R7 3700X sıvı soğutmada 90 derece oluyor

T-GeNeRaLs

Hectopat
Arkadaşlar herkese merhaba olabildiğince açık ve sade bir şekilde sorunumu belirtmek istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.
Ryzen7 3700X işlemcim var kullanmış olduğum anakart MSI X570 Pro Carbon Wi-Fi modelidir.

İşlemcimi soğutmak için kullanmış olduğum sıvı soğutmam MSI CoreLiquid 360r modeli.
Kasam ise MSI MPG Gungnir 100 modeli. Önde 3 adet arkada 1 adet fan bulunuyor.

Dragon Center üzerinden Extreme performans profilinde işlemcim 4.GHz ve üzeri hızlarda çalışıyor fakat sıcaklık inanılmaz fazla 90 derecenin üzerine çıkabiliyor.
Yük yokken 85 derece ve üzeri 80 derece altına inmiyor. Daha önce bu sıcaklık değerlerini hiç görmemiştim. Termal macun yenileme vakti geldiğini düşünerek macunu yeniledim, biraz da kuruma vardı zaten stok macunda yenilerken gördüm.

Şu an kullanmış olduğum macun Artics MX-4 fakat 1-2 derece düşüş dışında en fazla 3 derece bir düşüş var. Sanırım voltaj fazla olduğundan bu sorun yaşanıyor ama yine de fazla gibi geldi bu değerler. Sizce normal mi? BIOS üzerinden voltaj düşürerek sabit bir frekans da kullanmam daha iyi mi olur?

Kıymetli yorumlarınızı bekliyorum.

Soğutucunun altında koruma etiketi oluyor, onu çıkarmamış olabilirsiniz. Soğutucu işlemciye tam temas etmiyor da olabilir.

Soğutucu ile işlemcinin temasında bir problem yoksa sorun soğutucunun pompasında ya da işlemcinin çok yüksek voltajda çalışmasında olabilir. Soğutucunun suyu sağlıklı bir şekilde devir daim yaptığına emin olun. Pompasında bir arıza varsa suyu dolaştıramayıp işlemcinin ısınmasına sebep oluyor olabilir.
MSI'ın kendi yazılımından yaptığı overclock işlemi genelde voltajı olması gerekenden daha yükseğe çekiyor. İnce ayar yapmayı biliyorsanız aynı işlemci hızlarına daha düşük voltaj değerlerinde çıkabilirsiniz.
İşlemci stok haldeyken de aynı problemi yaşıyor musunuz?

Soğutucu ile işlemcinin temasında bir problem yoksa sorun soğutucunun pompasında ya da işlemcinin çok yüksek voltajda çalışmasında olabilir. Soğutucunun suyu sağlıklı bir şekilde devir daim yaptığına emin olun. Pompasında bir arıza varsa suyu dolaştıramayıp işlemcinin ısınmasına sebep oluyor olabilir.
MSI'ın kendi yazılımından yaptığı overclock işlemi genelde voltajı olması gerekenden daha yükseğe çekiyor. İnce ayar yapmayı biliyorsanız aynı işlemci hızlarına daha düşük voltaj değerlerinde çıkabilirsiniz.
İşlemci stok haldeyken de aynı problemi yaşıyor musunuz?

Yorumunuz için teşekkür ederim. Gözle kontrol ettiğimde ve incelediğimde sıvı soğutma bloğunun tam olarak yerleşmiş olduğu görünüyor. Devir daim konusuna gelirsek eğer sıvı soğutmanın borularını kontrol ettiğimde elle hissedilebilir bir şekilde akış olduğunu hissediyorum pump fan devrini kontrol ettiğimde BIOS üzerinden ve MSI yazılımı üzerinden 4000 devir üzerinde seyrediyor. Profillerden sessiz profilini seçtiğimde ise sıcaklık değerleri boşta 50 derece civarında.

