R9 390 vs GTX 970?

Tolga Gürbüz

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar, bu konu hakkında üçüncü konumu açmış bulunmaktayım. 1 hafta içinde R9 390 ya da GTX 970 alacağım fakat yine arada kaldım. Kolay kolay kimse 1400 - 1500 TL kazanmıyor almışken en iyisini almak istiyorum. Fiyatları birbirinin aynısı olarak düşünürsek lütfen yardımcı olunuz. (1920 * 1080 60 hz monitör kullanacağım.)

1-) Herkes R9 390 öneriyor fakat techopat'ın R9 390x(soğutma sistemleri aynı) inceleme video'larında forumlarda ya da yabancı forumlarda Asus Strix direct III r9 390'ın çok ısındığını (87 dereceye kadar) gördüm. Sonra bazı arkadaşlar forum siteleri vs. MSI'ın da çok ısındığını söyledi, Sapphire ya da diğer markalarıda Recep Baltaş önermiyor zaten Mersinde yaşıyorum yazın 40- 50 derecelere varan sıcaklıkta bu ekran kartının performansı iyice düşer bende GTX 970 'lere bakmaya başladım.

2-) GTX 970'de 4 GB ekran kartının 3.5 GB'ını kullandığını bilmeyen yok bu acayip canımı sıktı. R9 390'a göre daha az voltaj ve ısınma sorunu yok belki AMD severler kızacak ama GTX 970'de 3.5 GB kullanıyor ve arada kaldım yine.

Bu maddeleri göz önüne alırsak 5 - 10 yıl kullanmak için hangisini almalıyım ? (Başka kart ve model önerisi istemiyorum.)

390'ın genel olarak bir ısınma durumu olduğu doğru. Ama ekran kartı programından fan devirlerini yüksek ayarda kullanırsanız ısınma sorunu yaşamazsınız. GTX970 Maxwell kullandığı için az enerji harcar. Bu yüzdende az ısınır. Bu tamamen NVDIA'mı AMD'mi tercihinize bağlı. Ben biraz NVDIA fanboyu olduğum için NVDIA kullanıyorum. Kartları bana göre daha uzun ömürlü (Performans bakımından değil GPU ömrü olarak). Amd'den ağzım yanmıştı bir kere. Ben sizin yerinizde olsam daha çok ne istediğime önem verirdim. 970 gayet yeterli bir kart bu sıralardaki oyunlar için. Bilhassa 390'da öyle. Tercih sizin. Biraz ses çekerim bişey olmaz derseniz 390, kartım bana dayansın derseniz NVDIA der geçerim.

Msi R9 390 Gaming 8G tek geçerim!
MSI-R9-390-GAMING-8G.jpg

Arkadaşlar Mersin'de yazın 40 - 50 derece sıcaklıkta R9 390, 5 - 10 yıl performans kaybı olmadan çalışacak mı ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Toprağım para kolay kazanılmıyor bir kere alacaksın almışken 200 lira daha verebilirsen Sapphire R9 390x al her türlü performansın yüksekte olacak bak bu forumda ağzı olan gelip konuşuyor şunu önermiyorum bence bunu bence bu marka daha iyi gibi bilip bilmeden markaya aldanıp fikir almak isteyen insanlarında kafasını karıştırıyorlar. Sapphire tavsiye etmemek için insanın çıldırmış olması lazım. :) Sapphire testlerde diğer markaları tokatladı. :)
Sapphire ürünlerine kötü kalite diyenler bence kendi kartlarının kalitelerini bir daha gözden geçirsin derim. Yukarıda yazdığım gibi toprağım para kolay kazanılmıyor almışken temiz kafanı ağrıtmayacak bir kart al. Şu ağaşıda ki kartların fiyatlarını inceleyebilirsin çok bir fark yok senin favorilerinle. Eğer alamam dersen yine Sapphire R9 390 öneririm.

SAPPHIRE R9 390X TRI-X OC, 8 GB, GDDR5, 512 bit Ekran Kartı, Fiyat: 1.696 TL

Sapphire R9 390X Tri-X OC Triple 8GB GDDR5 512Bit

Not:Mersin'de değil fizanda bile performans verir. :)

390 ya da 970 ile ilgili değil o durum. Çip ve diğer bileşenlerin kalitesine, yani şansına bağlı. Net bir şey söyleyemez kimse sana 390 ne 970 için. Zaten örneğin Sapphire R9 390 ve MSİ Gtx 970 arasında sıcaklık uçurumu yok. Yakın sıcaklıkta çalışıyorlar.

Kardesim oynadigin cozunurluge bagli .R9 390 nin tam performansini gormen icin 1440p de oynaman gerek.
1080P de oynuyorsan GTX 970 oneririm .
Daha az enerji kullanir
Daha soguk.
R9 390 almak istersen de Sapphire oneririm .

Fiyatlari farketmemisim .Benim kaldigim yerde GTX 970 R9 390X ten cok daha ucuz.Hatta R9 390 dan bile 30-50( 90-150 TL ) euro daha ucuz.
Fakat R9 390X 1080p icin cok fazla..sen en iyisi Sapphire R9 390 al. Hatta 1080p icin R9 380X te bakabilirsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı