R7 3700X Masterliquid ML240L V2 boşta 40-50 derece

Greemie

Femtopat
Arkadaşlar Masterliquid ML240L V2 sıvı soğutma kullanıyorum ve işlemcim Ryzen 7 3700X. Pompalar Full güçte çalışıyor. Sistemi Full yüke bindirdiğim zaman 60-70 dereceyi geçmiyor stress testi gayet başarılı fakat boştayken sürekli 40'dan 50'ye kadar yol alıyor(saniyelik olarak 40 45 48 50 42 derece) sonra tekrar 40'a düşüyor. A-tuning programında Power saving moduna alınca boşta da 35 oyun oynarken de 35 ama stardart moddayken değerler dediğim gibi 50'yi kadar görüyor.

Ek olarak kasada 4 tane de Corsair SP120 fan var. Radyatör fanları 1000 RPM, pompa Full güçte, sizce de boştayken 50'yi görmesi biraz fazla değil mi anlık olarak artış ve düşüş yaşıyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arka planda bir uygulama işlemciyi kullanıp hafif derecede frekansını arttırıyor olabilir. Antivirüs, oyun programları vs. Bende Kaspersky çalışıyordu mesela, onun yerine Comodo Internet Security Premium indirdim. O sorunum ortadan kalkmış oldu. Sistem aynı değil ama örnek vermek amacıyla söyledim.

@BrokenHeartS Tabi sıkıntı açacak değerler değil fakat bu kadar anlık olarak değişme sebebini merak ettim bu işlemci ve sıvı soğutma ile boşta bu değerleri almıyor genelde insanlar acaba gözden kaçırdığım bir şey mi var merak ettim doğrusu.

@Korkmaz02 Kontrol ettim tekrardan öyle bir program da yok açıkçası, düşünüyorum sıvı soğutma belli bir derecede mi devreye giriyor diye fakat pompa çalışır vaziyette ayrıca power saving modunda da 35'de sabit kalmazdı.Ben biraz daha araştırayım

Voltaj otomatikteyse normaldir. Korkmanız gereken bir durum yok. Oto voltajla 1450'lere falan bile çıkabiliyor çünkü. Stabil voltajı siz bulup ayarlarsanız sıçramalar olmaz.

@Eryd İşlemci voltajından bahsediyoruz değil mi hocam?Voltajı düşürmek uzun vadede performans düşüşüne sebep olur mu?

Bu arada baktım dediğinizde haklısınız A-tuning üzerinden power saving mode'a alınca voltajı yaklaşık 900'e kadar düşürüyor standartta ise dediğiniz gibi 1450 civarına çıkarıyor ve bu da bahsettiğimiz sıçramalara neden oluyor.Sorun şu ki asrock b450m-hdv r4.0 anakart kullanıyorum ve elle ayarlamama izin vermiyor voltajı.Forumlarda okuduğum üzere 1300 voltaj uygun görmüşler bu gibi işlemciler için 900 de fazla düşük sanırım anakartı değiştirmek en sağlıklısı.

Son düzenleme:
Arkadaşlar Masterliquid ML240L V2 sıvı soğutma kullanıyorum ve işlemcim Ryzen 7 3700X. Pompalar Full güçte çalışıyor. Sistemi Full yüke bindirdiğim zaman 60-70 dereceyi geçmiyor stress testi gayet başarılı fakat boştayken sürekli 40'dan 50'ye kadar yol alıyor(saniyelik olarak 40 45 48 50 42 derece) sonra tekrar 40'a düşüyor. A-tuning programında Power saving moduna alınca boşta da 35 oyun oynarken de 35 ama stardart moddayken değerler dediğim gibi 50'yi kadar görüyor.

Ek olarak kasada 4 tane de Corsair SP120 fan var. Radyatör fanları 1000 RPM, pompa Full güçte, sizce de boştayken 50'yi görmesi biraz fazla değil mi anlık olarak artış ve düşüş yaşıyorum?
3700x stok sogutucu 4.1 ghz max 70 derece boşta 35 e kadar düşürüyordu

Sıvı soğutucu aldım kasamda iyi normalde sorun yaşamamam lazım demek aldatıcıdır. 3700X, 3900X, 10700K, 10900K gibi güç canavarı işlemcileri zapt etmek için bunlara ek olarak BIOS'tan ince dokunuşlar yapmak lazımdır. Misal işlemci çekirdek voltajı otomatikteyse elle düşürmek gerekebilir.

Intel Turbo boost, AMD Core Performance Boost gibi işlemciye otomatik voltajda gereğinden fazla voltaj verip işlemcinin aşırı ısınmasını sağlayan ayarlar kapatılabilir. Kısaca sistem alındığı gibi kullanılması haricinde oluşacak riskler için sorumluluğu üstünüze alarak BIOS'u kurcalamanız gerekebilir. Donanım değişikliği yapmadan sadece BIOS ince ayarlarıyla hatırı sayılır seviyede sıcaklık düşürülebilir.

3700X için aldığın anakart iyi tercih olmamış. Sıcaklık sorunun kaynağı doğrudan anakart görünmese bile üstte yazdığım ince ayarlar için arayüzü iyi, kısıtlamaları bulunmayan farklı marka anakart alsan daha iyi olurmuş.

Son düzenleme:
Zaten bir sorun yaratmıyor bu söylediklerim ben sadece çalışma mantığını öğrenmek istemiştim, birkaç video izledim yabancı forum sitelerine baktım biostan elimle voltajı düşürdüm otomatikteyken kullanılan voltaj değeri anlık olarak çok fazla inip çıkıyordu şuan için eskisine göre daha iyi, arada sırada inme çıkmalar oluyor tabi söylediğiniz diğer ayarlara da bakacağım.Teşekkür ediyorum cevabınız için.

Anakart maalesef ki eski kasamdan kalma onun sorun olacağını tahmin edemedik ama fan girişleri olsun bios olsun bizi gerçekten ama gerçekten çok uğraştırdı.Bundan önce 2600 kullanıyordum bios update atmadan 3700x'i taktık açamadık bilgisayarı bu arada da 2600'ü satmıştım sancıılı bir gece geçirdik.Elime para geçince x570 almayı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı