R7 5800x3D için kule tipi veya sıvı soğutucu önerisi

Hobbalet

Femtopat
Daha fazla  
Ekran kartı
MSI RTX 4060 Ti 8GB
Anakart
MSI B550 Gaming Plus
İşlemci
AMD Ryzen 7 5800x3d
Sıvı soğutma için iyi diyorlar fakat sıvı sızıntısı olması ihtimali beni korkutuyor.

Yurt dışı sorun olmazsa;
Yurt içi isterseniz;
"ReGeBe'siz yapamıyorum" derseniz;
Yurt içi olarak kule tipi:

Sıvı soğutmalar eğer kaliteliyse sıvı sızıntısı bozulma arıza gibi olaylar neredeyse hiç yaşanmaz kaliteli bir model tercih ederseniz sıkıntı yaşamazsınız. Sıvı soğutma olarak H100 veya LS520 önerilir genelde kaliyeli soğutucu diyorlar. Kule tipi olarak da yuarıda arkadaşın attığı ya da AK620 tercih edebilirsin.

Sıvı soğutma için iyi diyorlar fakat sıvı sızıntısı olması ihtimali beni korkutuyor.
Sıvı sızdırması çok zor hocam düzgün montajlanırsa hatta imkansıza yakın. 5800X3D için arkadaşım noctua hava soğutma kullanıyor onunki fantazi meselesi biriaz.

Üstte önerilenler güzle onun dışında bende 1-2 öneri yapayım.

Yurt dışı sorun olmazsa;
Yurt içi isterseniz;
"Regebe'siz yapamıyorum" derseniz;
Yurt içi olarak kule tipi:

Çok ağır kule tipi soğutucuların alınmaması taraftarıyım. Sebebi de şimdiki kasalar olsun anakartlar olsun hepsi malzeme kalitesi olarak iyi değiller. Uzun vadede anakarta bombe yaptırabiliyor bu sefer anakart ile ilgili çeşitli sorunlara yol açabiliyor eğer güçlü işlemciniz var ise sıvı soğutucu alınması taraftarıyım.

Çok ağır kule tipi soğutucuların alınmaması taraftarıyım. Sebebi de şimdiki kasalar olsun anakartlar olsun hepsi malzeme kalitesi olarak iyi değiller. Uzun vadede anakarta bombe yaptırabiliyor bu sefer anakart ile ilgili çeşitli sorunlara yol açabiliyor eğer güçlü işlemciniz var ise sıvı soğutucu alınması taraftarıyım.
Çift fanlı diye ağır olduğu anlamına gelmiyor. Üstte arkadaşın attığı ID-Cooling'in para israfı kule tipine söyleyebilirsin bunları.

Çift fanlı diye ağır olduğu anlamına gelmiyor. Üstte arkadaşın attığı ID-Cooling'in para israfı kule tipine söyleyebilirsin bunları.
Ben 5600X kullanıyorum onu 224XTS ile soğutuyorum. İşlemci 95 dereceyi görüyorken yaz ayı 65 üzerini görmüyordu soğutucuyu aldıktan sonra. Siz markayı bilmiyorsunuz diye ürün kötü olmak zorunda değil. Gayet kaliteli bir marka ve ürün modeli.

Tekrardan baktım attığım modelin slim versiyonu dahil Blender testinde 5800X işlemcisini 72 derecede tutuyor. Tekrar dediğim gibi bilmeden konuşmayın.

Ben 5600X kullanıyorum onu 224XTS ile soğutuyorum. İşlemci 95 dereceyi görüyorken yaz ayı 65 üzerini görmüyordu soğutucuyu aldıktan sonra. Siz markayı bilmiyorsunuz diye ürün kötü olmak zorunda değil. Gayet kaliteli bir marka ve ürün modeli.
Gayet iyi biliyorum bilader. "Kötü, soğutamıyor" veya "kalitesiz" demedim, para israfı dedim.

Ben fana bakmıyorum hocam fanın ağırlığı bir şey değil. O soğutucu bloğun bakır boruların ağırlığı vs hepsini hesaba katmak lazım.
Bloğu büyük değil, ayrıca çok düşük bir ihtimale dayalı bir spekülasyon. Ona bakarsak, sıvı soğutmanın oluşturabileceği bir ton sorun sayabiliriz. Kul yapımı alet hepsi. Kusursuz olmayacaktır tabii ki de.

Geri
Yukarı