Çözüldü R7 5700X testteyken ve oyun oynarken bir süre sonra donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emomtu

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance rgb 3600mhz
SSD veya HDD modeli
980pro 1Tb
Ekran kartı
Gigabyte 3070 gaming
Anakart
Msi mpg x570 gaming plus
İşlemci
Ryzen 7 5700x
İşlemci testi ve oyun oynarken bir süre sonra ekran donuyor veya gidiyor kasa çalışmaya devam ediyor sonrasın da ise mouse klavye ışıkları da gidiyor gelmiyor bir daha reset atsam bile gelmiyor her şeyi kapatıp bekledikten sonra geliyor eğer oyuna girersem tekrar ediyor sorun. FurMark testini falan da yaptım hiçbir sıkıntı olmadı Prime95 testinde 30 saniye sonra dediğim gibi ekran gidiyor.
Yeni topladım bilgisayarı daha ilk günümdü. :( Özellikler:
  • Ryzen 7 5700X
  • Gigabyte 3070 Gaming
  • MSI MPG X570 Gaming Plus
  • Corsair Vengeance RGB 3600MHz 16x2 RAM (MHz düşük durumda da denendi)
  • Corsair 4000X iCUE kasa
  • Cooler Master ML240l V2
  • Corsair CX750F 750W+80 Bronze
  • 980Pro 1TB SSD
  • Seagate 1TB hard disk (eski kasadan kalma)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Düzelttim sıvı soğutucuyu ilk önce fazla derece sıktım çalıştırdım anakartın üzerinde cpu kırmızı ışığı yandı çalışmadı sonra birazcık gevşettim oldu. İşlemci testine soktum hiçbir sıkıntısı yok şuan.

İyi forumlar
İşlemci testi ve oyun oynarken bir süre sonra ekran donuyor veya gidiyor kasa çalışmaya devam ediyor sonrasın da ise mouse klavye ışıkları da gidiyor gelmiyor bir daha reset atsam bile gelmiyor her şeyi kapatıp bekledikten sonra geliyor eğer oyuna girersem tekrar ediyor sorun. FurMark testini falan da yaptım hiçbir sıkıntı olmadı Prime95 testinde 30 saniye sonra dediğim gibi ekran gidiyor.
  • Ryzen 7 5700X
  • Gigabyte 3070 Gaming
  • 980Pro 1TB SSD
Montaj esnasında işlemci pinleri yamulmuş olabilir mi bakar mısınız?

İşlemcinin frekansıyla voltajıyla falan oynadınız mı? Bios sıfırlayıp tekrar dener misiniz?
Bu arada fan montaji düzgün yapıldı mı? Sıcaklıklar ne alemde?

Son düzenleme:
İşlemci sıcaklığını kontrol et oyun ve test esnasındaki. Soğutucu montajında sorun varsa aşırı ısındığı için kendini kapatıyor olabilir.

Minidump dosyalarınızı da bu rehbere göre paylaşın.

• Ryzen 7 5700X
  • Gigabyte 3070 Gaming
  • 980Pro 1TB SSD
Ek olarak güç kablosunu da kontrol edin tam girdiğinden emin olun veya başka güç kablosu ile deneyin. Başıma geldi oradan biliyorum

Montaj esnasında işlemci pinleri yamulmuş olabilir mi bakar mısınız?
yok hayır yamuk değil kontrol ettim.

İşlemcinin frekansıyla voltajıyla falan oynadınız mı? Bios sıfırlayıp tekrar dener misiniz?
Bu arada fan montaji düzgün yapıldı mı? Sıcaklıklar ne alemde?
ram mhz ise oynadım sonrasında bu sorun olunca tekrar defaulta getirdim devam ediyor :/

Ek olarak güç kablosunu da kontrol edin tam girdiğinden emin olun veya başka güç kablosu ile deneyin. Başıma geldi oradan biliyorum
kontrol ettim tam takılı

Düzelttim sıvı soğutucuyu ilk önce fazla derece sıktım çalıştırdım anakartın üzerinde cpu kırmızı ışığı yandı çalışmadı sonra birazcık gevşettim oldu. İşlemci testine soktum hiçbir sıkıntısı yok şuan.

İyi forumlar

Çözüm

Geri
Yukarı