AMD Core Performance Boost Isıya ve FPS'e etkisi

PhemiusTR

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar AMD tarafında çoğu arkadaşımız özellikle geçtiğimiz zamanlarda yapanlar çok bu forumda halen yapanlar vardır illaki sormak istiyorum. AMD, Core Performance Boost olarak bir hız aşırtma olayı var ve genelde sürekli kendini yüksek frekans ve voltajlarda çalıştırıyor. Bundan kaynaklı olarak yüksek ısı ve ani ısı dalgalanmaları oluşuyor. Baktığınız zaman çekirdek hızı arttığından ötürü performans artmış oluyor lakin bu, oyun ve genel performansa nasıl yansıyor? Bunu tecrübe eden arkadaşlara sormak isterim. Yani öncesi ve sonrası neler farkediyor? FPS değişiklikleri nasıl? Şimdi benim işlemci çoğunlukla 4.2 Ghz'de çalışıyor ve bir tık fazla ısındığını düşünüyorum. Bunu kapatırsam şayet değişiklikleri gözlemleyip bilgilendirme tadında paylaşabilirim ancak bunu daha önce deneyimleyip söyleyebilecek arkadaşlar varsa bizi aydınlatsın. Teşekkürler.

Ben de açıkcası performansa etkisini merak ediyorum. Kapatmayı daha denemedim çünkü PBO ve Core Performance Boost açıkken oyunlarda max 60 dereceleri gördüğüm için bir sorun etmedim.

Ben de açıkcası performansa etkisini merak ediyorum. Kapatmayı daha denemedim çünkü PBO ve Core Performance Boost açıkken oyunlarda max 60 dereceleri gördüğüm için bir sorun etmedim.
Stock soğutucu mu kullanıyorsun?
Stock soğutucumu kullanıyorsun?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videonun 23:18 saniyesine bakılırsa açık ve kapalı arasında aşağı yukarı 2 FPS farkediyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunlarda performans artışı var elbette. Mantıken de olması gerek. Boştaki voltajlar için endişe etmeye gerek yok. Manuel overclock yaparak belki de daha düşük voltajda çalıştırabilirsin. Frekansı 4.2'ye sabitleyip voltaj denemen gerekiyor. Ağır yük altında 1.325V maksimum safe voltaj. Yani LLC'yi ona göre ayarlaman gerek. MSI tarafında 1.4V ve LLC 4'e tekabül ediyor. Bunun altında veya maksimum bunun sınırında voltaj girmen gerek. Oyunlarda daha fazla voltajla 4.275 GHz sağlıyor 3700X'im, ben de daha az voltajla 4.275-4.3 GHz'lerde çalıştırıyorum. Stok halde herhangi bir sıcaklık problemi veya sıçramayla karşılaşmadım ancak benchmark programlarında all-coreda 4.15 GHz'e kadar gerileyebiliyor frekans. Bu sebeple frekansı el ile ayarladım. Kısacası yük altında sıcaklıkların 80'lere ulaşmıyorsa dert etmene gerek yok.

Arkadaşlar sistemimde denedim ve sıcaklık olarak rahatlıkla 25 C farketti. Ayrıca oyunlarda FPS kaybı yok diyebilirim. Stress testinde sistemim 60 dereceyi geçmiyor yani 61 dereceye adımını dahi atmıyor ve stock soğutucu artık daha sessiz çalışıyor.

Kaç farklı oyunda denedin? Sadece frekanslara baksak bile oyun performansının düşeceği kesin ancak GPU tabanlı yani GPU'ya abanan oyunlarda fazla fark beklememek gerekir.

Arkadaşlar sistemimde denedim ve sıcaklık olarak rahatlıkla 25 C fark etti. Ayrıca oyunlarda FPS kaybı yok diyebilirim. Stress testinde sistemim 60 dereceyi geçmiyor yani 61 dereceye adımını dahi atmıyor ve stock soğutucu artık daha sessiz çalışıyor.

Neyi denedin dostum bende de aynı sorun var? Ryzen 5 3600 sisteme geçtim. Kule soğutucuda aldım ama testte maximum 81 dereceyi gördü işlemcim.

Geri
Yukarı