R7 7800x3D sistem siyah ekran veriyor

• Konuyu başlatan kuesoa
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 516

kuesoa

Yoctopat
Daha fazla  
Ryzen 7 7800x3D.

ASUS TUF 4070 Ti.

Corsair iCUE H150i Elite Capellix XT 360mm.

ASUS Prime B650M-K anakart.

Corsair Vengeance RGB 32 GB (16*2) CL30 DDR5 RAM (cMH32GX5M2B600Z30k) / anakart destekliyor.

PSU: ASUS TUF Gaming 750b 750W 80 Plus Bronze sertifikalı.

Bilgisayar boştayken ve oyundayken yani; rastgele siyah ekran veriyor ve sistemdeki fanlar hızlıca dönmeye başlıyor. Ama klavye ışıkları yanıyor, kasa çalışmaya devam ediyor. Video izlerken siyah ekran yersem örneğin; video sesi gelmeye devam ediyor ama herhangi bir komut işlemiyor. Bilgisayarı yeniden başlattığımda ise sorunsuz bir şekilde açılıyor. EXPO açık kapalı her şekilde bu durum yaşanıyor. Sebebi nedir acaba? Sistem sıcaklıklarından yana yaşadığım bir sorun yok. Sistem sorunsuz bir şekilde soğuyor. Sadece siyah ekran yediğinde fanlar çok hızlı şekilde dönmeye başlıyor. Sesi normalde çok duyulmuyor fanların ama siyah ekran yediğimde direkt yüksek fan sesi çıkıyor.

Sorun nerede olabilir acaba? Sistemi gaming.gen.tr üzerinden satın aldım.

BIOS güncellemesinin veya driverların etkisi olabilir mi?

Kasa çalışırken normal bir şekilde; kasayı hareket ettirdiğimde de aynı sorun oluyor. Kasayı kaldırdığınız anda ekran gidiyor. Bunu Windows açılmadan yaparsam da yeniden başlatıyor otomatik. Anlamadım bunu asla. @Marix

Ekran kartı slotta oynuyorsa yapar, soketlerde temassızlık varsa yapar, başta söyledim bu temassızlıktan kaynaklanan güç sorunu.

Soketleri söküp tekrar takın, sistem boşta çalışırken ekran kartını hafif oynatın, bu sorunu yaparsa, ya kart gevşek ya da PCI-e slotunda bir problem var.

BIOS güncellemesinin veya driverların etkisi olabilir mi?

Kasa çalışırken normal bir şekilde; kasayı hareket ettirdiğimde de aynı sorun oluyor. Kasayı kaldırdığınız anda ekran gidiyor. Bunu Windows açılmadan yaparsam da yeniden başlatıyor otomatik. Anlamadım bunu asla. @Marix

Hocam kasa çalışırken hareket ettirdiginizde ekran gitmemesi gerek.

Geri
Yukarı