R9 270X oyunlarda düşük GPU kullanımı

Lockey

Zeptopat
Daha fazla  
İyi günler, benim sorunum R9 270X ekran kartımın oyunlar da kullanımının düşük olması ve bunun FPS'e direkt etki etmesi. Bunu nasıl çözebilirim?

Sistem özellikleri:
AMD FX 6300.
8 GB RAM.
R9 270X.
Samsung 500GB 7200RPM.

Örnek olarak da AC Origins görüntülerini verdim. Bazen aşırı droplar falan oluyor. FPS ise çok aşırı düşüyor 10 küsurler de geziyor bazen.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (12).png
    Ekran Görüntüsü (12).png
    3,3 MB · Görüntüleme: 53
  • Ekran Görüntüsü (14).png
    Ekran Görüntüsü (14).png
    1,9 MB · Görüntüleme: 49
  • Ekran Görüntüsü (15).png
    Ekran Görüntüsü (15).png
    1,9 MB · Görüntüleme: 52
Oyundan oyuna bu kadar fark ettiğini bilmiyordum.
Piyasadaki görülebilecek nadir işlemci kırbacı oyunlardan, özellikle kalabalık alanlara inince işlemcilerin çoğu zorlanıyor gerçekten. İyi hatırlarım, bu oyun zamanında çıktığında Denuvo + DRM olmak üzere çift koruma sistemiyle gelmişti, zamanında R7-1800X'lerde bile %60-70 civarı anormal kullanımlar söz konusuydu. Şimdi yine DRM komple kaldırılarak v1.52 sürümüyle oyun çok daha stabil çalışıyor.
Ryzen 5 1600 AF almayı düşünüyorum 6/12 bir işlemci.
İkinci el düşünürseniz R3-3300X de bakabilirsiniz, her ne kadar 4/8 olsa da bu oyun için çekirdek performansı fazlasıyla yeterli olduğu gibi tekli çekirdek performansı da bir o kadar canavar bir model. Yok ben sıfır bakacağım derseniz de 1600AF güzel seçenek, herhangi bir B450 anakartla on numara ikili olurlar. Yalnız bellek tercihi noktasında mutlaka yüksek hızlı bir RAM alın, Ryzen tabanlı sistemler için altın niteliğinde bir parametre.

Piyasadaki görülebilecek nadir işlemci kırbacı oyunlardan, özellikle kalabalık alanlara inince işlemcilerin çoğu zorlanıyor gerçekten. İyi hatırlarım, bu oyun zamanında çıktığında Denuvo + drm olmak üzere çift koruma sistemiyle gelmişti, zamanında R7-1800X'lerde bile %60-70 civarı anormal kullanımlar söz konusuydu. Şimdi yine drm komple kaldırılarak v1.52 sürümüyle oyun çok daha stabil çalışıyor.

İkinci el düşünürseniz R3-3300X de bakabilirsiniz, her ne kadar 4/8 olsa da bu oyun için çekirdek performansı fazlasıyla yeterli olduğu gibi tekli çekirdek performansı da bir o kadar canavar bir model. Yok ben sıfır bakacağım derseniz de 1600 AF güzel seçenek, herhangi bir B450 anakartla on numara ikili olurlar. Yalnız bellek tercihi noktasında mutlaka yüksek hızlı bir RAM alın, Ryzen tabanlı sistemler için altın niteliğinde bir parametre.

R3 ile 1600 AF arasında çok aşırı bir fark olur mu ve kullanacağım RAM ise Adata XPG 8 GB 3200MHz modeli.

R3 ile 1600 AF arasında çok aşırı bir fark olur mu ve kullanacağım RAM ise Adata XPG 8 GB 3200MHz modeli.
3300X ile çok daha fazla performans alırsınız, hatta üstüne 1600AF'nin besleyebileceğinden bir iki tık daha yüksek ekran kartı modellerini dahi rahatlıkla kaldırabilecek potansiyelde bir model. 1600AF oyun noktasında daha çok 3100 ayarında bir işlemci olduğu gibi 6/12 olması, OSD üzerinde sanal izlekli işlemci kullanımının düşük olması vs gibi nedenler de insanı bu tarz durumlarda cezbedebiliyor fakat söz konusu oyun performansıysa 3300X daha başarılı bir model. Ama dediğim gibi ikinci el kutulu, garantili bir ürün düşünmüyorsanız 1600AF en ideal seçeneklerden biri, öneririm.

Son düzenleme:
3300X ile çok daha fazla performans alırsınız, hatta üstüne 1600 AF'nin besleyebileceğinden bir iki tık daha yüksek ekran kartı modellerini dahi rahatlıkla kaldırabilecek potansiyelde bir model. 1600 AF oyun noktasında daha çok 3100 ayarında bir işlemci olduğu gibi 6/12 olması, OSD üzerinde sanal izlekli işlemci kullanımının düşük olması vs gibi nedenler de insanı bu tarz durumlarda cezbedebiliyor fakat söz konusu oyun performansıysa 3300X daha başarılı bir model. Ama dediğim gibi ikinci el kutulu, garantili bir ürün düşünmüyorsanız 1600 AF en ideal seçeneklerden biri, öneririm.

3300X'in ikinci el fiyatlarını araştırdım fakat bütçemi biraz aşıyor. O yüzden 1600 AF düşünüyorum şu anlık.

MSI B450M-A PRO Max model anakart alırsanız yükseltmeyede açık olur sistem. M.2, daha yüksek işlemci ve RAM için.

Dediğinizi yapmayı düşünüyorum ki ileride dediğiniz gibi yükseltmeye açık olması için.
MSI B450M-A PRO Max model anakart alırsanız yükseltmeyede açık olur sistem. M.2, daha yüksek işlemci ve RAM için.

Bu arada yardımlarınız için teşekkür ederim.
3300X ile çok daha fazla performans alırsınız, hatta üstüne 1600 AF'nin besleyebileceğinden bir iki tık daha yüksek ekran kartı modellerini dahi rahatlıkla kaldırabilecek potansiyelde bir model. 1600 AF oyun noktasında daha çok 3100 ayarında bir işlemci olduğu gibi 6/12 olması, OSD üzerinde sanal izlekli işlemci kullanımının düşük olması vs gibi nedenler de insanı bu tarz durumlarda cezbedebiliyor fakat söz konusu oyun performansıysa 3300X daha başarılı bir model. Ama dediğim gibi ikinci el kutulu, garantili bir ürün düşünmüyorsanız 1600 AF en ideal seçeneklerden biri, öneririm.

Yardımınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Şu an ekran kartını değiştiremeyeceğim fakat anakart işlemci RAM değiştirebilirim. Bütçem 2000 civarı.

R5 1600 AF alabilirsiniz.

Neo Forza 8 GB DDR4 3000 MHz CL15 1.35V Gaming Soğutuculu Ram Fiyatları ve Özellikleri RAM Dual almanız daha sağlıklı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı