R9 270X oyunlarda düşük GPU kullanımı

Lockey

Zeptopat
Daha fazla  
İyi günler, benim sorunum R9 270X ekran kartımın oyunlar da kullanımının düşük olması ve bunun FPS'e direkt etki etmesi. Bunu nasıl çözebilirim?

Sistem özellikleri:
AMD FX 6300.
8 GB RAM.
R9 270X.
Samsung 500GB 7200RPM.

Örnek olarak da AC Origins görüntülerini verdim. Bazen aşırı droplar falan oluyor. FPS ise çok aşırı düşüyor 10 küsurler de geziyor bazen.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (12).png
    Ekran Görüntüsü (12).png
    3,3 MB · Görüntüleme: 53
  • Ekran Görüntüsü (14).png
    Ekran Görüntüsü (14).png
    1,9 MB · Görüntüleme: 51
  • Ekran Görüntüsü (15).png
    Ekran Görüntüsü (15).png
    1,9 MB · Görüntüleme: 52
Anakart ile beraber değiştirmeyi düşünüyorum zaten. Öneriniz varsa söyler misiniz?

MSI B450M-A PRO Max. Sıfır olarak fiyatı 600 TL. 2. el almanıza değer mi emin değilim. RAM olarak en az 3200MHz RAM almanızı öneririm. 2.el 2x8 GB 16 GB RAM alırsanız güzel olur. Bütçe yetmez ise 1 tane 8 GB 3200 MHz de yetecektir. İşlemci olarak Ryzen 3 1200 AF düşük gelebilir en az Ryzen 5 1600 almanızı tavsiye ederim.

MSI B450M-A PRO Max. Sıfır olarak fiyatı 600 TL. 2. el almanıza değer mi emin değilim. RAM olarak en az 3200MHz RAM almanızı öneririm. 2.el 2x8 GB 16 GB RAM alırsanız güzel olur. Bütçe yetmez ise 1 tane 8 GB 3200 MHz de yetecektir. İşlemci olarak Ryzen 3 1200 AF düşük gelebilir en az Ryzen 5 1600 almanızı tavsiye ederim.

Peki ben bu sistemi dizdiğimde bu sorunlarım ortadan kalkar mı ve FPS'im artar mı?

Peki ben bu sistemi dizdiğimde bu sorunlarım ortadan kalkar mı ve FPS'im artar mı?

FPS'iniz her açıdan artacaktır. İşlemci performansı 3E belki de 4'e katlanıcak. RAM olarak 3200MHz olacağı için oyunlar daha akıcı olacak ve performans artacak. İşlemci darboğazıda ortadan kalkacağı için adeta devrim yaşayacaksınız diyebilirim.

Bir test buldum sizin durumunzda bir işlemci darboğazı var. Ryzen 5 1600 sayesinde darboğaz ortadan kalkıyor ve FPS 2 katına çıkıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyun Assassin's Creed Origins şakaya gelmez. Ben bu oyunda bırakın 1080p'yi 1372p'de custom ayarlarla OC'lu GTX 1060 6GB'ı i5-7500 ile zar zor besledim. Açıkçası her ne kadar söz konusu ekran kartı R9 270 tarzı bir GPU olacak olsa bile 4/4 bir işlemci almayın derim.

Bu arada şimdi fark ettim işlemci kullanımı sizin ekran kartına göre aşırı fazla. Darboğaz bu kadar olmaması lazım. Arka planda herhangi bir uygulama açık mı? Windows üzerinde oyun kapalıyken işlemci kullanımı kaç?
Oyun Assassin's Creed Origins şakaya gelmez. Ben bu oyunda bırakın 1080P'yi 1372P'de Custom ayarlarla OC'lu GTX 1060 6 GB'ı i5-7500 ile zar zor besledim. Açıkçası her ne kadar söz konusu ekran kartı R9 270 tarzı bir GPU olacak olsa bile 4/4 bir işlemci almayın derim.

Arkadaşın bütçesi 2000 TL. Hem anakart hem işlemci hem RAM. Zor bulunur tabii Ryzen 5 3600 1300 TL en düşük. Bu durumda ya bütçesini arttıracak ya da daha düşük alacak. İşlemci olarak önerilerinizi bende beklerim.

Bu arada şimdi fark ettim işlemci kullanımı sizin ekran kartına göre aşırı fazla. Darboğaz bu kadar olmaması lazım. Arka planda herhangi bir uygulama açık mı? Windows üzerinde oyun kapalıyken işlemci kullanımı kaç?
Bu kadar darboğaz AC:Origins gibi işlemci katili bir oyunda normal geldi bana, FX serilerini geçtim güncel güçlü 4/8 10100F/3100 gibi işlemciler dahi yer yer %100'e yakın oranlarda çalışıyorlar bu oyunda.

Arkadaşın bütçesi 2000 TL. Hem anakart hem işlemci hem RAM. Zor bulunur tabii Ryzen 5 3600 1300 TL en düşük. Bu durumda ya bütçesini arttıracak ya da daha düşük alacak. İşlemci olarak önerilerinizi bende beklerim.

Oyun açıkken herhangi bir uygulama açık değil sadece Discord yayın açmıştım arkadaşıma durumu göstermek için, ama yayın açmadığımda da böyle oluyor.

Geri
Yukarı