R7 3700X 4.4GHz olmasına rağmen 4.15GHz'de çalışıyor

Anıl Yiğit

Hectopat
Arkadaşlar işlemcim AMD Ryzen 7 3700X temel frekansı 3.6GHz arttırılmış frekansı 4.4GHz oyun oynarken Görev Yöneticisi'nden bakıyorum 4.0 - 4.15 GHz arasında oluyor 4.4GHz kullanmıyor bunun sebebi ne olabilir? Ayrıca sıcaklık değerlerimde gayet iyi oyunlarda genel sıcaklık değerim 60 - 65 derece gidip geliyor çok nadir 70 üstüne çıkıyor çıksada uzun sürmüyor hemen düşüyor 60 dereceye. Birkaç ay önce NFS Heat crack kurmuştum ve NFS'de Max 80 derece oldu hemen düştü 70 - 75 dereceye, yani işlemcimin gördüğü en yüksek sıcaklık 80 derece 80 dereceyi hiç geçmedi. Soğutucu olarak stok Wraith Prism kullanıyorum. Sistem özelliklerime de bakabilirsiniz.

Anakart: MSI Tomahawk Max ATX.
Ekran kartı: ASUS GT 1030 Phoenix OC 2 GB.
İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X.
RAM: Team T-Force xtreem 2x8 3600MHz CL 18 DDR 4 soğutmalı RAM.
Disk: 1TB 7200RPM HDD.
PSU: Xilence 500W.

Son düzenleyen: Moderatör:
4.4'e çıkması için işlemcinin düşük sıcaklıklarda çalışması gerekli. Aslında birçok etmen var 4.4 GHz'de uzun süre kalabilmesi için, buna anakartın sıcaklığı ve performansı da dahil oluyor. 4.4'te kullanmak ıstiyorsaniz manuel frekans girebilirsiniz. CPB ve PBO ile zor çıkar biraz.

4.4'e çıkması için işlemcinin düşük sıcaklıklarda çalışması gerekli. Aslında birçok etmen var 4.4 GHz'de uzun süre kalabilmesi için, buna anakartın sıcaklığı ve performansı da dahil oluyor. 4.4'te kullanmak ıstiyorsaniz manuel frekans girebilirsiniz. CPB ve PBO ile zor çıkar biraz.

Şimdi benim yaşadığım durum piyasadaki çoğu işlemcilerde de oluyor mu mesela ben Intel işlemci veya AMD aldım 5.3GHz diyelim, oyunda bu 5.15 -5.20GHz olarak mı çalışacak? Yani demek istediğim işlemciler kendilerini tam güç kullanmıyorlar mı?

Şimdi benim yaşadığım durum piyasadaki çoğu işlemcilerde de oluyor mu mesela ben Intel işlemci veya AMD aldım 5.3GHz diyelim, oyunda bu 5.15 -5.20GHz olarak mı çalışacak? Yani demek istediğim işlemciler kendilerini tam güç kullanmıyorlar mı?

İşlemciler Turbo frekansına genellikle kolay kolay çıkmazlar. Ve tam güç çalışıp, tam gücün üstüne biraz daha güç koyuyorlar. Daha basit bir tarifle bir tane işçi alıyorsunuz ve 50 tuğla taşıyabiliyor, siz eğer bu adamın maaşına zam yapar karnını daha iyi doyurur, daha iyi dinlenmesini sağlarsanız 70 tuğla taşıyabilecektir. Ama taşıyıp taşıyamacağını gene ona bağlı, sonuçta şartlı değil, ama siz şartlandırıp 70 tuğla taşımasını sağlayabilirsiz, karşılığında ise sizden daha fazla yemek, para dinlenme isteyebilir.
Eğer sıcaklık yüksek değilse voltajı artırmadan çarpanı bir miktar artırabilirsiniz.

Intel'in Turbo Boost'u daha farklı çalışıyordur ancak AMD'de durum böyle. 5. ve 4. nesil islemcilerde belki bir tık daha farklı çalışıyordur Boost olayı ancak onlarda da yine şartları uygulamanız gerek rahat rahat Turbo frekansta kullanmak istiyorsanız. Ben R5 3600 ile maksimum 4.1 GHz'e çıkabiliyorum Wraith Prism ile, Turbo'su 4.2 olmasına rağmen. 4.1'e de ikina ikina çıkıyor zaten. İşlemcinin çıkış yili da buna bir etmen. Ben 2019 çıkışlı 3600 kullanıyorum, denilenlere göre 2020 çıkışlı 3600'lerin silikonu daha iyi olduğu için onlar daha rahat çıkabiliyormuș Turbo frekansta.

Görev Yöneticisi'nden değil de MSI Afteburner gibi programlarla oyun içinde bakın bu değerlere. Ayrıca ne kadar 4.4 dese de oyunda çok zor o değerlere çıkması. Ryzen 5000 serisi gibi stabil işlemiyor Boost olayı.

Geri
Yukarı