Çözüldü R7 1700 ve 1080 Ti sıcaklık sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Merhaba sizlere sistemimden bahsedeyim. Öncelikle konuyu doğru yere mi açtım emin değilim, yanlış ise özür dilerim. Konuyu doğru bölüme taşıma imkanınız var ise çok sevinirim.
İşlemci: R7 1700.
Ekran kartı: ASUS GTX 1080 Ti O.C.
RAM: 16 GB G.Skill 3200MHz (8x2)
Ana kart: ASUS ROG STRIX X370-F.
Kasa ve güç kaynağı birleşik: Xigmatek talon X (güç kaynağı ismini tam bilmiyorum fakat 750W Silver 80+)
SSD: Samsung 850 Evo 1TB.
Şimdi şöyle bir problem yaşadım. En temelinden anlatıyorum.
Öncelikle işlemci sıcaklığım boşta 55 derece LOL gibi bir oyunda 65 dereceyi görüyordu. Baya bir uğraştım temizlik gerçekleştirdim termal macun yeniledim fakat sıcaklık düşmedi. Sorunu BIOS aracılığı ile çözdüm. Gerektiğinden fazla voltaj çektiği için ısınıyormuş. Voltajı 1.0v şeklinde kaldı ve şu an için o sorunu aştım. Boşta 30 35 derece gibi bir değeri var LOL gibi bir oyunda ise 40 derece. Performansında ise bir kayıp hissetmedim. Sadece LOL için geçerli değil performans kaybı hissetmemem.
Fakat şimdi de başka bir problem sarıldı başıma. AIDA64 ve MSI Afterburner ile gerekli ayarları gerçekleştirip oyun oynarken değerlerimi ekrana verdim. Fakat belli bir kullanımdan sonra (bu kullanım 5 dakika da olabiliyor 1 saat de 10 saat de olabiliyor) birden işlemci fanı RPM değeri maksimuma 2700 civarında bir RPM değerine çıkıyor. Ya da kasa fan değeri 1000 civarı bir RPM değerinden 0 RPM değerine düşüyor ve fan duruyor. Bu problemin bu programlardan kaynaklandığını düşünüp programları silip HWMonitor isimli bir programdan takip ettiğim zaman yaklaşık 2 3 gündür bu problemin yaşanmadığını fark ettim. Tam bunu da herhalde hallettim derken bu sefer de hiç başıma gelmeyen bir problem çıktı. The Forest oyununu açıp yaklaşık 2 dakika tuvalete gidip geldim. Oyunun ana menüsünde iken kasadan garip bir fan sesi geldiğini duydum. Bir baktım ekran kartının derecesi 85 derece. Ekran kartım normal şartlarda akıllı kart denilen olaydan dolayı 55 dereceyi geçince fan çalıştırmaya başlıyor. Fakat ben resmini atabilirsem ekteki gibi bir fan ayarı gerçekleştirdim, dolayısı ile boşta 25 derece LOL gibi bir oyunda ise 30 derecede çalışıyor. Heyecandan dolayı bu 85 derecelik çalışmanın sonunda kullanım değerine bakamadım fakat fan değeri normal şartlarda tabloda belirttiğim gibi %100 kullanım gerçekleştirmesi gerekirken 900 RPM civarında gösteriyordu, bu da kartın yaklaşık %25 civarında bir fan kullandığını gösteriyor. Fakat ses 900 RPM civarında gibi değildi çok daha hızlı çalışıyordu o sıra fan.
Kısacası mantıklı bir açıklama bulamadım fakat bu değerlerin durduk yere değişmesi kasa fanına veya işlemci fanına müdahale edilmesi ekran kartının sıcaklığının bir anda bu kadar yukarıya çıkması hakkında her ne kadar donanımsal veya yazılımsal olarak incelenmeden bir açıklama yapılmayacağını tahmin etsem de en azından herhangi bir fikri olan arkadaşlarımız varsa yazabilirler ise çok sevinirim.
Gerçekten endişeliyim. Sistemi yaklaşık 2.5 sene önce aldım. Sistem üzerindeki parçaların genelinin garantisi 2 yıllıktır.
Sizlerden haber beklemekteyim. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

ekran kartı fan ayarı.png

Belirtmeyi unuttum fakat heyecan ile bilgisayarı kapattım ve hemen tekrar açtım, sonrasında herhangi bir problem yoktu kendi değerlerine tekrardan döndü. Sonrasında The Forest oyununa girdim yaklaşık yarım saat veya bir saat kadar oynadım yine bir problem yoktu değerler normalde dönmüştü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı