Ryzen 1500X + B550 + 5500 XT AMD Smart Access Memory Testi

• Konuyu başlatan kino
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 2B
Evet B550 anakartta Ryzen 1500X'in çalışmaması gerekiyor, hatta bu 3'lü ile Smart Access Memory açmak imkansız gibi ama yaptığım bazı testlerde Smart Access Memory (ReSize BAR) aktif olduğunu ve bazı farklar yarattığını gördüm. Testi Shadow of The Tomb Raider ve Borderlands 3'ün benchmark özelliğiyle denedim. Yüksek ve Ultra ayarlarda minimum seviyede fark oldu, SOTTR aynı kaldı Borderlands 3 ile 1 FPS artış oldu. Ekran görüntülerini neredeyse aynı oldukları için koymuyorum isteyen olursa eklerim.

Ayarları düşürdükçe ise gözle görülür farklar oluşmaya başladı. En düşük ayarlarda bu sonuçlar çıktı;

Borderlands 3 S. A. M kapalı: 123.91 FPS
Borderlands 3 S. A. M açık: 128.81 FPS

Shadow of The Tomb Raider ile CPU + GPU verileri ise böyle oldu;

Sol taraf S. A. M kapalı, sağ taraf ise S. A. M açık.
Değerler.jpg

Bu testin sonucuna gelirsek eğer sisteminizde ReSize BAR aktif edilebiliyorsa edin. Ben bu 3'lü ile yaptıysam siz de yaparsınız.

Son düzenleme:
R5 3600 + B450 + RX 5500XT ile ben de açabildim ama çok bir fark göremedim. Ufak tefek farklar olmuştur belki ama benim gözüme çarpmadı pek.

1 aydır bu şekilde kullanıyordum ama yüksek ayarlarda oynayınca anlaşılmıyordu. Ayarlar düşürülüp yük işlemciye bindirilince biraz hissettiriyor.

SAM açınca donanıma fazladan yük biniyor mu?

Sıcaklık olarak bir fark göremedim ama sanki işlemci kullanım yüzdesi 2-3 daha fazlaydı açıkken.

Hocam yanlış hatırlamıyorsam b450 için bios update ile getirilmişti fakat güncel bios ile seçenekler arasında göremedim. R5 2600, RX 5500 XT 8GB ve gigabyte b450m s2h. Bilginiz var mı acaba?

Geri
Yukarı