R7 4800H %20 yükte 120 dereceye çıkıyor

knk256

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci/Kuyumcu
Merhaba arkadaşlar. Lenovo cihaz kullanıyorum. Ryzen 7 4800H, 1650 Ti, 16 GB RAM, 512SSD şeklinde ancak cihazım aşırı ısı yapıyor.

Örnek, şu şekilde: Ekran kartım tam potansiyeli kullanırken işlemci %15-%20 kullanılıyor. Bu şekilde 95-100 ağırlıklı, 105 ve anlık 119'a kadar sıcaklık görüyor. Lenovo servis macun vs değiştirdi, fan temizledi ancak 1-2 hafta sonra durum gene aynı. Cihaz internet kullanımında bile fan açıyor. Bir çözüm öneriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar Forza 4 oynuyorum CPU 101 en düşük en yüksek 114 olacak şekilde geziniyor yanma durumu olur mu oynayamaya devam edersem?
Lenovo servisden aradılar dediler oyunda FPS problemi yoksa demkki işlemci destekliyor ki ısınıyor şeklinde açıkladılar.
Kimsenin bunun garantisini verebileceğini sanmıyorum. 4800H'in sınırı 105 derece.
Ekran kartınızda fazla ısınıyor bu arada.

Gerçekten 120 dereceyse laptop’un alt kısmı el değmeyecek sıcaklıkta olmalı. Sensörlerde sıkıntı varsa sıcaklığı farklı şekillerde ölçmeye çalışın. 120 Dereceye çip dayanmaz kısa sürede elinizde patlar o laptop.

Klavyeye nasıl dokunuyorsunuz o değerler ile? O işlemci 100 derece hadi bilemedin 105 derece maksimuma çıkar onun dışında o değerlerde erimesi lazım bildiğin. :)
Bence sorun ya çipset ya da soğutma bloklarında. Fakat servise gittiği halde bu değerlerde ise direk iade edin cihazı. Hiç UV, termal macun falan uğraşmayın.

Kimsenin bunun garantisini verebileceğini sanmıyorum. 4800H'in sınırı 105 derece.
Ekran kartınızda fazla ısınıyor bu arada.

Gerçekten 120 dereceyse laptopun alt kısmı el değmeyecek sıcaklıkta olmalı. Sensörlerde sıkıntı varsa sıcaklığı farklı şekillerde ölçmeye çalışın. 120 dereceye çip dayanmaz kısa sürede elinizde patlar o laptop.

Klavyeye nasıl dokunuyorsunuz o değerler ile? O işlemci 100 derece hadi bilemedin 105 derece maksimuma çıkar onun dışında o değerlerde erimesi lazım bildiğin. :)
Bence sorun ya çipset ya da soğutma bloklarında. Fakat servise gittiği halde bu değerlerde ise direk iade edin cihazı. Hiç UV, termal macun falan uğraşmayın.

Şu şekilde ekran kartı ve işlemci sıcaklığı klavye sıcak oluyor zaten çoğu zaman harici klavye kullanıyorum şikayet var yazdım dönüş yaptılar dedikleri şey oyun FPS kaybı olmadan ısınıyorsa sorun olmazmış sonuçta performans aynı ister 70 ister 110 derece olsun dedi müşteri hizmetleri Intel 100'den sonra düşürüyor ama zaten Ryzen'ler ısınıyor bir şey olmaz dedi. Biraz dalga geçti gibi ama serviste uzun kapsamda kalır dedi şu ara götürmeye pek fırsatım yok bekleyeceğim gibi duruyor.

Dosya Ekleri

• Snapchat-1848629477.jpg
    Snapchat-1848629477.jpg
    59,1 KB · Görüntüleme: 31
  • Snapchat-1261823616.jpg
    Snapchat-1261823616.jpg
    52,2 KB · Görüntüleme: 19
  • Snapchat-1261823616.jpg
    Snapchat-1261823616.jpg
    52,2 KB · Görüntüleme: 31
Şu şekilde ekran kartı ve işlemci sıcaklığı klavye sıcak oluyor zaten çoğu zaman harici klavye kullanıyorum şikayet var yazdım dönüş yaptılar dedikleri şey oyun FPS kaybı olmadan ısınıyorsa sorun olmazmış sonuçta performans aynı ister 70 ister 110 derece olsun dedi müşteri hizmetleri Intel 100'den sonra düşürüyor ama zaten Ryzen'ler ısınıyor bir şey olmaz dedi. Biraz dalga geçti gibi ama serviste uzun kapsamda kalır dedi şu ara götürmeye pek fırsatım yok bekleyeceğim gibi duruyor.
1649792132393.png

AMD'nin kendi websitesinden bir fotoğraf. Ben hayatımda hiç 119 derecede çalışan işlemci görmedim, belki de sensörlerde hata vardır ama servisten geldikten bir süre sonra oluyor diyorsunuz, bu durumda sensörlerin yanlış olduğunu sanmıyorum.
THH'ye verin geçin işlemci üreticisinin kendi websitesinde yazıyor normal olmadığı, servis çalışanı geçiştirmeye çalışıyor.

Eki Görüntüle 1358016
AMD'nin kendi websitesinden bir fotoğraf. Ben hayatımda hiç 119 derecede çalışan işlemci görmedim, belki de sensörlerde hata vardır ama servisten geldikten bir süre sonra oluyor diyorsunuz, bu durumda sensörlerin yanlış olduğunu sanmıyorum.
THH'ye verin geçin işlemci üreticisinin kendi websitesinde yazıyor normal olmadığı, servis çalışanı geçiştirmeye çalışıyor.

Ortalama olarak 109 da çalışmasıda gerçekten çok fazla şu an boşta durduğu yerde 50-60 arasında geziyor anlık 70e çıktı şu an araştıracağım ne yapabilirim diye THH tek çözüm galiba süreç hakkında bilginiz var mı ne kadar süreceği ile alakalı.

Ortalama olarak 109 da çalışmasıda gerçekten çok fazla şu an boşta durduğu yerde 50-60 arasında geziyor anlık 70e çıktı şu an araştıracağım ne yapabilirim diye THH tek çözüm galiba süreç hakkında bilginiz var mı ne kadar süreceği ile alakalı.
Konuda atılan Honeywell'i deneyebilirsiniz.
THH bazen hızlı çözüme kavuşuyor bazen uzun sürüyor. 6 ay'a kadar sürebilir.
Hiç kendim deneyimlemedim ancak bildiğim kadarıyla THH'ye başvurduktan sonra ilk başta karşı taraf ile sizin aranızda arayı bulmaya çalışıyorlar. Eğer sonuç çıkmazsa bilirkişi atanıyor ve o şekilde çözüme kavuşuyor.

Son düzenleme:
THH bazen hızlı çözüme kavuşuyor bazen uzun sürüyor. 6 Ay'a kadar sürebilir.
Hiç kendim deneyimlemedim ancak bildiğim kadarıyla THH'ye başvurduktan sonra ilk başta karşı taraf ile sizin aranızda arayı bulmaya çalışıyorlar. Eğer sonuç çıkmazsabilirkişi atanıyor ve o şekilde çözüme kavuşuyor.

N11 de buldum 111TL bunların ömrü ne kadar oluyor bilginiz var mı?
THH bazen hızlı çözüme kavuşuyor bazen uzun sürüyor. 6 Ay'a kadar sürebilir.
Hiç kendim deneyimlemedim ancak bildiğim kadarıyla THH'ye başvurduktan sonra ilk başta karşı taraf ile sizin aranızda arayı bulmaya çalışıyorlar. Eğer sonuç çıkmazsabilirkişi atanıyor ve o şekilde çözüme kavuşuyor.

Bir de cihaz TV kanalı Ryzen Turbo mod kapıyor sıcaklıklar 20 derece fark ediyor FPS kaybı olmuyor yorumlarada baktım sizce kapatsak çok fark eder mi?

N11 de buldum 111TL bunların ömrü ne kadar oluyor bilginiz var mı?

Bir de cihaz TV kanalı Ryzen Turbo mod kapıyor sıcaklıklar 20 derece fark ediyor FPS kaybı olmuyor yorumlarada baktım sizce kapatsak çok fark eder mi?
Fark eder ama FPS kaybı illaki olur. Honeywell normal termal macunlara göre daha uzun süre gidiyor.

THH'ye başvurup süreç boyunca Cihaz.tv'deki çözümü uygulayarak kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı