AMD 7 3700X Sıcaklığı

Gaviria

Decapat
Merhabalar, arkadaşlar yeni sistem topladım ama emin olamadığım şeyleri sizlere sormak istiyorum mesela işlemci sıcaklığım gibi.
Sistemi Nihai Performansta ya da AMD High Performance'da kullandığım zamanlar boşta 48-59-60-63 arası yükselip inmekle beraber değişmekte ama genelde 49-58 arası değişmekte. 49'a düştüğü an, 49 yazar yazmaz anında, sanki kovalayan var gibi bir anda 59'lara çıkıyor fan hızlanıp tekrar düşürüyor. Sürekli döngü gibi 49-59 arası yükselip yükselip fan hızlanıp düşürüyor.

Güç tasarrufuna aldığımda ise boşta 43-47 derece arası değişmekte.

İşlemciyi stok fanıyla kullanmakla beraber; kasanın önünde üç tane 120 mm, arkasında bir tane 120 mm ve kasanın üst kısmında da iki tane de 140 mm olmak üzere üstte fanlar var. Bu kadar fana bu sıcaklıklar bana normal gelmedi. OC falan yapmayı bilmiyorum açıkçası yapmayı da düşünmüyorum ama bu sıcaklıklar sizce normal mi?

Oyunlarda normal gibi ama. CS gibi işlemci bazlı bir oyunda 63-71 derece arası değişiyor. Diğer oyunlarda da hemen hemen öyle maksimum 75 derece gördüm. Oyunlardaki sıcaklık çok gözüme batmadı ama boşta bu kadar sıcak olması normal mi OC'suz bir bilgisayarda? Steam'den oyun indirirken nihai performansta anlık 75 derecelere çıkıp iniyor tekrar çıkıp inip orada da döngü oluyor zaman zaman.

İşlemci: AMD 7 3700X
Anakart: ASUS TUF B450 PRO GAMING

Sonuçlar en son AIDA64'e göre bakılmıştır. MSI Afterburner'a göre de sabit güç tasarrufunda en düşük 48 derecedir. AMD Ryzen Master'e göre de performansta, boşta, 44-49 derecede dolaşıp 49 dereceyi geçmiyor ama pek inandırıcı gelmedi o program.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende şu anda aynı işlemciyi x470 anakartım ile kullanmak istiyorum. Sorun anlık voltaj yükselmesi ve fan ayarları ile alakalı. Ben aynı sorunu 2600x de yaşadım. Daha sonra CPU'a negatif Offset vererek voltajları maksimum 1.37-1.38 arasında tutabildim. Sorunum bu şekilde çözülmüş oldu. Sıcaklıklarda normale döndü fakat şöyle bir durum var Ryzen 2600x 95W 3700x 65W aynı ayarla sanırım çok daha stabil ve serin olabileceğini düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı