R9 380X Yükte 90 Dereceye Ulaşıyor

AquilaReikon

Hectopat
Yer
#Ankara
Daha fazla  
Meslek
Koruma
AMD R9 380X ekran kartına geçiş yapmış bulunuyorum ASUS NVIDIA 750 TL o.c. Edition'dan. Şu an öyle bir problemle karşı karşıyayım ki bir kaç haftadır çeşitli yöntemler ve araştırmalar denemediğim halde sorunu çözüme ulaşamayıp konu açmaya karar verdim. İlk önce sistem bilgilerimi paylaşayım sizle sonra soruna dönüş yaparız.

• Anakart: H61mv
  • İşlemci: Intel I5-3470 3.20 GHz
  • Ekran kartı: AMD R9 380X 4 GB 256 Bit
  • RAM: 8 GB Kingston 1600 MHz var ama öteki RAM ibm nin 1333 MHz olduğu için ikisi de 1333 frekansta
  • PSU: 700 Watt bronz.

Sorun şu ki: Ac unity, Syndicate veya NFS Payback, BF1 fallout 4 dishonored 2 gibi oyunları ben 750 Ti dede açabiliyordum bazıları oynanmaz haldeydi. Lowda da olsa idare etmekteydim. Isınma gibi bir sorun kesinlikle yoktu. Bu yeni ekran kartıyla birlikte Ultra'da oynayabilmekteyim 60 FPS civarları fakat GPU sürekli %100 de ve 90 derecelerin altını görmemekte. Daha basit oyunlarda ETS 2 gibi bu derece 70 civarı sorunsuzca oynatmakta, termal macun yenilemek gibi bazı çeşitli yazılımlarla da çözmeyi denedim ve sorun çözülmedi. Anakart, işlemci, ekran kartı darboğazlığından mı olmakta emin değilim. İşlemcimin ısısı en fazla 55 görmekte ve yük oranı da en fazla 70'e çıkmakta ama GPU sıcaklığı en az 95 ve yük %100
Fan hızını 100 yaptığım halde bu böyle olmakta çözüm ne olabilir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende sapphire 380x modeli var bendeki sorun ısınmadan ziyade yazılımsal. Amd yeni bir sürüm çıkarınca pc kendiliğinden restart atıp watmann hatası veriyor.

İkinci elde önceki eleman oc olan modele oc yapıp sistemi bozmuş olabilir. İşi bilen birine göstermek lazım. Bir yerden fazla voltaj vermişse bir yerine hasar vermiştir.

Nasıl anlarız böyle bişeyi voltajı düşürsem düzelir umarım
Bende sapphire 380x modeli var bendeki sorun ısınmadan ziyade yazılımsal. Amd yeni bir sürüm çıkarınca pc kendiliğinden restart atıp watmann hatası veriyor.

İkinci elde önceki eleman oc olan modele oc yapıp sistemi bozmuş olabilir. İşi bilen birine göstermek lazım. Bir yerden fazla voltaj vermişse bir yerine hasar vermiştir.

Nasıl bir ayar çekmem lazım bilmiyorum internette kaynak bulamadım çok değişken deneyerek bulmak istedim ama ayar yapmama izin vermiyor değerler değişmiyor yada N/A yazıyor işlem yaptırmıyor.

Çözüm olarak 12 cm ve 8 cm 2 fan daha ekledim kasama önden içeri hava alan 1 adet 12 cm fan oldu. İşlemci üzerinden dışarı hava atan 1 adet 12 cm lik 2. Fanı ekledim. Egzoz fanı olarak 10 cmden küçük 8 cm lik ama daha sessiz daha yüksek devirli bir fan ile değiştirdim. İşlemci fanım kule tipi olup dışardan aldığı havayı alimünyüm kanatlara verip direkt egzozdan tahliye ediliyordu bunu aşağıya çevirdim ekran kartından hava alıp kanatlardan geçirip yukarıdaki egzozdan atiyor sebebi ise ekran kartım aşağıdan önden havayı alıp yanlardan atiyordu kasama büyük geliyordu alan dar idi o sıcak hava tekrar üstte birikiyordu çok az atım vardı. Bende ekran kartındaki sıcak havayla birlikte işlemcideki sıcak havanın tek bir akış noktasından atılmasını denedim eski düzen dışardan gelen soğuk havayı işlemciye geçirip egzozdan tahliyeydi işlemci ısısı sorunu yaşayanlar için en iyi düzen ama kasanız darsa ekran kartınıza göre bu düzen ekran kartınızının soguklugunu es geçiyor o yüzden bu düzeni denedim ekstra ön tarafa 12 veya elimdeki 10 cm lik fanıda ekleyeceğim şimdilik veriler şöyle. Eski düzende iken 36 derecede işlemci ısısı yükte maksimum 60 oluyordu. Şuan kasa kapağı açık her zamanki gibi ekran kartında net bir 6 derecelik soğuma var fanlar %20 iken 50 ve 55 olan sıcaklık boşta yüksüz şuan tekrar 20de iken sabit 44 - 45 derece yük bindirip kapak takılı takısız olarak ekleyecegim bu değerler halen çok fazla yük altındayken 70i geçmemeli kartımız buna kanaat getirdim araştırmalarımda 70 veya 80 derecelerde sorun olmaz evet ama ömrü kısalır ve fanlar ses çıkarır zamanlada eskir ömrü kısalır. 70 derece ve 55 60 devir maksimum gibi bir hedef belirledim kendime umarım zamanla erişirim bu noktaya sistemde virüs yok mining tarzı vb virüsler yok temiz sonuçları ekleyip geçtiğim yolları karşılaştığım sorunları ve çözümleri gerekirse detaylıca başka bir konuda ekleyeceğim. Tavsiyeleriniz ve fikirlerinize açığım ve gerçekten bilgisayar alırken veya dizerken kasanın farkını kalitesini anlamama bir kez daha neden oldu bu olay o konuyada zamanla değineceğim teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı