R9 3900X ve 1080 Ti sistemde masaüstünde kasmalar

modLes

Centipat
Arkadaşlar önceden elimde MSI Gaming X 1080 Ti ekran kartı vardı. İşlemcim ve RAM düşük diye tekrardan anakart, işlemci, RAM aldım fakat PC'de takılmalar mevcut, masaüstündeki dosyaları kaydırırken bile takılmalar yapıyor. Bunun sebebini 1080 Ti ile Ryzen 3900X ekran kartının işlemciye yetersiz kaldığını öğrendim, ekran kartı darbogaz oluşturur mu, bundan mıdır? 4-5 sefer Windows kurdum ama nafile, değişmiyor. Bencmark ve stres testlerinde hiçbir skıntı cıkmadı. PC, 2 gündür testte ama çözemiyorum sorunu, ne yapmayalım?
  • Anakart: MSI MPG X570 GAMING PRO Carbon Wi-Fi
  • İşlemci: AMD Ryzen 9 3900X
  • RAM: G.Skill 32 GB(2x16 GB) Trident Z Neo DDR4 3600MHz CL16

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitör çözünürlüğünüz nedir?
SSD kullanıyor musunuz?
BIOS güncel mi?
HDD Tune veya HDD Sentinel gibi programlarla kullandığınız diskin sağlığına bakar mısınız?

monitörüm eski 60hz ama oyunlarda dışında masaüstünde yaşıyorum garip olarak herhangi bir programı uzeriden basılı tutup sag sola yapıyorum takılmalar yaşıyorum.

SSD : Samsung 500GB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3500MB / Yazma Hızı 3200MB)
Bios u alır almaz ilk işim güncellemek oldu bir arkadaş şu öneride bulundu. The Bottlenecker - First bottleneck calculator bu sitede işlemcinize yetersiz diyor ama dogru kabul edilebilirmi ?

Başka bir Windows imajı ile format atmayı deneyiniz. Varsa harici bir HDD'ye SSD üzerindeki tüm özel yedeklerinizi alın, ardından SSD'yi komple silerek format atmayı deneyin. Ekran kartınız işlemcinizle darboğaz yapmaz. 3900X'in ekran kartınızdan sonra piyasaya sürülmüş olması darboğaz yapacağı anlamına gelmez. 1080Tİ hala üst seviye bir ekran kartıdır.

O işlemci her türlü ekran kartını besler çok güçlü, monitörünüz çözünürlüğü nedir?
ekran kartı işlemciyi beslemiyormuş ondan dar boğaz oluşuyor dediler bana :S 1920*1080 60 hz
Başka bir Windows imajı ile format atmayı deneyiniz. Varsa harici bir HDD'ye SSD üzerindeki tüm özel yedeklerinizi alın, ardından SSD'yi komple silerek format atmayı deneyin. Ekran kartınız işlemcinizle darboğaz yapmaz. 3900X'in ekran kartınızdan sonra piyasaya sürülmüş olması darboğaz yapacağı anlamına gelmez. 1080Tİ hala üst seviye bir ekran kartıdır.
windowsun kendi sitesinden indirip kurdum 5 sefer temiz orjinal keyli windows her seferinde aynısnı yaptı. temiz kurulum yapmadım eufi kuruluma bile gittim. ne gibi bir test darboğaz oldugunu kanıtlar. topladığım pc yi geri verim i9 9900k mı alsam :(

Yeni konular

Geri
Yukarı