R7 5800X 90 dereceyi geçmiyor

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Manual OC yapmadan 90 dereceyi geçirtemiyorum. Hangi stres testini açarsam açayım 90 dereceyi geçmiyor, bir limit var belli ki ama ben o ayarı bulamadım.

1628103847964.png

Platform Thermal Throttle Limit ayarını 100 yaptım yine 90'ı geçmiyor. PBO Limits'i ''Motherboard'' yaptım yine fayda etmedi. Acaba farklı bir yerde de benim mi haberim yok yoksa stok halde 90 dereceyi geçirtmiyor mu anlamadım.

@ragnarock492 @classy01

Hepsine 999 yazıp yine P95'e soktum bir şey değişmedi :ROFL:

Eki Görüntüle 1128113

Saçma bir şey diyeceğim ama az da olsa ihtimal var. :)
şimdi Windows 10 birçok parçayı otomatik olarak destekliyor ve müdahale ediyorda AMD işlemciyi otomatik tanımlayıp o geçirtmiyor olabilir mi?
Ya da chipset driverı yaptırabilir mi?

5000 serisi işlemciler 105 Watt TDP değerine sahip bu yüzden 90 dereceye sabitleniyor.
Ama 3600 65 Watt TDP sahip olduğu için 95 dereceye kadar kabul ediyor, 100 derece aslında kapatmayıp stop laması lazım ama o işlemciler 100 geçiyordur.

Eki Görüntüle 1128111

Bir de güncel BIOS ve dediğin gibi Ryzen Master tarzı uygulamaların da varlığı etkiliyor olabilir. AM4 soketli anakartlarda her şey birbirine takılıp çalışabilince (A320'de çalışan Ryzen 5950X, B550'de çalışan Ryzen 1200 vb.) uçan kaçan da çok oluyordur eski BIOS, kağıt üzerinde olmayan destek vb.

Bir de güncel BIOS ve dediğin gibi Ryzen Master tarzı uygulamaların da varlığı etkiliyor olabilir. AM4 soketli anakartlarda her şey birbirine takılıp çalışabilince (A320'de çalışan Ryzen 5950X, B550'de çalışan Ryzen 1200 vb.) uçan kaçan da çok oluyordur eski BIOS, kağıt üzerinde olmayan destek vb.
Bu Ryzen Master'ı 1 kişi daha söylemişti, siz de söyleyince Ryzen Master'ı silip testi tekrarladım bir şey değişmedi. BIOS sürümüm BETA olmayan en güncel sürüm.

Bu Ryzen Master'ı 1 kişi daha söylemişti, siz de söyleyince Ryzen Master'ı silip testi tekrarladım bir şey değişmedi. BIOS sürümüm beta olmayan en güncel sürüm.

Anakartınız nedir böyle yüksek sıcaklıkla çalışmaya uygun mu?

Bu Ryzen Master'ı 1 kişi daha söylemişti, siz de söyleyince Ryzen Master'ı silip testi tekrarladım bir şey değişmedi. BIOS sürümüm BETA olmayan en güncel sürüm.

Anakart hangi modeldi? Eğer 5000 serisine direkt destek vermeyen bir BIOS'u varsa bu limit olmayabilir. Tabii belki de BIOS ekranından öteye gitmez eski BIOS ile onu bilemem ama tahmin yapıyorum. Malum 1500X'i B550'ye koyup kullandığım için AMD tarafının esnekliğini sınırsız olabiliyor diyebilirim.

Anakart hangi modeldi? Eğer 5000 serisine direkt destek vermeyen bir BIOS'u varsa bu limit olmayabilir. Tabii belki de BIOS ekranından öteye gitmez eski BIOS ile onu bilemem ama tahmin yapıyorum. Malum 1500X'i B550'ye koyup kullandığım için AMD tarafının esnekliğini sınırsız olabiliyor diyebilirim.

B550 anakartta bu model işlemciyi çalıştırmak mümkün değil stok halde ama BIOS mod ile olabilir.
AMD-Chipset-Support-1.jpg

Bildiğin resmi resmi desteği olan B450 Tomahawk MAX kullanıyorum.

Anakartınız nedir böyle yüksek sıcaklıkla çalışmaya uygun mu?
Bu işlemci için fazlasıyla uygun, B450 Tomahawk MAX.

B550 anakartta bu model işlemciyi çalıştırmak mümkün değil stok halde ama BIOS mod ile olabilir.
Eki Görüntüle 1128128

BIOS'u ellemeden koydum çalışmıştı, sonra BIOS güncelleyip üzerine de S.A.M açmıştım. 😄

Bildiğin resmi resmi desteği olan B450 Tomahawk MAX kullanıyorum.

Bu işlemci için fazlasıyla uygun, B450 Tomahawk MAX.

B450 resmi desteği var ama BIOS güncel. B450'ler ilk çıktığında Ryzen 2000 ve öncesine direkt destek veriyordu, 3000 bile yoktu. BIOS güncellediğin zaman 5000 serisi için limit bilgilerini almış olabilir.

Bildiğin resmi resmi desteği olan B450 Tomahawk Max kullanıyorum.

Bu işlemci için fazlasıyla uygun, B450 Tomahawk Max.

!önermiyorum!
BIOS mod yapmak kaldı sadece sanırım.
Herhangi bir zarar durumundan tüm yükümlülük size
aittir.
BIOS'u ellemeden koydum çalışmıştı, sonra BIOS güncelleyip üzerine de s. A. M açmıştım. 😄

B450 resmi desteği var ama BIOS güncel. B450'ler ilk çıktığında Ryzen 2000 ve öncesine direkt destek veriyordu, 3000 bile yoktu. BIOS güncellediğin zaman 5000 serisi için limit bilgilerini almış olabilir.

Biraz saçma açıkçası o işlemciler 65 Watt TDP değerine sahip yeniler 105 Watt değerine sahip büyük çakışma olabilirdi. :)
1500X mangal yapılırdı öyle yüksek Watt verilseydi :)

Yeni konular

Geri
Yukarı