R7 5800x3D vs R5 7600

Hazırda 5800x3D varsa şu an geçmeye gerek yok. Sıfırdan toplayan biri zaten 7600/7600X almalı. Yüksek GHz ve DDR5 bayağı fark ediyor. 6000MHz, CL30 RAM kullanıyorum. Mükemmel bir şey. Önümüzdeki yıllarda DDR5 hızları daha da artacak zaten.

Oyunda 6 ve 8 çekirdek arasında resmen fark yok. 7600X'in çekirdekleri kolayca 5500MHz çalışıyor. 5600'ün 6 çekirdeği ile karıştırmayın. İş amaçlı biri gider 13600K alır zaten.
Oyunlarda 6 ve 8 çekirdek arasında resmen fark var.

İşlemci çekirdeklerinin saat frekans hızını artırması, fiziksel çekirdeğin yerine nasıl geçebilir?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

CPU yoğunluklu oyunlarda 8 çekirdek önde geliyor. 6 çekirdek ileriye dönük bir yatırım değildir.

Not: Ayrıca 13600K iş amaçlı bir işlemci de değil ki. 🤷‍♂️

İşlemci çekirdeklerinin saat frekans hızını artırması, fiziksel çekirdeğin yerine nasıl geçebilir?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

CPU yoğunluklu oyunlarda 8 çekirdek önde geliyor. 6 çekirdek ileriye dönük bir yatırım değildir.

8 çekirdek de ileriye yönelik değil, birkaç ay sonra Ryzen 8600'ün çıkıp 7700'e iki tokat atacağını herkes biliyor yine aynı kapıya çıktık. Videodan gördüğüm kadarıyla da 7700'ün tüm esprisi birazcık daha yüksek saat hızlarından geliyor. 7600 de aynı frekansa getirilse bu fark da ortadan kalkar.

Kısaca yalnızca oyun oynayan birisi için 8 çekirdek hala balon. 3700X, 3800X, 5700X, 5800X derken hepsi f/p olarak çoğu kanal tarafından alt tierlara atıldı gitti.

Hocam öyle devasa bir fark yok oyun oynayan birisi için gereksiz, kino hocama katılıyorum.

Güçlü bir ekran kartı beslerken 8 çekirdek tabii ki çok az daha öne çıkar. Bunu düşünerek de bulabilirsin. Fark dediğin bu mudur? Oyun için 6 çekirdek yeterli. Ve uzun senelerde yetecek. 5500MHz çekirdekler + DDR5 işlemciden bahsediyoruz. Güçlü bir işlemci 7600X, 12900K kadar oyun performansı verebiliyor. Ayrıca 13600K'ya iş amaçlı demedim.(Demek istediğim) Render konusunda 7700X'e göre daha güçlü. İş yapan biri 13600K dururken neden 7700X alsın?

8 çekirdek de ileriye yönelik değil, birkaç ay sonra Ryzen 8600'ün çıkıp 7700'e iki tokat atacağını herkes biliyor

Özet tamamen budur. Ağzınıza sağlık hocam.

8 çekirdek de ileriye yönelik değil, birkaç ay sonra Ryzen 8600'ün çıkıp 7700'e iki tokat atacağını herkes biliyor yine aynı kapıya çıktık. Videodan gördüğüm kadarıyla da 7700'ün tüm esprisi birazcık daha yüksek saat hızlarından geliyor. 7600 de aynı frekansa getirilse bu fark da ortadan kalkar.

Kısaca yalnızca oyun oynayan birisi için 8 çekirdek hala balon. 3700X, 3800X, 5700X, 5800X derken hepsi f/p olarak çoğu kanal tarafından alt tierlara atıldı gitti.
Yeni gelen nesilin bir önceki nesile tekabül eden işlemciden daha performanslı olması yeni bir durum değil zaten, bunu hep görüyoruz. 8600 geldiğinde elbette 7700'den daha iyi olacak, daha iyi silikon, daha güncel mimari vb değişikliklerle çekirdek sayısı daha düşük olsa bile daha performanslı olacak.

Intel tarafına bakın, 13600K ile 12900K kafa kafaya gidiyor.

Bugün sistem toplayacak biri için 8 çekirdek almasını öneriyorum. 8000 serisi bugün çıkmış olsaydı bu durumda da 8700 önerirdim. Ama sonra 9000 serisi geldiğinde 9600 ezip geçecek dersek bunun sonu gelmez zaten. Burada yatırım yapılan şey fazladan 2 çekirdeğe daha sahip olmak.

Bahsettiğiniz işlemcilerin alt tierlara itelenmesinin sebebi üreticilerin kendi içinde kendi pazarını oluşturması. 6 çekirdek olmasa, başlangıç 8 çekirdek olurdu. Bunu takiben 12 çekirdek, 16 çekirdek diye giderdi. Fiyatlandırma yaparken de çeşitlilik olmalı ki geniş bir fiyat skalası olsun. 14. nesilde Intel artık 4 çekirdek üretmeyecek, 6 çekirdek başlangıç olacak. Bu sebeple en düşük fiyat etiketine sahip işlemci 6 çekirdekli olacak.

Not: Ben de sadece oyun oynuyorum, işlemci seçimimi yine de en düşük işlemci olacak şekilde seçmedim.

Yeni gelen nesilin bir önceki nesile tekabül eden işlemciden daha performanslı olması yeni bir durum değil zaten, bunu hep görüyoruz. 8600 geldiğinde elbette 7700'den daha iyi olacak, daha iyi silikon, daha güncel mimari vb değişikliklerle çekirdek sayısı daha düşük olsa bile daha performanslı olacak.

Intel tarafına bakın, 13600K ile 12900K kafa kafaya gidiyor.

Bugün sistem toplayacak biri için 8 çekirdek almasını öneriyorum. 8000 serisi bugün çıkmış olsaydı bu durumda da 8700 önerirdim. Ama sonra 9000 serisi geldiğinde 9600 ezip geçecek dersek bunun sonu gelmez zaten. Burada yatırım yapılan şey fazladan 2 çekirdeğe daha sahip olmak.

Bahsettiğiniz işlemcilerin alt tierlara itelenmesinin sebebi üreticilerin kendi içinde kendi pazarını oluşturması. 6 çekirdek olmasa, başlangıç 8 çekirdek olurdu. Bunu takiben 12 çekirdek, 16 çekirdek diye giderdi. Fiyatlandırma yaparken de çeşitlilik olmalı ki geniş bir fiyat skalası olsun. 14. nesilde Intel artık 4 çekirdek üretmeyecek, 6 çekirdek başlangıç olacak. Bu sebeple en düşük fiyat etiketine sahip işlemci 6 çekirdekli olacak.

Not: Ben de sadece oyun oynuyorum, işlemci seçimimi yine de en düşük işlemci olacak şekilde seçmedim.

Burada oyunların kaç çekirdek ve thread'e ihtiyaç duyduğunu alt ve üst sınırlarını bilmek lazım. 6 çekirdeğin dahi neredeyse 5000 serisine kadar bir albenisi yoktu AMD kanadında. Oyun ve yayını ayrı tutuyorum yalnızca oyun oynayanı ayrı.

4 çekirdeği ortadan kaldırabilirler normaldir ama çift çekirdeğin kesildiği dönemlere geri dönelim. 4 çekirdek alt sınır ve 6 çekirdek de spotlight altında kendine yer bulan miktardı. Ne oldu özellikle Ryzen kanadında 6 çekirdeğin IPC ile kendisini dengelemesi DDR4 sonunu buldu (3300X bile 3600'ü kesiyor diye stoklardan çıktı).

7600 iyidir, 7700 ise klasik 8 çekirdeğin hakkını alamadan IPC'den yere yatacak bir başka işlemci. Bu %90 ihtimalle 8600/8700 ikilisi için de benzer olur. Belki artık DDR5'in ortaları ve sonralarına doğru 8/16 günümüzün 6/12'si haline gelebilir. Ona da nereden baksan 3-4 sene var.

Ben 1080pde 6900Xt beslemeye çalıştığım için 3D aldım. Senin öyle bir sorunun yoksa 7600 öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı