R7 5800X boşta 55 derece oluyor ve 4.5 GHz'nin üstüne çıkmıyor

SparkLun

Centipat
Daha fazla  
Hazır sistem satın aldım. İşlemcide kendinden overclock var sanırım. Sistem boştayken bazen 55 üzerine çıkıyor sonra yine iniyor. Sıcaklığı az da olsa düşürmek istiyorum voltaj düşürmek işe yarar mı?

Görseldeki işlemci hızı ufak bir harekette 4.50 oluyor yükseliyor. Örnek internete giriş yaptım diyelim fırlıyor. Gereksiz işlemciyi yorar diye düşünüyorum. BIOS'tan hangi işlemleri yapmalıyım?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    28,7 KB · Görüntüleme: 41
Hocam soğutucunuz nedir? Tüm çekirdekler zaten aynı anda 4.5'i %95 geçmez ancak render gibi işlemlerde CPU bu kadar zorlanır.
amd stok fan kule tipi
Yapabileceğin bir şey yok çalışma şekli böyle.
voltaj düşürsem az. olmaz mı?

BIOS'tan Global C-State Control açık mı?
İşlemci boşta ne kadar güç harcıyor?

Hocam soğutucunuz nedir? Tüm çekirdekler zaten aynı anda 4.5'i %95 geçmez ancak render gibi işlemlerde CPU bu kadar zorlanır.
soğutucu amd stok fan kule tipi hazır sistem satın aldım
BIOS'tan Global C-State Control açık mı?
İşlemci boşta ne kadar güç harcıyor?
onu bilmiyorum. açıksa kapatmalımıyım? biosa baktığımda ratio otomatikti. 4 e sabitlesem düzelirmiki

AMD stok fan kule tipi

Voltaj düşürsem az. Olmaz mı?

O zaman normal hocam sesten rahatsız olmuyorsanız hiç dokunmayın. Rahatsızlık verecek seviyedeyse BIOS'a girip Quite mod seçeneğini açın işlemci Fanı içi. Bu biraz fazla ısınmaya sebep olabilir. O yüzden clock Speed'ini de cap lemeniz gerekir. 4.4 iyidir bence. Tabii siz internetten yine de bir araştırın en iyi opsiyonları derim.

soğutucu amd stok fan kule tipi hazır sistem satın aldım

onu bilmiyorum. açıksa kapatmalımıyım? biosa baktığımda ratio otomatikti. 4 e sabitlesem düzelirmiki
O.C yapmıyorsanız, PSS Support ile birlikte kapatmanız gerekmektedir.
Aksi taktirde işlemciniz tasarruf moduna geçmeyecektir.

O zaman normal hocam sesten rahatsız olmuyorsanız hiç dokunmayın. Rahatsızlık verecek seviyedeyse BIOS'a girip Quite mod seçeneğini açın işlemci Fanı içi. Bu biraz fazla ısınmaya sebep olabilir. O yüzden clock Speed'ini de cap lemeniz gerekir. 4.4 iyidir bence. Tabii siz internetten yine de bir araştırın en iyi opsiyonları derim.
overclock ayarlarına baktığımda Ratio otomatikti. hız aşırtmalı galiba bu yuzden oluyor. burayı sabitlesem ornek 4.20 yapsam ne olur?
O.C yapmıyorsanız, PSS Support ile birlikte kapatmanız gerekmektedir.
Aksi taktirde işlemciniz tasarruf moduna geçmeyecektir.
nerden kapatıcam biostan mı ? dediğinizi hiç anlamadım
Yapabileceğin bir şey yok çalışma şekli böyle.
senin sistemde mi aynı

Geri
Yukarı