HP 440 G9 bilgisayara macOS kurulumu nasıl yapılır?

makalidap

Centipat
Daha fazla  
Swift dilini öğrenmek istediğim için ve sanal makinede macOS çok kasarak çalıştığı için bilgisayarıma triple boot (Ubuntu, Windows, macOS) olarak macOS kurmaya karar verdim. Bunun için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu bağlantıdaki rehberi takip etmeyi denedim. Öncelikle macOS 14.4.1 disk görüntüsünü indirdim daha sonra bunu balenaEtcher ile flaşıma yazdırdım. Flaşımdaki EFI dosyasının yerine https://www.olarila.com/topic/25111-hackintosh-efi-folders-with-opencore-mod/ bu linkteki EFI dosyasının seri numarsını değiştirip koydum. Sonra BIOS'tan Secure Boot'u ve Hyper-threadingi kapattım, UEFI modunda çalıştığına emin oldum ama rehberde dediği üzere SATA modunu AHCI'ye geçiremedim çünkü HP 440G laptopumun BIOS'unda bu özelliği bulamadım. Ama yine de bir ihtimal çalışır diye devam ettim flaştan boot ettim karşımdaki ekrandan reset NVRAM'ı 2-3 defa seçmeme rağmen boot seçme ekranına hiçbir şekilde OpenCore getiremedim. Ve yine böyle devam edeyim belki olur diye devam ettim ama diski silip sonra install dediğimde hep bir anda yarıda kesilmeye ve bilgisayarı yeniden başlatmaya başladı. Hiçbir şekilde indiremedim.

Şimdi sorularıma gelirsek:
1 - Swift ile iOS geliştirebilmem için başka bir yol var mı (Online editor, macOS kiralama dışında)
2 - Hackintosh kuramamamın nedeni bilgisayarımın desteklememesi olabilir mi? Adım atladım evet ama bu adımları atlama nedenim bu admınları yapacak koşulların olmaması? Sistem bilgierim:
Bilgisayar adı HP 440 G9.
CPU: Intel Core i7 1255U.
SSD: SK Hynix hFM512GDHtnı-87a0b (2. porta takılı)
Ekran kartı: Onboard.
RAM: Sadece DDR4 yazıyor.
3 - bilgisayarım değilse ne yapmamı önerirsiniz eğer AHCI'den kaynaklanıyorsa BIOS Update falan mı etmem lazım çünkü BIOS'ta olmadığına eminim.

Swift dilini öğrenmek istediğim için ve sanal makinede macOS çok kasarak çalıştığı için bilgisayarıma triple boot (Ubuntu, Windows, macOS) olarak macOS kurmaya karar verdim. Bunun için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu bağlantıdaki rehberi takip etmeyi denedim. Öncelikle macOS 14.4.1 disk görüntüsünü indirdim daha sonra bunu balenaEtcher ile flaşıma yazdırdım. Flaşımdaki EFI dosyasının yerine Hackintosh EFI Folders with OpenCore MOD bu linkteki EFI dosyasının seri numarsını değiştirip koydum. Sonra BIOS'tan Secure Boot'u ve Hyper-threadingi kapattım, UEFI modunda çalıştığına emin oldum ama rehberde dediği üzere SATA modunu AHCI'ye geçiremedim çünkü HP 440G laptopumun BIOS'unda bu özelliği bulamadım. Ama yine de bir ihtimal çalışır diye devam ettim flaştan boot ettim karşımdaki ekrandan reset NVRAM'ı 2-3 defa seçmeme rağmen boot seçme ekranına hiçbir şekilde OpenCore getiremedim. Ve yine böyle devam edeyim belki olur diye devam ettim ama diski silip sonra install dediğimde hep bir anda yarıda kesilmeye ve bilgisayarı yeniden başlatmaya başladı. Hiçbir şekilde indiremedim.

Şimdi sorularıma gelirsek:
1 - Swift ile iOS geliştirebilmem için başka bir yol var mı (Online editor, macOS kiralama dışında)
2 - Hackintosh kuramamamın nedeni bilgisayarımın desteklememesi olabilir mi? Adım atladım evet ama bu adımları atlama nedenim bu admınları yapacak koşulların olmaması? Sistem bilgierim:
Bilgisayar adı HP 440 G9.
CPU: Intel Core i7 1255U.
SSD: SK Hynix hFM512GDHtnı-87a0b (2. porta takılı)
Ekran kartı: Onboard.
RAM: Sadece DDR4 yazıyor.
3 - bilgisayarım değilse ne yapmamı önerirsiniz eğer AHCI'den kaynaklanıyorsa BIOS Update falan mı etmem lazım çünkü BIOS'ta olmadığına eminim.

1-) Maalesef, başka bir yolu yok.

2-) Evet, laptopunuzun işlemcisi hiçbir şekilde desteklenmiyor. Bir şekilde kursanız dahi donma/kasma sorunları olacaktır.

3-) Her ayar BIOS üzerinde bulunmaz. Sizin sorun macOS uyumsuzluğundan kaynaklı.

Özetleyecek olursak bu laptopa macOS kurmak zaman kaybı olacaktır.

1-) Maalesef, başka bir yolu yok.

2-) Evet, laptopunuzun işlemcisi hiçbir şekilde desteklenmiyor. Bir şekilde kursanız dahi donma/kasma sorunları olacaktır.

3-) Her ayar BIOS üzerinde bulunmaz. Sizin sorun macOS uyumsuzluğundan kaynaklı.

Özetleyecek olursak bu laptopa macOS kurmak zaman kaybı olacaktır.
Anladım teşekkür ederim. Peki ilerde destek gelme ihtimali var mı?

Anladım teşekkür ederim. Peki ilerde destek gelme ihtimali var mı?

Apple artık intel işlemcilerden desteğini kesmeye başladı. Bu yüzden gelme ihtimali yok maalesef.

Geri
Yukarı