Sıvı soğutucu veya kule tipi soğutucu önerisi

Bütçe vermelisiniz.

Kusura bakmayın onu unutmuşum 1000-1500 liraya kadar çıkabilirim.
MSI MPG CoreLiquid K240 ARGB 240mm işlemci sıvı soğutucu işlemcinde kullanabilirsin.
Kasan küçük geliyor ve hava sirkülasyonu tam olmayabilir. Bunları kontrol etmeni öneririm.

Kasa çok küçük bir kasa değil genel olarak 5600X kullananlarda aynı sorunlar var diye biliyorum. Önde 2 arkada 1 fanın olmasından dolayı olabilir diye düşünüyorum sadece.

İnceleyeceğim, teşekkür ederim.
Bu videoda 360mm radyatör kullanmış. Kasa destekliyor ancak orta fan kasanın ortasındaki parçaya denk gelince biraz kötü duruyor ama pek sorun olmaz diye düşünüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir inceleyeyim hocam videoyu teşekkür ederim.
Bütçe belirtmemişsiniz ama kule tipi olarak Arctic Freezer 34 e-sports Duo önerebilirim. Ucuz bir şey olarak da Dark Freezer X94.

Konu dışı:
Eki Görüntüle 1159510

Bütçe 1000-1500 arası belirtmeyi unutmuşum kusura bakmayın,

Görseldeki sıcaklık değerlerine hiç ulaşmadım umarım da ulaşmam 😅

Son düzenleme:
Bütçe belirtmemişsiniz ama kule tipi olarak Arctic Freezer 34 E-Sports Duo önerebilirim. Ucuz bir şey olarak da Dark Freezer X94.

Konu dışı:
Eki Görüntüle 1159510
Ben geçen gün sıvı soğutmam bozulduğu için 5600X ile 112 dereceyi gördüm :) Hali ile PC kendini kapattı sonradan. 95 derecede kapanmadan çalışıyordu. Stok fan taktım ve GOW 5 oyununda 95 derece olarak yine stabil çalışıyordu. Onun üstüne çıkmaya başladığı zaman kapanmalar oluyordu. Tahminimce 100 veya 100'ü geçtiği zaman kapanmaya başlıyor. Tabii önermeyeceğim dereceler bunlar. Şansımı çok zorladığım için işlemciyi yakacaktım.

Ben geçen gün sıvı soğutmam bozulduğu için 5600X ile 112 dereceyi gördüm :) Hali ile PC kendini kapattı sonradan. 95 derecede kapanmadan çalışıyordu. Stok fan taktım ve GOW 5 oyununda 95 derece olarak yine stabil çalışıyordu. Onun üstüne çıkmaya başladığı zaman kapanmalar oluyordu. Tahminimce 100 veya 100'ü geçtiği zaman kapanmaya başlıyor. Tabii önermeyeceğim dereceler bunlar. Şansımı çok zorladığım için işlemciyi yakacaktım.
100 derece üstü bütün işlemciler için riskli zaten. Risk sınırı 96-97'lerde başlıyor diye biliyorum. İdeal kullanım sıcaklığı da 80-85 olmalı.

100 derece üstü bütün işlemciler için riskli zaten. Risk sınırı 96-97'lerde başlıyor diye biliyorum. İdeal kullanım sıcaklığı da 80-85 olmalı.
Evet, öyle oluyor. Bana göre 85 rakamı da çok fazla. Soğutucunun yazılımsal problemi olup, olmadığını kontrol etmek için PC sürekli açmak zorunda kaldım. Kendini kapatıp duruyordu. İşlemcinin ısı sınırlarını deneyimlemiş oldum. 96 derecede kapanmıyordu. 112 derece olduğunu gördükten sonra kapandı. Tahminimce 100'den sonra kapanmaya başlıyor. Tam net kapanış ısılarını göremedim.

@ProDanqqels Önerim sıvı soğutma olur. Kışları hava soğutma yeterli gelecek olsa da yaz ayları stabillik açısından sıvı soğutma daha iyi olacaktır. Kasanın hava akışı da hava soğutmanın performansına etki edecek bir faktör. Corsair sıvı soğutmaları önermiyorum artık. Kullandığım H115i RGB Platinum bozuldu, garantiye gidecek. Hemen ardından aldığım H150i Elite Capellix'in ise pompa sesinden insan duramıyor. Performansı çok iyi olsa da öteki garantiden gelince iade edeceğim. Aklınızda bulunsun.

Büyük soğutucular anakarta çok büyük bir yük bindiriyor.

Peki yük binince ne oluyor anakartı mı koparıyor bu soğutucu? 😂

Kasana sığarsa Noctua al dostum ömürlük soğutucu birkaç senede bir fanını yağlar yağlar kullanırsın.

Dosya Ekleri

• A08BF2C6-274A-4061-A85B-FE4F5303D997.jpeg
    A08BF2C6-274A-4061-A85B-FE4F5303D997.jpeg
    333,5 KB · Görüntüleme: 62
Kasan 360mm destekliyor ise kesinlikle Lian Li Galahad 360 al ben yeni aldım 4 gündür kullanıyorum 5800X işlemcide suan boşta 30-35 Full yükte 65-70 derecelerde aşırı memnunum.

@Mustafa Eroğlu kendi sitesinde 240 demiş kasa 360 için küçük bu videoda nasıl takmışki?
Bilmiyorum, nasıl monte ettiğini göstermiyor. Videoyu yardımı olur diye paylaştım. 240mm radyatör ile 4 fan pull&push tekniği kullanılabilir.
Peki yük binince ne oluyor anakartı mı koparıyor bu soğutucu? 😂
Yük binince şu oluyor. Kasayı bir yerden başka bir yere götürürken; desteği yoksa büyük ekran kartları ve kule tipi soğutucular anakarta zarar veriyor. Kule tipi ucuz olabilir ama sıvı soğutucu mülkiyeti hariç her yönüyle güzel.

Geri
Yukarı