R9 390x'e uygun işlemci tavsiyesi

melihaktaş

Kilopat
Daha fazla  
Dostlar yeni yüklediğim videodaki, GTA V performansında işlemci mi darboğaz yapıyor, RAM mi yetersiz kalıyor? Bence her ikisi de ama sizlere de sormak istedim. Sisteme upgrade yapacağım, hangi parçayı önce almam daha mantıklı olur. İşlemci mi ? RAM mi ? Bu da video;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sistemim şu şekilde ;

http://www.vatanbilgisayar.com/sabertooth-990fx-r20-amd-990fxsb950-am3-ddr3-1866mhz-sata-30-usb-30-anakart.html

MSI R9 390X GAMING 8G GDDR5 8GB 512Bit AMD Radeon DX 12 Ekran Kartı

G.SKILL Ripjaws X Series 4GB (2 x 2GB) 240-Pin DDR3 SDRAM DDR3 1600 (PC3 12800) Desktop Memory Model F3-12800CL6D-4GBXH - Newegg.com

Amazon.com: AMD Phenom II X4 965 AM3 3.4Ghz 512KB 45NM 125W 4000MHZ: Electronics

en ucuz Xilence SPS-XP750 Power Supply / Güç Kaynağı fiyatı akakce.com'da

XIGMATEK RED SCORPİON II INTEL LGA775/1155/56/2011&AMD AM2/AM3 İŞLEMCİ SOĞUTUCU - Vatan Bilgisayar

Xigmatek CPC-T46DB-T62 PANTHEON/W VC603 Kasa 1744089 - Sonteklif.com

Son düzenleyen: Moderatör:
Phenom II aslında iyi bir işlemci oc kapasitesi de gayet iyidir, ben genel olarak işlemciden kaynaklı bir darboğaz sorunu olduğunu düşünmüyorum. Ram olarak 4gb bugünün şartlarında özellikle de GTAV gibi bir oyunda sıkıntı çıkaracağı aşikâr olması lazım. Bunların yanında MSAA ya da AA ayarı oyunlarda en çok fps düşüren ayardır. Aşırı bir şekilde kartı yorar ve ısındırır. Bu ayarı x4 ya da x2 de kullanmak sana yüksek bir fps artışı getirecek.

Eğer işlemci almak konusunda kararlıysan FX 8350'yi öneririm, iyi bir CPU soğutucu ve kasa hava sirkülasyonu sayesinde çok rahat bir şekilde 4.7 - 4.8GHz rakamlarını oc ile görebilirsin.

Phenom II aslında iyi bir işlemci oc kapasitesi de gayet iyidir, ben genel olarak işlemciden kaynaklı bir darboğaz sorunu olduğunu düşünmüyorum. Ram olarak 4gb bugünün şartlarında özellikle de GTAV gibi bir oyunda sıkıntı çıkaracağı aşikâr olması lazım. Bunların yanında MSAA ya da AA ayarı oyunlarda en çok fps düşüren ayardır. Aşırı bir şekilde kartı yorar ve ısındırır. Bu ayarı x4 ya da x2 de kullanmak sana yüksek bir fps artışı getirecek.
Hocam MSAA teknolojisinin çalışma mantığını biliyorum. Mesela x2 yaparsanız GPU aynı sahneyi 2 kere hesaplayıp üstü üste bindirir 4x yaparsanız 4 kere ve gerçekten çok zor birşey bunun hesaplanması. Ama grafikleride çok daha güzel bir hale getiriyor bunuda belirteyim.

Hocam MSAA teknolojisinin çalışma mantığını biliyorum. Mesela x2 yaparsanız GPU aynı sahneyi 2 kere hesaplayıp üstü üste bindirir 4x yaparsanız 4 kere ve gerçekten çok zor birşey bunun hesaplanması. Ama grafikleride çok daha güzel bir hale getiriyor bunuda belirteyim.

Doğru grafiklerde göze batan kırıklıklar son derece azalıyor ayar seviyesine göre, ama kapalı olması yerine en azından x2'de kalması benim açımdan yeterli oluyor çoğunlukla.

Doğru grafiklerde göze batan kırıklıklar son derece azalıyor ayar seviyesine göre, ama kapalı olması yerine en azından x2'de kalması benim açımdan yeterli oluyor çoğunlukla.
Mesela ben gta 5' de 70 fps oynarken x2 msaa açıp 50'ye düşebiliyorum. Mesela uzaktan şehre bakınca herşey birbirine girmiş gibi gözüküyor yani çamur gibi bir görüntü oluyor işte msaa bunu ortadan kaldırıyor ama performansıda düşürüyor. Birde FXAA var oda MSAA kadar etkili değil ama o biraz hile gibi birşey performansa etkisi olmadan oda biraz yumuşatıyor kenarları o bedava yani.

Şu anda arkadaşın anakartı AM3+ soketli olduğu için bence 8350 alıp üstüne soğutucu alacağına anakartını H81M-P33 al ve i5 4460 al zaten aynı fiyata geliyor. Sinerjiden almanı öneririm.

Yorumlar için teşekkürler. 8350 darboğaz yapmaz ise bugün sipariş veriyorum arkadaşlar başka fikri olan varsa bilgilendirsin. İntel işlemci tavsiye etmeyiniz lütfen ana kart uyumsuz olduğu için değiştirme şansım yok.

Yorumlar için teşekkürler. 8350 darboğaz yapmaz ise bugün sipariş veriyorum arkadaşlar başka fikri olan varsa bilgilendirsin. İntel işlemci tavsiye etmeyiniz lütfen ana kart uyumsuz olduğu için değiştirme şansım yok.
Sanmıyorum darboğaz olmamalı bir arkadaşım R9 390 ile kullanıyor sorun yok onda.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı