R7 7800x3D sistem siyah ekran veriyor

• Konuyu başlatan kuesoa
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 599

kuesoa

Yoctopat
Daha fazla  
Ryzen 7 7800x3D.

ASUS TUF 4070 Ti.

Corsair iCUE H150i Elite Capellix XT 360mm.

ASUS Prime B650M-K anakart.

Corsair Vengeance RGB 32 GB (16*2) CL30 DDR5 RAM (cMH32GX5M2B600Z30k) / anakart destekliyor.

PSU: ASUS TUF Gaming 750b 750W 80 Plus Bronze sertifikalı.

Bilgisayar boştayken ve oyundayken yani; rastgele siyah ekran veriyor ve sistemdeki fanlar hızlıca dönmeye başlıyor. Ama klavye ışıkları yanıyor, kasa çalışmaya devam ediyor. Video izlerken siyah ekran yersem örneğin; video sesi gelmeye devam ediyor ama herhangi bir komut işlemiyor. Bilgisayarı yeniden başlattığımda ise sorunsuz bir şekilde açılıyor. EXPO açık kapalı her şekilde bu durum yaşanıyor. Sebebi nedir acaba? Sistem sıcaklıklarından yana yaşadığım bir sorun yok. Sistem sorunsuz bir şekilde soğuyor. Sadece siyah ekran yediğinde fanlar çok hızlı şekilde dönmeye başlıyor. Sesi normalde çok duyulmuyor fanların ama siyah ekran yediğimde direkt yüksek fan sesi çıkıyor.

Sorun nerede olabilir acaba? Sistemi gaming.gen.tr üzerinden satın aldım.

Basitten gidecek olursak kablolarınızın tam takılı olduğuna emin misiniz? Bazen temassızlık kaynaklı bu tip sorunlar olabilir. 2. si ise temiz Windows kurulumu yaptınız mı?

PSU'ı yeni mi aldın eskime düzgün çalışmama ihtimali var mı? Voltaj kanalları verisi göndermeyi biliyorsanız bize gönderirseniz iyi olabilir.

RAM'lerinizle şiddetli derecede alakası olabilir tam RAM vakası bu çünkü.
EXPO kullanmayın bu arada bence gerekli her şeyi Manuel ayarlamanızı öneririm.

Basitten gidecek olursak kablolarınızın tam takılı olduğuna emin misiniz? Bazen temassızlık kaynaklı bu tip sorunlar olabilir. 2. si ise temiz Windows kurulumu yaptınız mı?
Temassızlık söz konusu olduğunda komut işler sistem. Hardware düzeyinde kritik bir hatadan dolayı sistem gidiyor.

eminim çünkü sistem hazır geldi

PSU'ı yeni mi aldın eskime düzgün çalışmama ihtimali var mı? Voltaj kanalları verisi göndermeyi biliyorsanız bize gönderirseniz iyi olabilir.

RAM'lerinizle şiddetli derecede alakası olabilir tam RAM vakası bu çünkü.
EXPO kullanmayın bu arada bence gerekli her şeyi Manuel ayarlamanızı öneririm.

Temassızlık söz konusu olduğunda komut işler sistem. Hardware düzeyinde kritik bir hatadan dolayı sistem gidiyor.
PSU vs hepsi yeni sistem satın aldım. 3 hafta olmuştur. EXPO kapalı yine de aynı sorun var. Oyun olmasa bile normal ekranda bile bu sorun oluyor. Sıcaklıkla alakası yok asla yada temassızlıkla.

Dediğiniz voltaj kanalları verisini nasıl gönderebilirim?

Windows ile ilgisi olabilir mi başka bir dosyayla format deneyeceğim.

Bir de sürücü güncellemeleriyle ve windows ile alakalı alabilir mi bu sorun?

Ya ekran kartı montajında sorun var slotta gevşek, ya da güç girişlerini tam oturtmadınız, bu ikisini kontrol edin.
Ekran kartının montajını ben gerçekleştirdim. Gevşek değil. Güç girişleri de tam oturmuş. Çünkü yeniden başlattığım anda sorunsuz şekilde çalışıyor.

Ekran kartının montajını ben gerçekleştirdim. Gevşek değil. Güç girişleri de tam oturmuş. Çünkü yeniden başlattığım anda sorunsuz şekilde çalışıyor.

Kart boştayken güç ptoblemi dışında kapanmaz, yeniden başlatınca düzelir bu normal, kart AMD olsaydı siyah ekran sonrası sürücüsüde silinecekti.

Yük altında kapanma sebebi de tek kablodan güç veriyorsanız karta, ondan dolayı kapanır.

Kartı tekrar söküp itinalı bir şekilde montajlamanızı tavsiye ediyorum.

Bu anlattıklarımda problem çıkmazsa, PSU'da sorun aranır.

Kart boştayken güç ptoblemi dışında kapanmaz, yeniden başlatınca düzelir bu normal, kart AMD olsaydı siyah ekran sonrası sürücüsüde silinecekti.

Yük altında kapanma sebebi de tek kablodan güç veriyorsanız karta, ondan dolayı kapanır.

Kartı tekrar söküp itinalı bir şekilde montajlamanızı tavsiye ediyorum.
RAM değil de ekran kartı olarak sizi düşündürten nedir?

2 tane kablo tek kabloya dönüşüyor. Tek slot girişi var 4070 Tİ'in. 2 PCI e kablosu tek kablo haline gelip ekran kartıyla buluşuyor yani.

RAM değil de ekran kartı olarak sizi düşündüren nedir?

2 tane kablo tek kabloya dönüşüyor. Tek slot girişi var 4070 Ti'in. 2 PCI'e kablosu tek kablo haline gelip ekran kartıyla buluşuyor yani.

PSU'da 12VHPWR çıkışı olmadığı için mecbur o aparatı kullanacaksınız, aparatın 2 soketine ayrı kablo gelmesi doğru.

Ekran kartının kapanmasının RAM ile bir alakası ve bağlantısı yok.

Geri
Yukarı