R5 7600X ve 4070 Ti sistemde oyunlarda yüksek CPU ve GPU kullanımı

Başka bir amd modeli de alabilirsin o zaman. Ama yine de sen yabancı kaynaklardan da bak, belki çözümü vardır.
hocam oyunda ayarlardan VRAM'in kullanımını arttırdım 10gb vram civarına kadar işlemci kullanımı %50 %60lara geriledi fakat fpsim 50 60lara da geriledi. Vrami kendim ayarladığımda dlss açmama izin vermiyor oyun çok sinir bozucu.

NVIDIA ayarlarından maksimum kaliteye alın o oyuna özel olarak, onun haricinde otomatik değil elle optimize edecekseniz ayarları hepsini ekran kartını maksimum sömürecek şekilde ayarlayın. Belki bir nebze faydası olur.

Sadece bu oyunda oluyorsa sorun yok, bu oyunun optimizasyon sıkıntılıydı en son düzeldi mi bilmiyorum hocam. Diğer oyunlarda değerler nasıl?
hocam alan wake 2 oynuyorum cpu kullanımı değişiyor tabi bazı yerlerde ama bir oran vermek gerekirse 20 50lerde falan kullanım. Fps de yanlış hatırlamıyorsam rtx olmadan dlss 3 ile 170lerde diye hatırlıyorum hatırladığım kadarıyla. High on Life indirdim Gamepassten onda da öyle aşırı cpu kullanımı yok %30 ile %50 arasında yine.

NVIDIA ayarlarından maksimum kaliteye alın o oyuna özel olarak, onun haricinde otomatik değil elle optimize edecekseniz ayarları hepsini ekran kartını maksimum sömürecek şekilde ayarlayın. Belki bir nebze faydası olur.
bunları yapmak zorunda kaldığımıza üzülüyorum açıkçası. Keşke daha iyi bir optimizasyon için uğraşsalar.

Son düzenleme:
Hocam aynı işlemciyi 4070 ekran kartı ile kullanıyorum,

dikkatimi çeken 4,7 ghz çalışması ve düşük w çekimi, sorun bununla alakalı olabilir mi?

Örnek vermem gerekirse MW3 oynadığımda DLSS açık 200 fps lerde alıyorum ekran kartı %95 ve üzeri kullanıyor işlemci max %60 lara çıkıyor sıcaklık 70 - 72 arası geziyor.
Sizde ki sıcaklığın düşük olmasının sebebi çektiği w sanırım
Bu arada işlemcim 5,450 mhz lerde çalışıyor 80 90w güç çekmekte

dikkatimi çeken 4,7 ghz çalışması ve düşük w çekimi, sorun bununla alakalı olabilir mi?

Örnek vermem gerekirse MW3 oynadığımda DLSS açık 200 fps lerde alıyorum ekran kartı %95 ve üzeri kullanıyor işlemci max %60 lara çıkıyor sıcaklık 70 - 72 arası geziyor.
olabilir belki hocam pbo ayarları yapılmış ve eco modunda oynuyorum overclockda kapalı vaziyette

hocam sanırım haklısınız düşük w çekiminden dolayı bunu yaşıyor olabilirim bu sorunu nasıl çözebilirim bi fikriniz var mı

Son düzenleme:
Normal değil. 7600X güçlü bir işlemci 4070 Ti ile hiç olağan değil böyle bir kullanım. Arka planı bir kontrol etmek lazım.

Geri
Yukarı