Dosya Ekleri

• Cpu Sessiz.jpg
    Cpu Sessiz.jpg
    122,3 KB · Görüntüleme: 63
  • 1.jpg
    1.jpg
    210,4 KB · Görüntüleme: 64
  • 2.jpg
    2.jpg
    145,2 KB · Görüntüleme: 57
Balance moduna aldığınızda sıcaklık halen yüksekte seyrediyor mu? İşlemci voltajınız işlemci hızına göre sanki biraz yüksek gibi görünüyor. Belki işlemcinin doğal çalışma şekli böyledir bilmiyorum fakat benim işlemcim 0.795v'de 2100 mhz civarında çalışıyor. Ondan bana biraz tuhaf geldi.
Yazılımda ayarları sıfırlayıp yazılımı kaldırdığınızda işlemci hızı, voltajı ve sıcaklığı değişiyor mu?

Şöyle söyleyeyim ikisi çok farklı bir durum fakat ben laptop kullanıcısıyım ve MSI GE73 8RE laptopum var. İşlemcim i7 8750H. MSI'ın kendi yazılımı Dragon Center üzerinden işlemci ve ekran kartının hızları arttırılabiliyor. Eğer kendim ince ayar yapmadan bu program üzerinden 'tek tıkla' hız arttırdığım zaman sıcaklıklar ve voltajlar ince ayar yaptığımdan çok daha yükseğe çıkıyor.
İnternetten de bakarsanız bu tip markaların kendi programlarının böyle sorunlara sebep olduğu hakkında bir çok tartışma görebilirsiniz. O yüzden imkanınız varsa bu programı sadece gözlem yapmak için kullanmanızı, işlemci hız aşırtma için kullanmamanızı tavsiye ediyorum.

Balance moduna aldığınızda sıcaklık halen yüksekte seyrediyor mu? İşlemci voltajınız işlemci hızına göre sanki biraz yüksek gibi görünüyor. Belki işlemcinin doğal çalışma şekli böyledir bilmiyorum fakat benim işlemcim 0.795V'de 2100 MHz civarında çalışıyor. Ondan bana biraz tuhaf geldi.
Yazılımda ayarları sıfırlayıp yazılımı kaldırdığınızda işlemci hızı, voltajı ve sıcaklığı değişiyor mu?

Şöyle söyleyeyim ikisi çok farklı bir durum fakat ben laptop kullanıcısıyım ve MSI GE73 8re laptopum var. İşlemcim i7 8750H. MSI'ın kendi yazılımı Dragon Center üzerinden işlemci ve ekran kartının hızları arttırılabiliyor. Eğer kendim ince ayar yapmadan bu program üzerinden 'tek tıkla' hız arttırdığım zaman sıcaklıklar ve voltajlar ince ayar yaptığımdan çok daha yükseğe çıkıyor.
İnternetten de bakarsanız bu tip markaların kendi programlarının böyle sorunlara sebep olduğu hakkında birçok tartışma görebilirsiniz. O yüzden imkanınız varsa bu programı sadece gözlem yapmak için kullanmanızı, işlemci hız aşırtma için kullanmamanızı tavsiye ediyorum.

Evet balance moda aldığım zamanda 80 derece boşta sıcaklık değerleri alıyorum.
Bu arada cihazın termal bakımlarını yaparken M.2 disk montajı sağlayıp tamamen sistemi yeniden kurdum yazılım daha dün kuruldu. Son BIOS güncellemesi de dahil. Daha önce hatta Dragon Center varken şimdi anakart yazılımı MSI Center olarak yazılımı yenilemiş. Biraz tasarım değişikliği dışında bir fark yok. Sanırım şu anda tek çözüm BIOS üzerinden voltajı elle vererek stabil duruma geldiğinde o ayarda bırakmak gibi görünüyor. Ama benim anlayamadığım şey ben bu işlemcide daha önce MSI kule tipi soğutucusunu kullanırken yine aynı yazılımda 80 dereceyi bile görmüyordum.

CPB kapatmayı deneyerek sonuçları paylaşacağım ama bunun eksi bir durumu olacak mı emin değilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı