R9 380X Yükte 90 Dereceye Ulaşıyor

AquilaReikon

Hectopat
Yer
#Ankara
Daha fazla  
Meslek
Koruma
AMD R9 380X ekran kartına geçiş yapmış bulunuyorum ASUS NVIDIA 750 TL o.c. Edition'dan. Şu an öyle bir problemle karşı karşıyayım ki bir kaç haftadır çeşitli yöntemler ve araştırmalar denemediğim halde sorunu çözüme ulaşamayıp konu açmaya karar verdim. İlk önce sistem bilgilerimi paylaşayım sizle sonra soruna dönüş yaparız.

• Anakart: H61mv
  • İşlemci: Intel I5-3470 3.20 GHz
  • Ekran kartı: AMD R9 380X 4 GB 256 Bit
  • RAM: 8 GB Kingston 1600 MHz var ama öteki RAM ibm nin 1333 MHz olduğu için ikisi de 1333 frekansta
  • PSU: 700 Watt bronz.

Sorun şu ki: Ac unity, Syndicate veya NFS Payback, BF1 fallout 4 dishonored 2 gibi oyunları ben 750 Ti dede açabiliyordum bazıları oynanmaz haldeydi. Lowda da olsa idare etmekteydim. Isınma gibi bir sorun kesinlikle yoktu. Bu yeni ekran kartıyla birlikte Ultra'da oynayabilmekteyim 60 FPS civarları fakat GPU sürekli %100 de ve 90 derecelerin altını görmemekte. Daha basit oyunlarda ETS 2 gibi bu derece 70 civarı sorunsuzca oynatmakta, termal macun yenilemek gibi bazı çeşitli yazılımlarla da çözmeyi denedim ve sorun çözülmedi. Anakart, işlemci, ekran kartı darboğazlığından mı olmakta emin değilim. İşlemcimin ısısı en fazla 55 görmekte ve yük oranı da en fazla 70'e çıkmakta ama GPU sıcaklığı en az 95 ve yük %100
Fan hızını 100 yaptığım halde bu böyle olmakta çözüm ne olabilir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi marka soğutmaya sahip belirtmemişsiniz. Tek fanlı modeller bu sıcak yaz günlerinde 85-90 dereceyi görebiliyor. Eski kartları 85 dereceli uzun kullanımlarda yanıyordu, inşallah düzeltmişlerdir. Ekran kartı alırken; her zaman çift fanlı ve iyi soğutmalı modelleri almaya özen gösterin. Az gürültü,iyi soğutma ve biraz şımarıklık yapıp hız aşırtma fantazisi yapabiliyorsunuz.

Sapphirenin nitro modeli çift fanlı
Hangi marka soğutmaya sahip belirtmemişsiniz. Tek fanlı modeller bu sıcak yaz günlerinde 85-90 dereceyi görebiliyor. Eski kartları 85 dereceli uzun kullanımlarda yanıyordu, inşallah düzeltmişlerdir. Ekran kartı alırken; her zaman çift fanlı ve iyi soğutmalı modelleri almaya özen gösterin. Az gürültü,iyi soğutma ve biraz şımarıklık yapıp hız aşırtma fantazisi yapabiliyorsunuz.

Sapphirenin nitro modeli çift fanlı
İkinci el aldıysanız termal macununu kontrol edin, soğutma bloğunu temizleyin birde öyle deneyin. İşe yaramazsa kartı undervoltlarsınız. RX 570 sahibiyim Battlefield 1 düşük fan devrinde 65 dereceyi geçmiyor. Bu arada ekran kartını serin tutmak için kasadaki egzoz fanları çok önemli. Üstte iki arkada bir tane olursa çok daha iyi olur.

Bir çok kere belirttiğim gibi pedleri ve macunu yenilendi temizlendi egzoz mevcut öndede 1 adet fan mevcut yönleri düzgün ekstradan 2 fan siparişi daha verdim underbolt nasıl yapacağım eksileri nelerdir
İkinci el aldıysanız termal macununu kontrol edin, soğutma bloğunu temizleyin birde öyle deneyin. İşe yaramazsa kartı undervoltlarsınız. RX 570 sahibiyim Battlefield 1 düşük fan devrinde 65 dereceyi geçmiyor. Bu arada ekran kartını serin tutmak için kasadaki egzoz fanları çok önemli. Üstte iki arkada bir tane olursa çok daha iyi olur.

Bir çok kere belirttiğim gibi pedleri ve macunu yenilendi temizlendi egzoz mevcut öndede 1 adet fan mevcut yönleri düzgün ekstradan 2 fan siparişi daha verdim underbolt nasıl yapacağım eksileri nelerdir
Eksi bir yönü yok, sadece karta giden voltajı düşürüyorsunuz. Böylece sıcaklıklarda düşmüş oluyor.

Nasıl yapılır anlatırmısınız rica etsem.

Teşekkür ediyorum bu gece deneyeceğim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı