazdan fotoğraflarını ekleyeceğim kendi konu baslıgıma. O hala açık kapat falan yoktu.

F7>advenced>amd cbs>core performance Boost buradan kapatabilirsin eğer yoksa BIOS güncellemen lazım.

Isıyı düşürmek amacıyla frekans düşürürseniz performans kaybı yaşarsınız. Bunun yerine bir önceki yazımda da belirttiğim gibi Core performans Boost'u kapatıp tepe frekans değeri olan Core Ratio'yu da 4.2 olarak ayarlarsanız. Hem boştaki ve yükteki ısı azalacaktır hem de performans kaybı yaşamayacaksınız. Ek olarak kullandığınız termal macunbub da etkisi var. Ne kullandınız acaba?

Hocam bende Ryzen 5 5600 var. Core ratioyu 4.2 mi yapacağım ben de yardımcı olur musunuz?

Arkadaşlar sistemimde denedim ve sıcaklık olarak rahatlıkla 25 C farketti. Ayrıca oyunlarda FPS kaybı yok diyebilirim. Stress testinde sistemim 60 dereceyi geçmiyor yani 61 dereceye adımını dahi atmıyor ve stock soğutucu artık daha sessiz çalışıyor.
dostum aynı sorun r5 5600 bende var sadece core performance boost umu kapattın başka bir işlem yaptıysan yazar mısın.

dostum aynı sorun r5 5600 bende var sadece core performance boost umu kapattın başka bir işlem yaptıysan yazar mısın.
Core Performans Boost özelliğini kapatmak dışında işlemciye undervolt yaparak da ısıyı kontrol altına almanız mümkün. Fakat bu işle yaparken dikkatli ve sabırlı bir şekilde yapmak gerek. İnternette birçok video var bununla alakalı. İzleyerek yapmanızı tavsiye ederim. Tüm bunları yapmadan önce tyzen 5 bin serisi işlemci kullanıyorsanız termal macununuzun kuruyup kuramadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunun yanında kötü bir macun kullanmamalısınız. Ayrıca stok fanın da belli bir yerden sonra yeterli kalmadığını söylemekte fayda var.

Yapılabilecek en iyi şey soğutmayı değiştirmek. Buna imkanınız yok ise CPB ayarını kapatmak, işten anlıyorsanız voltaj değerlerini düşürmek. Fan ayarlarını daha optimize etmek de güzel oluyor. Mesela 70 derecede 1000 RPM ayarlı ise 60 derecede 1000 RPM ayarlamak gibi. Demek istediğim düşük ısılarda daha hızlı fan çalıştırırsanız yüksek ısılara o kadar zor ulaşırsınız.

Geri
Yukarı