Çözüldü R7 5800x3D 3.6 GHz sabit kaldı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Schweppes

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba dun kurdugum sistemde ASUS ROG STRIX B550-F anakart ile kullandigim 5800x3D 3.6 GHz de sabit kaldi duzelmiyor.
- Sicaklik degerleri Max 65-70(oyun ici) CPU-Z stress testinde 65-70 arasi.
-Guc ayari performansda.
-Anakartdaki 8+4 pinin hepsi takili.
-BIOS ayarlarini sifirlayip sadece D.O.C.p acip bir de fan ayari yaptim.
-Son cikan CPU chipsetini indirip kurdum.
-CPU Core ratio 36.00 da fakat ben yapmadim kendi oyle.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
BIOS'tan CPB kapatmış olabilir misin? Ya da Windows güç yönetimi ayarlarından işlemci frekansını kısıtlama gibi bir ayar?

BIOS'da ayarlari sifirlayip sadece D.O.C.P açtım. Guc ayarlarinda da sadece performasa cekip disk kapanma suresini kaldirdim. Yanlış hatirlamiyosum dun gece kurdugumda Boost frenkanslarina cikiyordu ama bugün olmuyor anlamadim.

CPB'ye bir bakayim garanti olsun.

Sorunu buldum, EZ modda normal yerine ASUS optımal secince CPU ratioyu kendisi zorla 36 yapiyor o yuzden de ne assagi ne yukari oynuyormus. Normale cekip CPU ratio Auto olunca duzeldi teşekkürler.
1682433108279.png

Cpu-z ya da Hwinfo64 görüntüsü paylaşabilir misin?

Core ratio stok halini gösteriyor yani temel frekansını. Boost frekansı 4.4 zaten.

BIOS'tan CPB kapatmış olabilir misin? Ya da Windows güç yönetimi ayarlarından işlemci frekansını kısıtlama gibi bir ayar?

BIOS'da ayarlari sifirlayip sadece D.O.C.P açtım. Guc ayarlarinda da sadece performasa cekip disk kapanma suresini kaldirdim. Yanlış hatirlamiyosum dun gece kurdugumda Boost frenkanslarina cikiyordu ama bugün olmuyor anlamadim.

CPB'ye bir bakayim garanti olsun.

Sorunu buldum, EZ modda normal yerine ASUS optımal secince CPU ratioyu kendisi zorla 36 yapiyor o yuzden de ne assagi ne yukari oynuyormus. Normale cekip CPU ratio Auto olunca duzeldi teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı