R7 5800X sistemde monitör kapanıyor ve klavye ile fare çalışmıyor

krsck

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yeni sistem topladım ve dün akşam kullanmaya başladım. Oyun oynarken birden ekran gitti ve klavye ile farenin de gücü gitti. Kasa aynı şekilde çalışmaya devam ediyordu. Dün akşam ve bugün sabah meydana geldi iki defa. Kapandıktan sonra da kasa üzerinden restart atamadım, güç ünitesini aç kapa yaparak yeniden başlatabildim.

Sistem;
Ryzen 7 5800X
MSI X570 Tomahawk
ASUS GTX 3060
Lian Li Galahad AiO 360
Zalman GIGAMAX 750W 80Plus
Be Quiet! Pure Base 500DX

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Merhaba arkadaşlar, yeni sistem topladım ve dün akşam kullanmaya başladım. Oyun oynarken birden ekran gitti ve klavye ile farenin de gücü gitti. Kasa aynı şekilde çalışmaya devam ediyordu. Dün akşam ve bugün sabah meydana geldi iki defa. Kapandıktan sonra da kasa üzerinden restart atamadım, güç ünitesini aç kapa yaparak yeniden başlatabildim.

Sistem;
Ryzen 7 5800X.
MSI X570 Tomahawk.
ASUS GTX 3060.
Lianli galahad AiO 360.
Zalman gıgamax 750W 80Plus.
Be Quiet! Pure base 500DX.

GTX 3060. Hemen patentini alıyorum. Var da biz mi bilmiyoruz.

Sistem;
Ryzen 7 5800X
MSI X570 Tomahawk
ASUS GTX 3060
Lian Li Galahad AiO 360
Zalman GIGAMAX 750W 80Plus
Be Quiet! Pure Base 500DX

Hocam bios ve chipset güncellemelerini yapın birde öyle deneyin. Ama büyük ihtimal sürücü çakışması vardır.

Format ne alaka. Monitöre bağlandığını kabloları kontrol edin. Güç kaynağının kablolarını kontrol edin çıkarıp takın.
Klavye gücü anakarttan alıyor, anakartta elektrik oluyor, kablo ile alakası olduğunu sanmıyorum.
Hocam bios ve chipset güncellemelerini yapın birde öyle deneyin. Ama büyük ihtimal sürücü çakışması vardır.
Sürücü çakışması ne demek oluyor?

Yeni topladım zaten, daha 24 saat olmadı. Format gerektirecek ne bozulmuş olabilir ki?

Zaten en son seçenek format. Dediklerimi yaparsanız düzelebilir. Parçaların yerine oturup oturmadığına bakın hatta olmadayısa sistemi sök yeniden topla. Bu taktiği ben matematik sorularında kullanıyorum işe yarır çünkü bir şeyi unutmuş veya atlamış olabilirsin bazen sil baştan başlamak gerek bazen.

Zaten en son seçenek format. Dediklerimi yaparsanız düzelebilir. Parçaların yerine oturup oturmadığına bakın hatta olmadayısa sistemi sök yeniden topla. Bu taktiği ben matematik sorularında kullanıyorum işe yarır çünkü bir şeyi unutmuş veya atlamış olabilirsin bazen sil baştan başlamak gerek bazen.
Anladığım kadarı ile sorun Ana kart kaynaklı. Ona bağlı olan şeyler çalışmıyor(ekran kartı, fare, klavye, kasanın aç kapa tuşu) ama ana kartta elektik oluyor. Bios olarak da en güncel sürümü kullanıyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı