R9 5900X çok ısınıyor ve bilgisayar kapanıyor

Arkadaşlar öncelikle süper hızda yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Bir bilgisayarcıyı aradım o da telefonda bana işlemcinin tırnakları var genelde onlar kırılıyor ondan olmuş olabilir dedi. (?) henüz götüremedim. Gün içinde bilgisayarcıya uğramaya çalışacağım. Soğutucunun sorunlu olduğunu nasıl anlayabilirim? Tamircinin eline düşüp yanlış bir işlem yaptırmak, oyalanmak istemiyorum açıkçası.

Dostum soğutucu arizalanmis anlamanın bir yolu diyorsun ya işte şu an yaşadığın sorun bundan kaynaklanıyor, tamirciye falan gitme öperler. Soğutucuyu düzgünce sök kutula garantiye yolla ve kendine kule tipi kaliteli bir soğutucu al bir daha böyle şeylerle uğraşma. 5 10 derece daha az ısınacak diye çekmeyin bu çileleri. Garantiden tamiri yapılır ya da yenisi yollanirsa satarsın olur biter.

Bütün ürünleri ayrı ayrı farklı sitelerden sipariş edip bilgisayarcıya toplatmıştım. Son bir haftadır aşırı yavaşlama, son iki gündür birden kapanma sorunu yaşıyorum. Sanırım soğutucu doğru takılmış sonradan bir arıza olmuş. Garantiye yollamadan önce sorunun kesin olarak sıvı soğutmada olup olmadığını öğrenmemin bir yolu var mı? Garanti süreci uzun sürüyor ve o sırada bilgisayarsız kalacağım, benim için çok zor bir süreç olacak.
Çıkarıp, macunu yenileyip tekrar takmayı deneyebilirsin. Manuel pompa hızı ayarı yapılabiliyorsa artırmayı deneyebilirsin.

Dostum soğutucu arizalanmis anlamanın bir yolu diyorsun ya işte şu an yaşadığın sorun bundan kaynaklanıyor, tamirciye falan gitme öperler. Soğutucuyu düzgünce sök kutula garantiye yolla ve kendine kule tipi kaliteli bir soğutucu al bir daha böyle şeylerle uğraşma. 5 10 derece daha az ısınacak diye çekmeyin bu çileleri. Garantiden tamiri yapılır ya da yenisi yollanirsa satarsın olur biter.
Hocam bilgisayar sistemlerinden anlamadığımı belirtmiştim, tamamen tavsiye üzerine böyle bir sistem topladım. İnanın sizin gibi anlasam zaten buraya sormam. Soğutucuyu sökmeyi de bilmiyorum, kule tipiyle sıvı soğutmanın arasındaki derece farkını da bilmiyorum. Bana tavsiye edildi farklı kişilerden duyunca böyle bir sistem topladım. İlgi alakanız için teşekkür ederim :)

Hocam bilgisayar sistemlerinden anlamadığımı belirtmiştim, tamamen tavsiye üzerine böyle bir sistem topladım. İnanın sizin gibi anlasam zaten buraya sormam. Soğutucuyu sökmeyi de bilmiyorum, kule tipiyle sıvı soğutmanın arasındaki derece farkını da bilmiyorum. Bana tavsiye edildi farklı kişilerden duyunca böyle bir sistem topladım. İlgi alakanız için teşekkür ederim :)

Dostum YouTube'ta milyon tane içerik var izle ve yap, atla deve değil korkacak bir şey yok.

Bu sisteme önerebileceğiniz iyi bir kule tipi soğutucu var mı? Tüm işim bilgisayardan, sıvı soğutmayı garantiye göndereceksem 1 ay bilgisayarsız biterim.

Bu bile işini görür ama daha estetik olsun iyi olsun dersen bir sürü model var, bin liranın üstüne çıkarsan bunu düşünebilirsin.

Noctua NH-D15 SE-AM4, AMD AM4 için Premium Çift-Kule İşlemci Soğutucusu (Kahverengi) Noctua NH-D15 SE-AM4, AMD AM4 için Premium Çift-Kule İşlemci Soğutucusu (Kahverengi) : Amazon.com.tr: Bilgisayar
Bin iki bin arası bir şey alabilirim ama önemli olan sisteme yeterli olması ve hızlı gelmesi. Bu Amazon linki yurtdışından gönderiyor sanırım.

Bütün ürünleri ayrı ayrı farklı sitelerden sipariş edip bilgisayarcıya toplatmıştım. Son bir haftadır aşırı yavaşlama, son iki gündür birden kapanma sorunu yaşıyorum. Sanırım soğutucu doğru takılmış sonradan bir arıza olmuş. Garantiye yollamadan önce sorunun kesin olarak sıvı soğutmada olup olmadığını öğrenmemin bir yolu var mı? Garanti süreci uzun sürüyor ve o sırada bilgisayarsız kalacağım, benim için çok zor bir süreç olacak.

Bunu en basit PC çalıştırdığında yakınlaşarak pompanın sesini dinleyip anlayabilirsin.

https://www.hepsiburada.com/performax-gaming-perfan-120-h-hava-cpu-soutucu-p-HBCV00000RXUFF?magaza=Teknomerkezim&url_src=and-product-detail Bu bile işini görür ama daha estetik olsun iyi olsun dersen bir sürü model var, bin liranın üstüne çıkarsan bunu düşünebilirsin.
Gerçekten böyle bir soğutucunun, böyle bir işlemciyi soğutabileceğini düşünüyor musun? Hem arkadaşın şuan kullanmış olduğu sıvı soğutucuda sorun var diye (yorumlarda sorun var denildiği için sorun var yazdım) neden bir daha sıvı soğutucu kullanmasın ki? Düzgün sorunsuz bir tane alır, kullanmaya devam eder.

Çok açılmak istemiyorum ürün servisten gelene kadar beni idare etmesini istiyorum. Düzgün bir sıvı soğutma bütçeyi zorluyor 1-2 bin arası bir şey bakıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı