R7 3700X İşlemci sıcaklığı

Ahmeb.

Hectopat
Merhabalar, sistemi yeni topladım işlemci Ryzen 3700X ve anakart ASUS X570-F modeli. Dün FurMark ile AIDA64 testlerini beraber çalıştırıp 1 saat boyunca test yaptım. GPU'nun sıcaklığı Max 64 gördü. Ama anlamadığım şey CPU'nun sıcaklığının fazla olması.

stabilitytest 1.png

Resimdeki değerler bu şekilde ama sistem boştayken bile TechPower CPU-Z'de 55-65 arası gösteriyor ama Ryzen Master'da 40-50 arasında geziyor. Bu iki programdan hangisi doğruyu göstermekte acaba?(Aynı şekilde boştayken AIDA64, Ryzen Master ile orantılı bir değer veriyor ama CPU-Z fazla sıcaklık değeri gösteriyor.)

sıcaklık.PNG

Son olarak sistemi kurarken fark etmeden CPU fanını AMD yazısı ekran kartına bakacak şekilde takmışım ama yukarı sola bakacak şekilde taksamda gene ızgara tarafları ve boru taraflarının yönü aynı olacak. Sizce tekrardan yukarı doğru mu takmalıyım?

CPU.jpg

Yok ters düz fark etmiyor. Artı CPU-Z gibi Third-Party uygulamalarına çok bakmayın. Ryzen Master BIOS ile aynı dereceyi gösteriyor. Max. 83 Derece olması normal-yüksek aralığına bırakabiliriz. Fakat kendi soğutucusuyla normal değerler. 83 Derece olması çok problemli değil. Bir de yük altında bu değer.

Yok ters düz fark etmiyor. Artı CPU-Z gibi Third-Party uygulamalarına çok bakmayın. Ryzen Master BIOS ile aynı dereceyi gösteriyor. Max. 83 Derece olması normal-yüksek aralığına bırakabiliriz. Fakat kendi soğutucusuyla normal değerler. 83 Derece olması çok problemli değil. Bir de yük altında bu değer.

Oyunlarda genelde 63'lerde gösteriyor CPU derecesini fakat ısınmanın problemi sanırsam 1.4 voltaj değerlerine kadar ulaşması boştayken bile. Genel olarak Aida tesitinde 72'lerde gezdi. Fanın RPM'i ise 70'in üstüne çıkar çıkmaz hızını arttırıyordu ve o şekilde stabil bırakıyordu.

Biraz yüksek değerler. Kasa içi hava sirkülasyonu nasıl? Yeterince hava girip çıkıyor mu?

Hocam kasam ASUS TUF GT501 modeli bence hava akımı konusunda oldukça başarılı püfür püfür atıyor arakadan havayı. Plastik kokusu geliyor 3 gündür geçmedi bir onu anlayamadım.

Stok soğutucu ile gayet normal değerler kafaya takılacak bir şey yok CPB açık çünkü. AMD yazısının ters olması estetik olarak çok sinir bozucu bence onun haricinde performansta fark yaratmaz. Bir de soğutucuyu RGB kablo ile değil de USB kablosu ile bağlarsan ARGB olarak kullanabilirsin.

3700X için normal değerler.
Bazıları Ryzen master'dan voltaj değerini ve Ghz yi limitleyip sıcaklığı düşürüyorlar.
Stok soğutucu ile gayet normal değerler kafaya takılacak bir şey yok CPB açık çünkü. AMD yazısının ters olması estetik olarak çok sinir bozucu bence onun haricinde performansta fark yaratmaz. Bir de soğutucuyu RGB kablo ile değil de USB kablosu ile bağlarsan ARGB olarak kullanabilirsin.
USb ile bağlayınca Aura sync ile uymlu kullanabiliyor muyuz?

Teknik olarak yük altında 95C'ye kadar sorun yok aslında. Değerler bana iyi göründü. Yine de yüksek olduğunu düşünürseniz, kasa hava akımını ve fanlarını iyice kontrol edin. İlave fan alınabilir. Hava akımı planlanabilir.

Aynı işlemci mevcut bende. Ben sıvı soğutmanın sesinden bıkıp bu soğutucuya geçtim. Her iki soğutucuda da tam yükte dahi 75 dereceleri görmüyorum. Voltaj düşürme işlemi yapmıştım. Etkisi var kesinlikle.
Ayrıca kasa kapaklarının hepsi kapalı fakat yan ve üst panelde çarpı işaretinde büyük nokta nokta delikler var. Ferah bir kasa yani. (Ön fanı çalıştırmıyorum. Tavandaki 2 kasa fanından 1'i tamamen kapalı, diğeri 70 dereceden sonra çalışıyor.)

BSnoNW.jpg QrAjbu.jpg

1) Macun.
2) Işlemci üzerindeki yük.
3) Kasa havalandırması.

Bu 3 şeye dikkat edin. Ha şuanda bu bir sorun mu? Değil. Ama daha iyi değerler elde edebilirsiniz.

Aynı işlemci mevcut bende. Ben sıvı soğutmanın sesinden bıkıp bu soğutucuya geçtim. Her iki soğutucuda da tam yükte dahi 75 dereceleri görmüyorum. Voltaj düşürme işlemi yapmıştım. Etkisi var kesinlikle.
Ayrıca kasa kapaklarının hepsi kapalı fakat yan ve üst panelde çarpı işaretinde büyük nokta nokta delikler var. Ferah bir kasa yani. (Ön fanı çalıştırmıyorum. Tavandaki 2 kasa fanından 1'i tamamen kapalı, diğeri 70 dereceden sonra çalışıyor.)

Eki Görüntüle 547104 Eki Görüntüle 547105

1) Macun.
2) Işlemci üzerindeki yük.
3) Kasa havalandırması.

Bu 3 şeye dikkat edin.
Hocam bu voltaj ayarlarınızı benimle de paylaşır mısınız? Ben yakın zamanda sıvı soğutucuya geçmeyi düşünüyordum ama neden ses fazla ses çıkarıyor sizde anlamadım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı