R7 5800x3D için sıvı vs kule tipi soğutma

emin.0016

Hectopat
Daha fazla  
Bu ürün elimdeki işlemciyi yük altında 60 üstüne çıkartır mı yoksa soğuk ve serin bir şekilde çalıştırır mı?
Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 MLW-D24M-A18PC-R2 240 mm İşlemci Sıvı Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Bonus:
Böyle bir video gördüm bu videoda kule tipi fan ile gayet yeterli şekilde soğutuyorlar fakat benim elimdeki T6 Ultra bu üründen daha iyi, bu nasıl oluyor?
Dark yorumlarda çoğu 240mm sıvı soğutucudansa bu kule tipin fanın fazlasıyla yeterli kaldığını söylüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
O işlemciyi almayı düşünüyordum çok fazla soğutucu düşündüm yükte bu soğutucu ile işlemci 90 üstüne çıkar hele stres testine sokarsan sistemin kapanması bile mümkün oyunlarda işlemciye yük binmiyor ondan videolarda ki ısı makul. Çok fazla video izledim kule tipi soğutucu alacaksan en az Noctua ND15 veya AK620 almalısın bu soğutucularla bile % 70 seviyesinde yükte 70 -80 arası gezecektir 3 fanlı sıvı soğutucularla bile zor soğuyan bir kart hele yükten bahsediyorsun oyun oynayacaksan gayet yeterli.
Not: Bu iki kule tipi soğutucu çoğu 240 mm sıvı soğutucudan daha iyi.
Ben tercihimi R5 7600XDEN yana kullandım iki işlemcinin de TDP'si 105 ikisi de aynı tip işlemciler o yüzden çok ısınıyor en az bu iki kule tipi soğutucu lazım. 78 80 dereceyi geçmiyor ki bu işlemci için çok makul dereceler bunu anladım. Bu işlemcileri 95 derecece kadar dayana bilsinler diye üretmişler AMD'nin dediğine göre 90 dereceden bile korkmayacaksın gönül rahatlığıyla kullanabilirsin diyor ama öyle bir algı oluşmuş ki 80'nin üstü işlemciye zarar gelecek algısı var. Bana göre de 85 dereceye kadar okey bu benim fikrim.

Hocam videonun sonunda gördüğün gibi boost frekansı olan 4.5'e çıkamıyor sıcaklık yüzünden zaten. Kendini 4'e kilitliyor. Her türlü performans kaybı. Sizle bu konuyu çok konuştuk, geneli singleplayer olan oyunlarda test yapılıp 10 dk furmark testine tabii tutulması sizi ikna ediyorsa bir tane kule tipi alın geçin.
Sonra buraya thorttle yiyorum diye de konu açarsınız sunucusu kalabalık online oyunlarda mesela söyleyeyim.
Öyle bir işlemci kaldı ki hava soğutmayı hak etmiyor. Şimdilik FPS kısıtlamasına gidin. Bunu size önceden de söyledim. İlla hemen almanıza da gerek yok.

Tavsiyem 280mm sıvı soğutucu tarafından olur.

Videoda işlemciye undervolt yapılmış veya CPB kapatılmış. Oyunlarda Frekansı gözükmüyor zaten. Konu teknobiyotik olunca her türlü hile hurdayı beklerim açıkçası. Ben düz 5800X ile Noctua NH-D15 ile görüyordum bu sıcaklıkları. X3D'nin de sıcaklık olarak çok farkı olacağını sanmıyorum. Zaten video sonu dikkatli bakarsan CPU-Z de voltaj 1.150 üstüne çıkmıyor. Normalde bu işlemci 1.4V civarına kadar çıkabilmesi lazım. Voltajı sabitlemişler ya da CPB kapalı bilemiyorum. Stock ayarlarla ve Bu soğutucuyla bu sıcaklıklar hayalden öteye gidemez.

Videoda işlemciye undervolt yapılmış veya CPB kapatılmış. Oyunlarda Frekansı gözükmüyor zaten. Konu teknobiyotik olunca her türlü hile hurdayı beklerim açıkçası. Ben düz 5800X ile Noctua NH-D15 ile görüyordum bu sıcaklıkları. X3D'nin de sıcaklık olarak çok farkı olacağını sanmıyorum. Zaten video sonu dikkatli bakarsan CPU-Z de voltaj 1.150 üstüne çıkmıyor. Normalde bu işlemci 1.4V civarına kadar çıkabilmesi lazım. Voltajı sabitlemişler ya da CPB kapalı bilemiyorum. Stock ayarlarla ve Bu soğutucuyla bu sıcaklıklar hayalden öteye gidemez.
5800x3d fabrika çıkışı 1.150 ile geliyor. Düz 5800x ile çok farklı bu işlemci hocam. Daha fazla ısınan bir işlemci voltajın düşük olması aksine.

Overclock ve UV yapılmıyor, sadece CPB kapatılabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı