R9 280 ve AMD X6 1055T FPS Drop Sorunu

Devereme

Kilopat
Daha fazla  
Geçen günlerde, benimle aynı marka ekran kartlarını kullanan kullanıcıların benzer sorunlar yaşadığını gördüm. O sorunları çözmek için bilgisayarın her yerini kurcaladım. İlk olarak ekran kartı driverlarını Windows 8.1'in desteklediği en yüksek sürüm olan, 17.7.1 sürümüne yükselttim. Sorunun düzelmediğini görünce, sürümü 17.4.4'e geri çektim. Fakat hala düzelmediğini görünce, işletim sistemini Windows 10'a yükselttim ve ardından Win 10'un desteklediği 18.6 civari bir sürüme yükselttim. Bu sırada RAM'leri çıkarıp taktım. Macuna bakmak için işlemci fanını açtım, ekran kartını çıkartıp temizledim. Sonrasında 8.1'e geri çekip, 17.4.4'e güncelledim ve fotoğraflarını koyacağım hatayı bir şekilde hallettim.

Tam bunu hallettim derken, bu sırada problemin geçip geçmediğini kontrol etmek amacıyla, hali hazırda olan oyunların tümünde denedim. Hepsinde FPS drop sorunu vardı. FPS drop problemini görünce, işlemcinin termal macununu yeniledim ve Windows 8.1'e format attım. Tekrar denemek için oyun indirdim ve problem hala devam ediyordu. AIDA 64 OSD ekranından bazı değerleri izledim ve CPU'nun 75 civarı dereceye gelince ve CPU1'in 66 dereceye varınca FPS dropun başlaması dikkatimi çekti.(CPU saati 2800 MHz'deyken, birden 800 MHz'e düşüyordu drop olduğu anda) Eğer siz herhangi bir değer isterseniz, istediğiniz bütün benchmarkları ve testleri yapmaya hazırım. Bu işlerden anlayan ve sorunun nereden kaynaklandığını bana gösterebilecek tecrübeli yardımcılara ihtiyacım var.

PC özelliklerini ekte vereceğim. Fotoğraflar, çözdüğüm ilk hatanın dökümanları. FPS drop videosunu atmaya çalışıyorum ama beceremedim, nasıl yapacağımı biri tarif edebilir mi?

36447314_1752947581468809_1044565325179256832_n.jpg

36456044_1752947934802107_2075399721517580288_n.jpg

36563799_1752947888135445_6753537448178876416_n.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
ekran kartınıda silgi ile silmeyi deneyin ve ekran kartının termal macununu değiştirin,ccleaner kullanarak kayıt defteri hatalarını giderin,driverlarınızı güncelleyin,cmd yönetici başlatarak sfc /scannow komutunu yazın bir hata çıkarsa bana belirtin olmazsa donanımsal bir sorun gibi duruyor

ekran kartınıda silgi ile silmeyi deneyin ve ekran kartının termal macununu değiştirin,ccleaner kullanarak kayıt defteri hatalarını giderin,driverlarınızı güncelleyin,cmd yönetici başlatarak sfc /scannow komutunu yazın bir hata çıkarsa bana belirtin olmazsa donanımsal bir sorun gibi duruyor

Ekran kartı temizlendi,diğerlerini yapacağım yalnız ekran kartının termal macununa ulaşamadım bununla ilgili tecrübeli veya hakkında bü video var mı?
Dropun söz konusu olduğu arıza videosu:
Fps DROP ARIZA VİDEOSU
ek olarak scan yaptığım da "Windows Resource Protection did not find any integrity violations." ibaresini aldım

Son düzenleme:
Ekran kartı temizlendi,diğerlerini yapacağım yalnız ekran kartının termal macununa ulaşamadım bununla ilgili tecrübeli veya hakkında bü video var mı?
Dropun söz konusu olduğu arıza videosu:
Fps DROP ARIZA VİDEOSU
ek olarak scan yaptığım da "Windows Resource Protection did not find any integrity violations." ibaresini aldım
sfc /scannow komutundan hata almamışsın galiba bu sorun işlemcin darboğaz yapıp işlemcinin gücü yetmiyor olabilir işlemcini yükseltmende fayda var

Aynı işlemciye sahibim işlemci ısı değerine dikkat edin 70C+lerde geziyor ve işlemci fanı 1400 devir saatinde (Rpm) sabit çalışıyor. Bu arada 1055T işlemci 62C+ üzerinde çekirdek frekansı düşürür.

Aynı işlemciye sahibim işlemci ısı değerine dikkat edin 70C+lerde geziyor ve işlemci fanı 1400 devir saatinde (Rpm) sabit çalışıyor. Bu arada 1055T işlemci 62C+ üzerinde çekirdek frekansı düşürür.
Senin işlemcinin hızı maksimum kaç oluyor?. Ayrıca 5 gün önce genel bir bakım yapıldı tamircide, macunlar değişti ve fanlar temizlendi. Ek olarak 72C'lere ulaşınca gördüğümüz gibi 2.8ghz'den 0.8ghz'e düşüyor, bunun sebebi ısınma mıdır?

Phenom 1055T stok hızı 2.80GHz turbo ile 3.3Ghz de çalışabilen bir işlemci. Ben hız aşırtma yapıp 2.97Ghz de kullanıyorum. Bios ayarlarından fanları ayarladım maksimum 60C'ye kadar ulaşıyor. İyi bir soğutmam olsaydı daha yüksek hızlara ulaşabilirdim. 60C'de işlemci fanım 5500 Rpm de çalışıyor. Stok fan kullanıyorum.

Son düzenleme:
Phenom 1055T stok hızı 2.80GHz turbo ile 3.3Ghz de çalışabilen bir işlemci. Ben hız aşırtma yapıp 2.97Ghz de kullanıyorum. Bios ayarlarından fanları ayarladım maksimum 60C'ye kadar ulaşıyor. İyi bir soğutmam olsaydı daha yüksek hızlara ulaşabilirdim. 60C'de işlemci fanım 5500 Rpm de çalışıyor. Stok fan kullanıyorum.

Ben stok fan kullanmıyorum, Bıostan yaptığın ayarları bana da anlatır mısın? Bu çözüm olabilir çünkü.(gigabyte anakartı kullanıyorum)

Bios görsellerini paylaşır mısınız ? Her bios aynı değil çünkü. Biosu güncelleyin ve anakartınızın rev. 2.0, rev. 2.1, ve rev. 3.0 dan hangisi olduğunu yazmalısınız.

O işlemci ve ramlerle günümüz oyunlarında daha çok sıkıntı yaşarsın . Ekran kartını bilmiyorum , eski bir ekran kartım vardı ekranda noktalar lekeler çizgiler yapmıştı ve gümlemişti. Upgrade etmen sistemi en iyisi bu durumda. İyi forumlar

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı